علت شب ادراری کودکان

شب ادراری کودکان
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 996

بی اختیاری ادرار شبانه یا شب ادراری کودکان، ادرار کردن غیر ارادی در خواب است. شب ادراری کودکان مشکلی شایع در کودکی که در سنینی اتفاق می افتد که انتظار می رود بستر کودک در طول شب خشک بماند. در نظر داشته باشید که شب ادراری به معنی اشکال در نحوه آموزش دستشویی رفتن در کودکان نیست. در واقع شب ادراری بخش طبیعی از رشد و تکامل کودک است. کودکان همچنان که از پری مثانه خود آگاه می شوند، می آموزند که ادرار خود را در شب کنترل کنند. این حالت معمولا در 4 سالگی اتفاق می افتد، اما کنترل ادرار در شب به زمان نیاز دارد و انتظار نمی رود که کودک تا 7 سالگی بتواند شب ادراری را به خوبی کنترل نماید.

شما همچنین می توانید مقاله های علل و درمان بی اختیاری ادرار، تغذیه نوزاد تازه متولد شده و انواع مسمومیت غذایی در کودکان که توسط سایت رسانه دکتر سلامت تهیه شده است، را مطالعه کنید.

علت شب ادراری کودکان

شب ادراری کودکان

تعداد کودکانی که دچار شب ادراری می شوند، در سنین مختلف متفاوت است. در سن 5 سالگی، 15 درصد از کودکان به مشکل شب ادراری دچار هستند. در سن 15 سالگی، امکان ادامه یافتن ادرار در خواب کودکان تنها در 1-2 درصد آن ها وجود دارد. احتمال شب ادراری کودکان پسر 2 برابر بیشتر از کودکان دختر است.

 • به طور کلی، شب ادراری کودکان در سن قبل از 7 سالگی نگران کننده نیست. در این سن، کودک شما همچنان در حال تکامل توانایی خود در کنترل شبانه مثانه خود است. در بیشتر موارد شب ادراری کودکان بدون نیاز به درمان برطرف می شود. با این حال بسیاری از والدین ممکن است، نگران وجود علت زمینه ای برای شب ادراری کودک باشند. اگر ادرار در خواب کودک ادامه دار شود، درمان آن را با صبر و آرامش پیگیری کنید. تغییر در سبک زندگی، آموزش، هشدارهای رطوبت و برخی داروها در درمان شب ادراری کودکان به کار می روند.

پیشنهاد می ‌کنیم مقاله درمان شب ادراری در کودکان را مطالعه کنید.

علت شب ادراری کودکان:

در بیشتر موارد علت مشخصی برای شب ادراری کودکان وجود ندارد، اما موارد زیر می توانند علت شب ادراری کودکان باشند:

 1. کودک مواد دفعی بیش از آن چه مثانه توانایی دفع آن را دارد تولید می کند.
 2. کودک مثانه بیش فعال دارد، بدین معنی که تنها می تواند مقدار اندکی ماده دفعی در خود نگه دارد.
 3. کودک خواب بسیار عمیقی دارد، بنابراین آن ها واکنش به سیگنال های مغزی پری مثانه را هشدار می دهند، نشان نمی دهند.

نکات مهم:

 • شب ادراری کودکان اغلب زمینه ژنتیکی و خانوادگی دارد. یبوست نیز در مواردی علت شب ادراری کودکان است. در برخی مواقع درمان یبوست منجر به درمان ادرار در خواب کودکان می شود.
 • گاها ممکن است، شب ادراری کودک در اثر استرس های احساسی مانند ترسیدن یا رفتن به مدرسه جدید ایجاد شود.
 • در موارد نادر، شب ادراری کودکان ممکن است، نشانه ای از یک بیماری زمینه ای مانند دیابت نوع 1 باشد.

شب ادراری کودکان

در برخی مواقع ممکن است، بیش از یک علت زمینه برای شب ادراری کودکان وجود داشته باشد:

1- نوشیدن مایعات قبل از خواب:

نوشیدن مقدار زیادی مایعات قبل از خواب می تواند علت شب ادراری کودک باشد، خصوصا اگر کودک مثانه کوچکی داشته باشد. نوشیدن نوشیدنی های حاوی کافئین مانند نوشابه، چای، قهوه نیز مقدار ماده دفعی تولید شده را افزایش می دهند و عاملی برای شب ادراری کودکان هستند.

2- بیدار نشدن در طول شب:

زمانی که مقدار ادرار موجود در مثانه به حد مشخصی می رسد، بیشتر افراد با احساس نیاز به ادرار کردن از خواب بیدار می شوند. اما برخی از خردسالان خواب بسیار عمیقی دارند و مغز آن ها به سیگنال های ارسال شده از مثانه پاسخ نمی دهد، بنابراین آن ها برای ادرار کردن از خواب بیدار نمی شوند. بدین ترتیب ممکن است، ادرار در خواب اتفاق بیافتد. در برخی کودکان، اعصاب مربوط به مثانه ممکن است به طور کامل تکامل نیافته باشند، بنابراین نمی توانند سیگنال های قوی را به مغز ارسال کنند، در نتیجه احتمال شب ادراری کودکان افزایش می یابد.

 • در مواقعی ممکن است کودک شب با مثانه پر از خواب بیدار شود، اما به دستشویی نرود. این ممکن است از ترس برای مثال ترس از تاریکی ناشی شود.

3- بیماری زمینه ای:

علت شب ادراری کودکان ممکن است، یک وضعیت یا بیماری زمینه ای مانند موارد زیر باشد:

 • یبوست: اگر روده کودک دچار انسداد شده باشد، فشار بیشتری را بر مثانه وارد کرده و موجب ادرار در خواب کودک می شود.
 • عفونت مجاری ادراری: در این حالت کودک علائم دیگری همچون تب و درد حین ادرار کردن را نیز تجربه می کند.
 • دیابت نوع 1: در مواردی که ادرار در خواب کودکان با علائمی چون تشنگی بیش از حد در همه زمان ها و خستگی همراه است، دیابت می تواند علت شب ادراری باشد.

4- مشکلات احساسی:

در برخی موارد، شب ادراری کودکان می تواند نشانه ای از ناراحتی یا نگرانی آن ها باشد. رفتن به مدرسه جدید، ترسیدن یا تولد کودک جدید در خانواده استرس زیادی را به کودک وارد می کنند.

 • اگر کودک بعد از مدتی که بسترش در طول شب خشک بوده است، دچار شب ادراری می شود، ممکن است یک استرس احساسی عامل این وضعیت باشد.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید