پیلینگ پوست چیست ؟

پیلینگ پوست
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 2.51K

پیلینگ پوست یا همان پیلینگ شیمیایی پوست، یک روش لایه برداری از پوست است که از یک محلول شیمیایی و برداشت لایه های آسیب دیده خارجی برای بهبود و صاف کردن بافت پوست صورت، استفاده می کند. متخصصین پوست فرمول محلول پیلینگ پوست را بر اساس نیازهای شما تعیین می کنند. پیلینگ پوست صورت راهی برای افرایش رشد لایه جدید پوست است که صاف تر و جوان تر خواهد بود.

شما همچنین می توانید به مقاله های جوانسازی پوست با روش درم ابریژن، درمان اسکار سوختگی با میکرونیدلینگ و علت و راه های درمان کک و مک که توسط سایت رسانه دکتر سلامت تهیه شده است، مراجعه کنید.

پیلینگ پوست بدن

پیلینگ پوست

آیا شما کاندید مناسبی برای پیلینگ پوستی هستید؟

پیلینگ پوستی اغلب به دلایل زیبایی (بهبود ظاهر و اعتماد به نفس) انجام می گیرد، اما پیلینگ پوست صورت برای برداشت توده های پوستی پیش سرطانی یا صاف کردن اسکارهای آکنه صورت نیز انجام می شود. بهترین راه برای تعیین این که شما کاندید مناسبی برای پیلینگ پوستی هستید یا خیر، مشاوره با پزشک متخصص پوست است.

پیلینگ پوست صورت گزینه مناسبی خواهد بود، اگر شما:

 1. از لحاظ جسمی سالم باشید.
 2. دچار پیری پوست خفیف، متوسط یا شدید باشید.
 3. توده های پوستی یا اسکارهای آکنه صورت داشته باشید.
 4. انتظارات خاص اما واقعی از بهبود ظاهر خود توسط پیلینگ پوست داشته باشید.

روش انجام پیلینگ پوست

پیلینگ پوستی

1- چگونه برای پیلینگ پوستی آماده شویم؟

آمادگی برای روش پیلینگ پوست به نوع پیلینگ پوستی که انجام می دهید، بستگی دارد. پزشک شما ممکن است استفاده از داروی نسخه ای رتین A که از ویتامین A به دست آماده است، را قبل از پیلینگ پوستی صورت توصیه کند. این دارو لایه سطحی پوست شما را یک دست کرده و امکان نفوذ عمیق تر و برابر تر محلول پیلینگ پوست را فراهم می کند.

 • اگر پوست شما نتواند استفاده از داروی رتین A قبل از روش پیلینگ پوست را تحمل کند، کرم دیگری جایگزین آن می شود.
 • هیدروکینون یک عامل روشن کننده پوستی است که برخی مواقع در ترکیب با رتین A قبل از پیلینگ پوست صورت استفاده می شود خصوصا اگر شما دچار لکه های پوستی یا مشکلات پیگمنتاسیونی باشید. این نوع از درمان ممکن است 1 ماه یا بیشتر قبل از انجام روش پیلینگ پوستی، انجام شود.
 • اگر از محلول فنول یا تری کلرواستیک اسید برای پیلینگ پوست استفاده کرده اید، بهتر است از کسی بخواهید شما را به منزل ببرد و برای یک یا دو روز بعد از آن کنار شما بماند. پیلینگ پوستی اغلب به کمک بی حسی موضعی و داروی آرام بخش انجام می شود.

آمادگی برای روش پیلینگ پوست، همچنین شامل موارد زیر می باشد:

 • تست های آزمایشگاهی یا ارزیابی بالینی
 • مصرف برخی داروها یا تنظیم دوز داروهای مصرفی
 • ترک سیگار به منظور دستیابی به نتایج بهتر بعد از پیلینگ پوست صورت

2- نحوه انجام پیلینگ پوست چگونه است؟

 • پیلینگ پوستی عموما به صورت یک روش سرپایی انجام می گیرد. در صورتی که در تمام صورت از محلول تری کلرواستیک اسید استفاده شود، روش پیلینگ پوست به 30 دقیقه زمان نیاز دارد.
 • پیلینگ پوست صورت با فنول اغلب به 1 تا 2 ساعت زمان نیاز دارد. در حالی که پیلینگ پوست نواحی کوچکی از صورت مانند بالای لب با فنول در 10 تا 15 دقیقه انجام می گیرد.
 • قبل از روش پیلینگ پوستی، پوست کاملا با عاملی که روغن اضافی را بر می دارد تمیز می شود و محافظی بر روی چشم ها و موها قرار می گیرد. یک یا تعداد بیشتری از محلول های پیلینگ پوستی شامل گلایکولیک اسید، تری کلرواستیک اسید، سالیسیلیک اسید، لاکتیک اسید یا کربولیک اسید بر اساس نیاز های شما برای پیلینگ پوست به کار می روند.
 • در طول پیلینگ پوست صورت، پزشک محلول را به نواحی کوچک پوست می مالد. این کار زخم کنترل شده ای ایجاد می کند که امکان تولید پوست جدید را فراهم می نماید. در طول روش پیلینگ پوستی، بیشتر بیماران احساس گرمی یا داغی بر روی پوست خود دارند که 5 تا 10 دقیقه به طول انجامیده و با احساس سوزن سوزن شدن ادامه می یابد. استفاده از کمپرس سرد می تواند در رفع این حالت موثر باشد. در صورتی که پیلینگ پوستی در نواحی عمیق تر انجام شود، در طول یا بعد از روش پیلینگ پوستی از داروهای ضد درد استفاده می شود.

انواع پیلینگ پوست

پیلینگ پوستی

سه نوع روش پیلینگ پوستی وجود دارد که شامل موارد زیر هستند:

 1. پیلینگ پوست با آلفا هیدروکسی اسیدها (سطحی): اسیدهایی چون گلایکولیگ اسید یا اسیدهای میوه، ملایم ترین محلول های مورد استفاده در پیلینگ پوست صورت هستند و لایه برداری خفیفی ایجاد می کنند. این نوع از روش پیلینگ پوست اغلب به توسط پزشک متخصص پوست انجام می گیرد و موجب صاف و روشن تر شدن پوست می شود. اگر شما نمی توانید زمان لازم برای ریکاوری از پیلینگ پوست با فنول را تری کلرواستیک اسید را سپری کنید، این نوع پیلینگ پوست مناسب خواهد بود. پیلینگ پوست با اسیدهای آلفا هیدروکسی ممکن است برای درمان چروک های ریز، خشکی، پیگمنتاسیون غیر یکنواخت و آکنه به کار رود. برای دستیابی به نتایج بهتر در روش پیلینگ پوست، غلظت های مختلف از این اسیدها ممکن است به صورت هفتگی یا در بازه های طولانی تر استفاده شود. این اسیدها ممکن است در غلظت های کمتر به کرم یا شوینده صورت اضافه شده و به عنوان بخشی از رژیم مراقبت از پوست به بهبود بافت پوست کمک کنند.
 2. پیلینگ پوست تری کلرواستیک اسید (متوسط، آبی): این نوع از پیلینگ پوست صورت می تواند در غلظت های مختلف انجام شود، اما اغلب برای پیلینگ پوست متوسط تا شدید به منظور درمان چروک های ریز سطحی، مشلات پیگمنتاسیون و لکه های سطحی انجام می گیرد. اثرات پیلینگ پوست با تری کلرواستیک اسید معمولا کمتر از پیلینگ پوست با فنول است و مدت زمان کمتری باقی می ماند. برای رسیدن به نتایج بهتر، این نوع پیلینگ پوست بیش از یک بار انجام می گیرد. ریکاوری پیلینگ پوست صورت با تری کلرواستیک اسید کوتاه تر از پیلینگ با فنول است.
 3. پیلینگ پوست با فنول (عمیق): این روش پیلینگ پوست با قوی ترین محلول ها انجام می گیرد و یک لایه برداری متوسط یا عمیق را ایجاد می کند. پیلینگ پوست عمیق عمدتا برای درمان چروک های پوستی عمیق، نواحی لکه دار یا آسیب دیده پوست در اثر نور خورشید یا توده های پیش سرطانی انجام می شود. از آن جایی که فنول نواحی تحت درمان را روشن تر می کند، پیگمنتاسیون پوست شما می تواند تعیین کننده روش مناسب درمان باشد. فنول در ابتدا برای پیلینگ پوست صورت به کار می رود. تماس آن با گردن یا سایر نواحی بدن موجب بروز اسکار می شود.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید