عوامل و درمان بیماری سلولیت

تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.2K

سلولیت و چربی دو چیز کاملا متفاوت هستند. چربی در هر بدنی حضور دارد؛ حال آنکه میزان چربی بیشتر به نوع زندگی، حالت ژنتیکی و وزن شخص بستگی دارد. لایه چربی بدن، ارگان ها، اعصاب و عضلات را جدا می کند. گر چه سلولیت ناهنجار است و هدف خاصی برای حمایت از بدن علیه عوامل بیرونی ندارد. سلولیت همچنین ناحیه های ویژه ای از بدن مانند کفل و پستان ها، ران ها و شکم در زنان را هدف قرار می دهد. حال آنکه مردها احتمالا در ناحیه گردن و شکم سلولیت دارند.

عوامل و درمان بیماری سلولیت

بیماری سلولیت

۱- عوامل بیماری سلولیت

در کسانی که اضافه وزن دارند سلولیت محدودیتی ندارد. عوامل مختلفی برای علت ظاهر شدن بیماری سلولیت در بدن مانند رژیم نامناسب و شیوه زندگی ناسالم وجود دارد. سلولیت در بدن بیشتر ناشی از چربی ها و سموم ساخته شده است. حالت ژنتیکی همچنین در پیدایش سلولیت یک عاملی است که باید مد نظر قرار داد.

  • این بدین معنا است که هر کسی اعم از زن و مرد بدون توجه به ساختار بدن، اندازه و وزن ممکن است بیماری سلولیت داشته باشد. مگر اینکه دچار سوء تغذیه شدید باشند.

۲- تنوع در بیماری سلولیت

سلولیت ممکن است با اشکال مختلفی در بدن باشد که سلولیت سخت و سلولیت نرم نام می گیرد. با وجود فعال بودن آن، زنانی که به اندازه کافی ورزش هایی مانند دویدن و رقصیدن را انجام می دهند باعث پیشرفت سلولیت جامد یا سخت را می شود. این نوع از سلولیت ها به طور مستقیم به بافت عضله متصل است و برداشتن آن خیلی مشکل است.

  • سلولیت های نرم، از انواع بارزتر سلولیت هستند و بدلیل کمتر سفت بودن عضله به راحتی در بدن قابل تشخیص هستند. و همچنین خلاص شدن از آن هم راحت تر است.

۳- آزمایش فشردن سلولیت

برای تشخیص وسعت سلولیت آزمایش فشردن سلولیت انجام می گردد. برای آزمایش سلولیت با انگشت شست و اشاره، به آرامی آن قسمت از بدن را فشار دهید. برای ناحیه های بزرگتر، می توانید از هر دو دست با فشردن آن ناحیه با کف دست این کار را انجام دهید. وقتی که فشرده شد، سلولیت ها بیشتر به مانند پوست پرتقال به همراه چین و چروک و فرو رفتگی پدیدار می شود. همچنین در جایی که سلولیت ظاهر شده پوست ممکن است سفیدتر شود. حال آنکه زمانی که فشرده شده چربی ها نسبتا صاف ظاهر می شوند.

۴- کرم های بیماری سلولیت

بیماری سلولیت

کرم های بیماری سلولیت به ویژه آن هایی که حاوی اسید آلفاهیدروکسی هستند دیده شده است که نتیجه مطلوبی در کاهش ظاهر سلولیت داشته اند. اسید آلفاهیدروکسی به پیشرفت حالت ارتجاعی پوست کمک می کند که در نتیجه آن ظاهر سلولیت کمتر می گردد. این محصولات ممکن است زمانی که با یک رژیم سالم، ورزش مناسب و عادات مستقل روزمرگی ترکیب شود بهترین کارایی را داشته باشد.

  • اما به خاطر داشته باشید که در این نوع محصولات مشخصات فیزیکی پوست تغییر نمی کند و نتیجه پایداری نمی دهد. زمانی که از آنها استفاده نکنید سلولیت دوباره ظاهر می شوند.

۵- تکنیک های برداشتن سلولیت

برداشتن سلولیت یک مقابله است که هر کسی می تواند پیروز شود اما مستلزم تعیین برنامه و کنترل خود است. ترکیب خوردن مناسب با ورزش منظم با حمایت درمان های مختلف برای افزایش گردش خون می تواند به حداقل رساندن سلولیت کمک کند. سموم بدن در شکل گیری سلولیت کمک زیادی می کند. رژیم دفع سموم از میوه ها و سبزیجات بعلاوه تمام حبوبات غذایی اولین قدم برای خلاصی یافتن از این سموم است.

  • مصرف روزانه دو لیتر آب می تواند به دفع ضایعات و سموم کمک کند.

۶- سلولیت در مردها و زنان

سلولیت در زنان بیشتر از مردها دیده می شود. این بدین سبب است که سلول های بدن زن به سطح پوست نزدیکتر است، حال آنکه سلول های مرد عمیق تر است. سلولیت معمولا در سنین نوجوانی (میان سن سیزده و نوزده) در زنان شروع می شود و با رشد سن ادامه پیدا می کند.

  • زنانی که به تازگی زایمان داشته اند و یا قرص های ضد بارداری مصرف می کنند سلولیت در آنها پیشرفت می کند بدین دلیل که بدن پر از استروژن می شود و قادر نیست با سرعت کافی این هورمون ها را حذف نماید.

۷- پیشگیری از بوی بدن

بوی بدن را زمانی که علت آن مشخص شد می توان به راحتی جلویش را گرفت. از داروهایی که می تواند سبب بوی بدن شوند دوری کنید. بوی بدن ناشی از نفس بد را می توان به راحتی با مسواک کردن عادی و مرتب دندانپزشک رفتن درمان کرد. این کار کمک می کند که دندان از پوسیدگی که منجر به عفونت می گردد حفظ شود که می تواند از علل بوی بد باشد. برای افرادی که مبتلا به دیابت هستند این حائض اهمیت است که مرتب داروهای تجویزی را مصرف کنند تا به حفظ میزان طبیعی قند بدن کمک کند.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید