علائم و درمان آسم کودکان

آسم کودکان
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 735

آسم کودکان یکی از شایع ترین عللی است که سبب غیبت آن ها در مدارس می گردد. شرایط نامناسب موجود در مجاری هوایی سبب اختلال در خواب، بازی و سایر فعالیت های کودکان می شود. درمان قطعی آسم مشخص نیست، اما والدین و کودک می توانند با رعایت برخی نکات از شدت علائم بکاهند. درمان آسم کودکان، تنفس روزانه آن ها را بهبود بخشیده، حملات آسم را کاهش می دهد همچنین بر کاهش سایر مشکلات ناشی از آسم تمرکز دارد. با روند درمانی صحیح آسم شدید نیز می تواند تحت کنترل در آید. آسم کودکان می تواند پیامدهایی را برای آن ها و والدین در پی داشته باشد و بر عملکرد روزانه کودکان تاثیر بگذارد. درمان آسم کودکان مستلزم برخی تکنیک های تخصصی می باشد. در ادامه نکاتی در مورد علائم آسم و برنامه درمانی این کودکان ارائه خواهیم داد.

علائم آسم در کودکان

آسم در کودکان

علائم آسم کودکان بدین قرار است:

 • سرفه، مخصوصا شب هنگام
 • خس خس سینه
 • دشواری در تنفس کردن
 • احساس درد، ناراحتی و تنگی در قفسه سینه
 • عدم تمایل به شرکت در فعالیت های فیزیکی یا ورزشی

برخی کودکان ممکن است علائم اندکی داشته باشند، اما سپس ممکن است حملات شدیدی را تجربه کنند. سایر کودکان نیز ممکن است آسم خفیف داشته باشند یا ممکن است علائم آن ها در برخی موقعیت ها تشدید شود. شما ممکن است متوجه شوید که علائم آسم در کودک شب هنگام، با انجام فعالیت، هنگام سرماخوردگی یا هنگام قرار گرفتن در معرض مواد محرک اعم از دود سیگار یا آلرژی های فصلی تشدید شود. حمله آسم کودکان می تواند مرگبار باشد و ممکن است برای رفع آن به اقدامات اورژانسی نیاز باشد. علائم حمله آسم کودکان عبارت است از:

 • دشواری بسیار قابل توجه در تنفس کردن
 • سرفه و خس خس مکرر
 • عدم بهبود حتی بعد استفاده از اسپری استنشاقی مانند آلبوترول
 • عدم توانایی در صحبت کردن همراه با بریده بریده تنفس کردن

کنترل آسم کودکان

آسم کودکان

مدیریت و کنترل علائم آسم کودکان یک مسئولیت قاطعانه است. توجه به نکات زیر می تواند مسیر را برای شما هموار تر سازد:

بخش مهم در کنترل علائم آسم این است که بدانید دقیقا چه اقدامات و مراحلی را باید به طور روزانه، هفتگی و ماهانه و حتی سالانه طی کنید. بسیار اهمیت دارد که هدف از دنبال کردن علائم و تغییراتی که در داروهای آسم کودکان ایجاد می شود را بدانید. شما و کودک باید بدانید:

 1. انواع داروهای آسم کودکان چه تفاوتی با هم دارند و هر کدام به چه نحوه عمل می کنند.
 2. باید علائم بیماری آسم را بشناسید و آن را ثبت کنید و بدانید چه هنگام علائم آسم کودکان تشدید می گردد.
 3. باید بدانید چه زمانی آسم فرزند شما تشدید شده است.
 4. باید با استفاده از یادداشت علائم بیماری آسم در کودک، روند آن را دنبال کنید.
 5. داشتن برنامه ای مکتوب از ابزارهای مهمی محسوب می شود که به شما امکان می دهد تا بر اساس علائم فرزند خود بدانید، درمان تا چه حد به طور مناسب پیش رفته است. پزشک اطفال متناسب با علائم فرزند شما برنامه ای را تنظیم می کند تا بر اساس آن بتوانید علائم بیماری را کنترل کنید. شما و تمام افرادی که با فرزند شما در ارتباط هستند، از جمله معلمین او باید نسخه ای از آن را داشته باشند.

این برنامه به شما و فرزند شما کمک می کند تا بدانید:

 1. چند وقت یک بار حملات آسم ایجاد می شود.
 2. ارزیابی کنید آیا داروهای به کار رفته در کنترل علائم به طور موثری عمل کرده اند.
 3. به اثرات جانبی داروها مانند عصبی شدن، اختلال در خواب یا لرزه توجه کنید.
 4. به شما کمک می شود تا عملکرد ریه ها را با استفاده از دستگاه پیک فلومتر ارزیابی کنید.
 5. خواهید آموخت فرزند شما چه زمان به دریافت اقدامات اورژانسی نیاز خواهد داشت.
 6. ارزیابی خواهید کرد، کودک با دریافت درمان های جدید تا چه حد توان مشارکت در فعالیت های روزمره را خواهد داشت.

کنترل عوامل محرک آسم:

پرهیز از قرارگیری در معرض عوامل محرک آسم از دیگر اقدامات ضروری محسوب می شود که در کنترل بیماری نقش دارد. عوامل محرک این بیماری از یک کودک تا کودکی دیگر متفاوت می باشد. با همراهی پزشک می توانید عوامل محرک در فرزند خود را بیابید. برخی محرک هایی که عموما در ایجاد حملات آسم دخالت دارند عبارت است از:

 • عفونت های تنفسی یا سرماخوردگی
 • آلرژن هایی مانند غبار یا گرده
 • ذرات آلرژن موجود در فضای خانه که ناشی از حیوان های خانگی می باشد.
 • ورزش
 • آب و هوای سرد
 • رطوبت
 • دود سیگار و سایر عوامل محرک موجود در هوا
 • رفلاکس شدید معده

نکته کلیدی در مراقبت از بیماری آسم کودکان پیروی از برنامه درمانی است که پزشک آن را فراهم کرده است. به این ترتیب بیماری تحت کنترل در خواهد آمد. باید توجه داشت اقدامات به موقع و سریع می تواند احتمال بروز حملات شدید را در کودک کاهش دهد. همچنین احتمال نیاز به مصرف داروی بیشتر را نیز کاهش خواهد داد.

واکسن آنفولانزا در کودکان مبتلا به آسم

آنفولانزا

مطالعه جدید نشان می دهد که دریافت سالانه واکسن آنفولانزا تزریقی در کودکان مبتلا به آسم ضروری است.

 • دکتر فرانکین دوکرم پروفسور دانشگاه مونترال اظهار می دارد که: ما اکنون می دانیم که اگر کودکان مبتلا به بیماری آسم به بیماری آنفولانزا مبتلا شوند، خطر این که امکان درمان اورژانسی یک حمله آسمی از دست برود، بالا می رود. خطر عدم درمان موفق حمله آسمی در کودکان مبتلا به آنفولانزا 40 درصد است، این میزان در کودکانی که به این عفونت دچار نیستند 18 درصد است.

آسم یک بیماری مزمن در راه های های هوایی است. کودکانی که در زیر سن مدرسه هستند، به طور خاص در صورت ابتلا به آنفولانزا ممکن است در بیمارستان بستری شوند.چیزی که اهمیت دارد این است که این کودکان باید واکسن آنفولانزا تزریقی را به طور سیستماتیک دریافت کنند.

 • برای این مطالعه، محققین 1000 کودک مبتلا به آسم را که حمله های متوسط تا شدید آسمی در آن ها در اورژانس 5 بیمارستان کانادا درمان شده بود، مورد بررسی قرار دادند. آن ها همچنین سواب هایی که از بینی کودکان گرفته بودند را برای وجود ویروس آنفولانزا یا سایر ویروس های تنفسی مورد بررسی قرار دادند. تست ها برای وجود یک عفونت ویروسی مثبت بودند. اما زمانی که درمان استاندارد حمله آسمی مورد استفاده قرار می گرفت، کورتیکواستروئید های خوراکی و برونکودیلاتورهای استنشاقی، 19 درصد از کودکان مبتلا به آسم به این داروها پاسخ ندادند. کودکان آسمی که به عفونت آنفولانزا یا عفونت های ویروسی مشابه آن مبتلا بودند، 37 درصد خطر بیشتری برای پاسخ ندادن به درمان حمله آسمی در مقایسه با 13 درصد در کودکانی که به ویروس مبتلا نبودند، داشتند.
 • مطالعه نشان داد که احتمال عدم موفقیت در درمان آسم همچنین در کودکان مبتلا به ویروس سنسیشیال تنفسی بیشتر است. اما رینوویروس انسانی – ویروس عامل سرماخوردگی های شایع – اثر گذاری درمان حمله آسمی را کاهش نمی دهد.
 • محققین افزودند که دریافت واکسن آنفولانزا تزریقی یک راه آسان برای محافظت از افراد مبتلا به آسم در برابر عواقب خطرناک ناشی از آنفولانزا است.
 • کارولین کواچ، استادیار میکروبیولوژی و بیماری های عفونی در دانشگاه مونترال می گوید: آنفولانزا یک عفونت ویروسی تنفسی است که به کمک واکسن قابل پیشگیری است. با فرض این که واکسن آنفولانزا تا 50 درصد موثر خواهد بود، این دلیلی برای عدم دریافت واکسن آنفلوانزا در کودکان مبتلا به آسم قبل از شروع فصل آنفولانزا نیست.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید