تشخیص و درمان آبله مرغان

درمان آبله مرغان
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 22.5K

آبله مرغان یک بیماری ناشی از ویروس varicella zoster است که جزو گروه تبخال های ویروسی است. آبله مرغان سابقا یکی از بیماری‌ های دوران کودکی کلاسیک محسوب می‌ شد، اما از زمان انتشار واکسن آبله مرغان میزان این عفونت به میزان قابل‌ توجهی کاهش‌ یافته است. علیرغم این موضوع, شما یا فرزندتان ممکن است این بیماری را تجربه کنید. برای تشخیص آبله مرغان، باید بدانید که علائم مرتبط با این بیماری چیست؟

تشخیص آبله مرغان

۱- علائم آن را روی پوست خود ببینید

علائم آبله مرغان

تقریبا یک یا دو روز پس از آب ریزش و عطسه، لکه‌ های قرمزی را روی پوست خود می بینید. این نقاط اغلب روی سینه، صورت و کمر شروع می شوند و اغلب خارش دارند و می‌ توانند به سرعت به بقیه بدن سرایت کنند .

 • این نقاط قرمز رنگ به صورت برآمدگی می شوند و سپس به تاول های کوچک تبدیل می‌ شوند. این تاول ها حاوی ویروس هستند و بسیار واگیردار هستند. این تاول‌ ها تا چندین روز روی پوست شما خواهند بود. بعد از از بین رفتن تاول ها، فرد بیمار دیگر ناقل بیماری نخواهد بود.
 • گزش حشرات، کهیرهای ویروسی، زرد زخم و سفلیس نیز ممکن است شبیه آبله مرغان باشند.

۲- نسبت به علائم شبیه سرما خوردگی مشکوک شوید

آبله مرغان

آبله مرغان ممکن است ابتدا به عنوان یک سرما خوردگی ملایم با آبریزش بینی، عطسه و سرفه پیدا شود. ممکن است حتی یک تب در حدود ۱۰۱ درجه فارنهایت ایجاد کند. اگر فرد در مجاورت با فردی که مبتلا به آبله مرغان یا breakthrough بوده باشد (شکل ملایم ‌تر بیماری در فردی که واکسن را دریافت کرده‌ است) نشانه‌های سرماخوردگی خفیف ممکن است علائم اولیه آبله مرغان باشد .

۳- علائم اولیه برای کاهش در معرض خطر قرار گرفتن افراد را تشخیص دهید

درمان ابله مرغان

آبله مرغان بسیار مسری است و برای افرادی است که مشکلات سیستم ایمنی دارند، مانند افرادی که تحت شیمی‌ درمانی برای سرطان هستند یا کسانی که اچ آی وی یا ایدز دارند و بیشتر نوزادان (به این دلیل که کودکان در برابر آبله مرغان واکسینه نمی‌ شوند) خطرناک است.

شناخت ویروس آبله مرغان

۱- ویروس آبله مرغان از طریق هوا یا از طریق تماس مستقیم، مثل عطسه غیر بهداشتی یا سرفه، پخش می‌شود

درمان ابله مرغان

 • ویروس از طریق مایع (یعنی بزاق یا مخاط) منتقل می‌ شود
 • تماس با زخم باز (مثلا بوسیدن فرد مبتلا) شما را نیز آلوده خواهد کرد.
 • اگر فردی را دیدید که ابتلای او به آبله مرغان تایید شده بود، این به شما کمک خواهد کرد که بتوانید علائم را شناسایی کنید.

۲- دوره نهفتگی را بدانید

ابله مرغان

ویروس آبله مرغان علائم را بلافاصله تولید نمی‌ کند. به طور کلی، می‌ تواند ۱۰ تا ۲۱ روز پس از اینکه در معرض ابتلا قرار گرفت هرگونه علائم قابل‌ توجهی را نشان دهد. لکه ها چند روز طول می کشد تا روی پوست ظاهر شوند وچندین روز طول خواهد کشید تا تاول ها بهبود یابند. این به این معنی است که شما می توانید همزمان لکه ها و تاول هایی روی پوست خود داشته باشید.

 • تقریبا ۹۰ درصد افراد مستعد به گرفتن این بیماری که با فرد بیمار در ارتباط هستند، این بیماری را می گیرند.

۳- تشخیص این بیماری در افرادی که سن بیشتری دارند سخت تر است

ابله مرغان

اگرچه بیماری آبله مرغان شدید نیست، اما گاهی باعث مرگ و میر در افرادی می‌ شود که سن بیشتری دارند. تاول ها می‌ توانند در دهان، مقعد و مهبل ظاهر شوند.

۴- اگر در معرض ابتلا به آبله مرغان شدیدی هستید با پزشکتان تماس بگیرید

درمان ابله مرغان

کودکان بزرگ‌ تر از ۱۲ سال، زنان باردار یا هر کسی که مشکلات سیستم ایمنی دارد (از جمله کسانی که از استروئید که سیستم ایمنی را به خطر می‌ اندازد استفاده می کنند) یا کسی که آسم یا اگزما دارد، در معرض خطر بیشتری برای تجربه علائم شدید تر قرار دارد .

۵- اگر فرد در معرض ابتلا علائم زیر را داشت با پزشک تماس بگیرید

درمان ابله مرغان

 • تب طولانی تر از ۴ روز یا بالاتر از ۱۰۲ درجه فارنهایت
 • مشاهده هر منطقه‌ ای از جوش که داغ، قرمز، حساس و یا شروع به چرک کند این نشانه ی عفونت باکتریایی است.
 • به سختی راه رفتن یا گیج بودن
 • ناتوانی در کنترل گردن و سختی در راه رفتن
 • استفراغ مکرر
 • سرفه شدید
 • به سختی نفس کشیدن

درمان آبله مرغان

۱- اگر به سختی گرفتار این بیماری شده اید یا در معرض خطر هستید از پزشک بخواهید درمانی را برای شما در نظر بگیرد

واکسن ابله مرغان

داروهایی که برای درمان آبله مرغان استفاده می‌ شوند به همه داده نمی‌ شوند. در بسیاری از موارد پزشکان داروهای قوی را برای کودکان تجویز نمی‌ کنند، مگر اینکه عفونت به ذات‌ الریه یا یک مساله جدی دیگر منجر شود.

 • برای گرفتن بهترین نتایج، داروهای ضد ویروسی باید در ۲۴ ساعت اول که دانه ها روی پوست ظاهر می شوند استفاده شوند.
 • اگر شما بیماری پوستی مانند اگزما را داشته باشید، بیماری ریه مانند آسم داشته باشید، به تازگی از استروئید استفاده کرده باشید و یا سیستم ایمنی شما در معرض خطر باشد دارو های ضد ویروسی نیز برای شما در نظر گرفته می شود.
 • بعضی از زنان باردار نیز می توانند از داروهای ضد ویروسی استفاده کنند.

۲- از آسپیرین یا ایبوبروفن استفاده نکنید

ابله مرغان

به خصوص کودکان نباید از این داروها استفاده کنند و نوزادان کمتر از ۶ ماه به هیچ وجه از ایبوبروفن استفاده نکنند. آسپیرین با بیماری جدی دیگری به نام سندرم Reyes همراه است و ایبوپروفن ممکن است منجر به عفونت‌ های ثانویه دیگر شود. در عوض می توانید از استامینوفن برای درمان سردرد یا درد یا تب ناشی از آبله مرغان استفاده کنید .

۳- تاول ها را نخارانید و زخم ها را نکنید

علائم ابله مرغان

اگر چه تاول‌ ها و زخم‌ ها بسیار احساس خارش دارند، اما این بسیار مهم است که پوست زخم را از بین نبرید و یا خراش ندهید. از بین بردن زخم باعث بروز آبله می‌ شود و خاراندن آن عفونت‌های باکتریایی را افزایش می‌ دهد. اگر کودک مبتلا به آبله مرغان نمی تواند که تاول ها را نخاراند، ناخن های او را کاملا کوتاه کنید.

۴- تاول ها را خنک کنید

ابله مرغان

کمپرس سرد روی تاول‌ ها قرار دهید. دوش آب سرد بگیرید. دمای خنک ‌تر به کاهش خارش و تب کمک می‌کند.

۵- از لوسیون کالامین برای کاهش خارش استفاده کنید

تشخیص ابله مرغان

حمام سرد با جوش‌ شیرین یا جودوسر داشته باشید و یا از لوسیون کالامین برای تسکین خارش استفاده کنید. اگر این کار باعث کاهش خارش شما نشد با پزشک تماس بگیرید. حمام و لوسیون کالامین، خارش را تسکین خواهند داد اما چیزی نیست که به طور کامل آن را دور کند تا تاول‌ ها التیام یابند .

 • لوسیون کالامین را می توانید از هر مغازه یا داروخانه ای خریداری کنید.

پیشگیری از آبله مرغان

۱- از پزشک خود در مورد واکسن آبله مرغان بپرسید

واکسن ابله مرغان

این واکسن بی خطر است و برای کودکان قبل از ابتلا به بیماری در نظر گرفته شده است. اولین دوز آن در ۱۵ ماهگی و دومین دوز آن بین ۴ تا ۶ سالگی استفاده می شود.

 • زدن واکسن آبله مرغان بسیار بی خطر تر از گرفتن خود این بیماری است. اغلب افرادی که این واکسن را می زنند با آن مشکلی ندارند. به هر حال واکسن مثل هر داروی دیگری ممکن است مشکلاتی جدی مثل واکنش های آلرژیک به همراه داشته باشد. خطرات ناشی از واکسن آبله مرغان مثل مرگ بسیار بسیار کم است.

۲- اگر کودکتان را واکسینه نکنید او دچار این بیماری خواهد شد

درمان خارش ابله مرغان

با پزشک خود درباره تصمیم خود صحبت کنید. واکسیناسیون یک انتخاب شخصی برای والدین است. در هر حال هر چه کودک شما بزرگتر شود و این بیماری را بگیرد حال بدتری خواهد داشت. اگر تصمیم گرفتید که واکسن نزنید یا کودکتان به واکسن حساسیت دارد, پس از سه سال و قبل از ۱۰ سالگی او را در معرض ابتلا به بیماری قرار دهید تا بیماری او نشانه های خفیف تر و شدت کمتری داشته باشد.

۳- از موارد پیشرفته آبله مرغان آگاه باشید

درمان ابله مرغان

کودکانی که واکسینه شده اند شکل خفیف این بیماری را می گیرند. آن ها ممکن است فقط حدود ۵۰ تاول روی بدنشان ایحاد شود و تاول ها خیلی خفیف باشند. این باعث می شود تشخیص آن سخت تر شود. اما در هر صورت به اندازه بیماری کامل مسری هستند.

 • بزرگسالان در معرض بیماری‌ های شدید بیشتری قرار دارند و میزان بروز عوارض در آن ها بالاتر است.
  واکسیناسیون ممکن است باعث یک مورد خفیف از آبله مرغان شود، اما به احتمال زیاد شما یا کودکتان را تضمین می‌ کند که این بیماری منجر به ذات‌الریه و بیماری‌های وحشتناک دیگرنمی شود.

مراقبت از بقیه عوارض

۱- مراقب کودکانی که مشکلات پوستی مثل اگزما دارند باشید

علائم ابله مرغان

کودکانی که سابقه مشکلات پوستی دارند می‌ توانند هزاران تاول روی پوست شان ایجاد شود. این می‌ تواند دردناک باشد و خطر ایجاد زخم را افزایش می دهد. از درمان‌ ها که در بالا ذکر شد برای کاهش خارش استفاده کنید و با پزشک در مورد داروهای موضعی و خوراکی دیگر برای کاهش ناراحتی و درد صحبت کنید.

۲- مراقب عفونت‌ های باکتریایی باشید

ابله مرغان

مناطق تاول‌ ها می‌ توانند با باکتری‌ ها آلوده شوند. آن‌ ها داغ، قرمزتر، حساس در لمس و نیز چرکی هستند. چرک ها تیره‌ تر هستند. اگر متوجه این تغییرات می‌ شوید، با پزشک خود صحبت کنید. این عفونت باکتریایی باید با آنتی‌ بیوتیک‌ ها درمان شود. عفونت‌ های باکتریایی نیز می‌ توانند بر بافت‌ های دیگر، استخوان، مفاصل و حتی جریان خون تاثیر بگذارند. هر یک از این عفونت‌ها خطرناک هستند و نیازمند مراقبت فوری پزشکی هستند. علایم عفونت تعمیم‌ یافته به استخوان، مفاصل یا جریان خون شامل موارد زیر است:

 • تب بالای ۱۰۱ درجه فارنهایت
 • مناطق داغ و نازک هستند(استخوان، مفاصل، بافت)
 • مفاصل هنگام استفاده دردناک هستند.
 • مشکل تنفس
 • درد در قفسه سینه
 • تشدید سرفه ها

احساس مریض بودن شدید: اغلب کودکان در ابتدای بیماری تب دارند حل و فصل می شود و اگر چه علائم سرما خوردگی دارند، اما اغلب هنوز بازی می‌ کنند, لبخند می ‌زنند و می ‌خواهند برای پیاده‌ روی بروند. کودکانی که آلوده هستند (عفونت در خون دارند) ساکت خواهند بود، می‌ خواهند اغلب بخوابند, تب بیش از ۱۰۱ درجه فارنهایت دارند، ضربان قلبشان افزایش پیدا می کند و سرعت تنفس آن ها افزایش پیدا می کند (بیش از ۲۰ تنفس در دقیقه).

۳- از مشکلات جدی دیگراین بیماری آگاه باشید

آبله مرغان

اگر چه معمول نیست، اما این مشکلات بسیار خطرناک هستند و می‌ توانند منجر به مرگ شوند.

 • کم‌ آبی در آن بدن به اندازه کافی مایعات برای عملکرد مناسب ندارد. این کار بر مغز، خون و کلیه‌ ها تاثیر می‌ گذارد. علائم کم ‌آبی شامل ادرار کم یا غلیظ، خستگی، ضعف، یا سرگیجه یا داشتن ضربان قلب سریع است.
 • ذات‌الریه با علائم افزایش سرفه، تنفس سریع یا درد در قفسه سینه.
 • مشکلات خونریزی
 • عفونت یا التهاب مغز: کودکان از سردرد، خواب‌ آلودگی ساکت می‌ شوند. آن‌ ها ممکن است گیج باشند و به سختی تحرک داشته باشند.
 • سندرم شوک سمی

۴- افراد بزرگسال خصوصا بالای ۴۰ سال در صورت ابتلا به آبله مرغان مراقب زونا باشند

درمان آبله مرغان

زونا جوش هایی دردناک و تاول مانند است که در یک طرف بدن یا صورت اتفاق می‌ افتد، می‌ تواند باعث ایجاد بی‌ حسی شود و توسط ویروس های آبله مرغان اتفاق می افتد. این ویروس تا سال‌ ها در بدن باقی می ‌ماند تا زمانی که سیستم ایمنی به اندازه کافی قوی نباشد در بدن می ماند. درد ، اغلب سوزش، و بی‌ حسی اغلب ظرف چند هفته حل می‌ شود اما آسیب‌ های بلند مدت ممکن است به چشم‌ ها و اندام‌ ها در صورت وارد شود.

 • Post neuralgia یک بیماری عصبی دردناک است که درمان آن دشوار است و می‌ تواند ناشی از زونا باشد .
 • اگر شما فکر می‌ کنید که ممکن است زونا داشته باشید، به پزشک خود مراجعه کنید، به خصوص اگر در اوایل این بیماری هستید.
 • بزرگسالان مسن‌ تر می توانند از واکسیناسیون برای زونا استفاده کنند.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید