دهان و دندان

چگونه از دندان های خود مراقبت کنید

How to care for your teeth

مراقبت خوب از دندان ها به زندگی سالم و بدودن درد شما کمک میکند.برای سالم نگه داشتن دندان ها , یک مراقبت مداوم و روزانه از کودکی تا بزرگسالی اهمیت دارد. که با بهداشت مناسب دهان و رژیم غذایی و مکمل های سالم و در صورت لزوم مراقبت های حرفه ای ارتباط دارد.
بخش اول: مراقبت از دندان ها

۱.مسواک زدن روزی دوبار:
cdهر دفعه مسواک زدن باید حداقل دو دقیقه به طول انجامد . این حداقل زمان مورد نیاز برای دسترسی به تمام سطوح دندان ها می باشد. سطح پشتی دندان ها را فراموش نکنید.
به کودکان خود عادات خوب بهداشت دهان را بیاموزید و این کار را به محض درامدن اولین دندان کودک توسط مسواک زدن شروع کنید .حفره های پوسیدگی در کودکان به اندازه ی دندانهای دائمی دردناک است .
برای نتایج بهتر , از مسواک نرم و یا یک مسواک برقی استفاده کنید . هر نوع مسواکی که استفاده کنید حتما هر سه ماه آنرا عوض کنید .اگر هم نگران خراب شدن مسواک زودتر از سه ماه هستید به خمیدگی ها و آسیب های موهای مسواک دقت کنید.
مسواک زدن مرتب حتما به شما دندان های سالم و بدون درد نمیدهد ولی تنفس شما را هم خوشبو نگه خواهد داشت . بلافاصله بعد از خوردن غذا مسواک نزنید . بعد از خوردن غذا دهان اسیدی میشود و مینای دندان بصورت موقت نرم تر می باشد . حداقل ۳۰ دقیقه فاصله را رعایت کنید.

۲.استفاده از خمیردندان فلوراید دار :
cd2
فلوراید از مینای دندان محافظت می کند و احتمال پوسیدگی را کاهش میدهد. اما مقدار فلوراید خمیردندان هم در مفید بودن آن اثر دارد. حتما مقدار آنرا چک کنید که حداقل ppm 1,350-1,500 باشد.
فلوراید کمتر از ۱۰۰۰ در خمیردندان مفید نخواهد بود.
اگر بزرگسالان مطمئنند که کودکان خمیردندان را قورت نخواهند داد , آنها هم میتوانند از خمیردندان های بزرگسالان استفاده کنند.

۳. استفاده از نخ دندان بطور روزانه :
cd3
نخ دندان , سطوح بین دندانی را تمیز می کند .و از این جهت دارای اهمیت است که با مسواک این سطوم بطور کامل تمیز نمیشوند .در نتیجه اگر از نخ دندان استفاده نکنید در این محل غذا ,باکتری و پلاک تجمع خواهند کرد.
۳۰ سانتی متر نخ دندان و یا یک تمیزکننده بین دندانی انتخاب کنید .آنرا بین دندان ها وارد کرده و دور یک دندان آنرا بپیچانید و سپس بطرف بالا و پایین حرکت دهید و بعد برای دندان بعدی این کار را ادامه دهید .
اگر با متد کلاسیک مشکل دارید از خلال استفاده کننید.
در هنگاه ورود به خط زیر لثه با ملایمت نخ را حرکت دهید. ممکن است در ابتدای استفاده از نخ لثه خونریزی داشته باشد که بعد از استفاده مداوم از بین خواهد رفت .

۴.استفاده از دهانشویه :
cd4
دهانشویه ای انتخاب کنید که حاوی فلوراید باشد .اگر بعد از مسواک زدن و نخ کشیدن از دهانشویه حاوی فلوراید استفاده کنید , به رسیدن فلوراید به مینا در سطوح مختلف دندانها کمک خواهد کرد .دهانشویه را در دهان به مدت دو دقیقه بگردانید تا تمام سطوح دندان ها را بپوشاند .
کلرهگزیدین یک ماده موثر می باشد که در بعضی دهانشویه ها یافت میشود . که اثر ریمینرالیزه و ضد باکتریایی دارد.
همچنین می توانید یک محلول خانگی تهیه کنید با نصف قاشق چایخوری نمک که در یک لیوان آب گرم حل شده باشد.
دهانشویه را قورت ندهید چون برای معده مضر است . برای باکتری های گلو میتوانید دهانشویه را قبل از بیرون ریختن از دهان قرقره کنید .

۵.مسواک زدن زبان :
cd5
سطح زبان ناصاف است یعنی ذرات غذا و باکتری ها در آن تجمع می کنند . که میتواند یک منبع باکتری شود و باکتری ها از زبان به دندان ها منتقل شوند .
میتوانید با مسواک خود یا مسواک مخصوص زبان خود را به آرامی مسواک بزنید .بعضی مسواک ها سطح مخصوص زبان در پشت خود دارند .
به ارامی روی زبان بکشید تا از آسیب رساندن به زبان خودداری کنید . در انتها دهان خود را بشویید تا باکتری ها و مواد باقیمانده خارج شوند .

۶. سیگار نکشید :
cd6
سیگار کشیدن دندانهای شما را زرد میکند . و نفس شما را بدبو میسازد و احتمال بیماریهای لثه و سرطان های دهان را افزایش میدهد . اگر برای ترک سیگار به کمک احتیاج دارید می توانید :از دوستان و فامیلها و یا گروه های حمایت کننده استفاده کنید , از محیط هایی که سبب میشوند شما سیگار بکشید دوری کنید , وقتی تمایل زیاد به استفاده از سیگار دارید به شخصی تلفن کنید , از جایگزین مناسب نیکوتین استفاده کنید , از یک مرکز درمانی کمک بگیرید .
بخش دوم :
محافظت از دندان ها با رژیم غذایی سالم :

کاهش مصرف شکر
cd7

شکر باعث ساییده شدن مینا میشود بعلت تولید اسید که روی مینا را میپوشاند و احتمال پوسیدگیهای دندانی را افزایش میدهد .غذاهایی که از خوردن آنها باید خودداری کنید :
نوشابه های قندی.مصرف آنها را تا یک لیوان در روز کاهش دهید .
دسرها , کیک ها , شکلات ها و بستنی
چای و قهوه شیرین

خوردن غذاهای چسبنده را کاهش دهید .
cd8
این غذاها یک لایه شکر روی دندان ها باقی می گذارند که برداشتن ان مشکل است و ریسک پوسیدگی را افزایش میبخشد . تلاش کنید که از خوردن موارد زیر پرهیز کنید:
آبنباتهای چسبنده , گرانولا بار , تافی , میوه خشک مثل کشکش , آدامس شیرین . آدامس های بدون شکر برای تحریک ترشح بزاق و برداشتن غذاهای باقیمانده بین دندان ها مفید هستند .

با میوه یا گیاه ترد روی دندانهای خود را تمیز کنید .

بعد از خوردن غذا اینکار مفید است. مثل : سیب , بروکلی , فلفل , هویج, کاهو ,خیار ,کرفس , بادام زمینی ,زالزالک و انواع مغزها

از خوردن الکل خودداری کنید .
cd10
الکل به مینای دندان آسیب مبرساند و ریسک پوسیدگی را افزایش می دهد . اگر برای ترک الکل به کمک نیاز دارید :از دوستان و فامیل و یا گروه های ترک اعتیاد الکل کمک بگیرید , با دکتر خود راجع به دارو صحبت کنید, از مشاور کمک بگیرید ,از مرکزهای درمانی کمک بگیرید .

بخش سوم :
مراقبت حرفه ای :

اگر با مشکلی مواجه شدید به دندانپزشک خود مراجعه کنید .
cd11
حتما صبر نکنید تا درد زیاد شود و اگر بیمه درمانی ندارید میتوانید با مراکز با قیمت های مناسب تر و یا کلینیک های خیریه ای و کلینیک های دانشگاه ها تماس بگیرید .
علائمی که نشان میدهند باید به دندانپزشک مراجعه کنید : درد , شل شدن دندان دائمی , ورم و قرمز شدن یا درد لثه ها , ورم فک , نفس بدبو یا مزه عجیب در دهان که از بین نمیرود . حساسیت به دما.

به دندانپزشک خود اجازه دهید دندانهایتان را تمیز کند .
cd12
برای نتایج بهتر باید سالی دوبار دندان هایتان معاینه شود و تمیز شود . که شامل :
جست و جوی علائم پوسیدگی ها
اصلاح روش مسواک و نخ دندان کشیدن
تمیز کردن سطوح دندانها
برداشتن پلاکها
استفاده از درمان های محافظتی .

این گونه درمان ها آسیب پذیری دندان ها را در برابر پوسیدگیها کم میکنند .
cd13
مثل استفاده از فیشور سیلانت ها و وارنیشهای فلوراید .
فیشور ها شکافهای کوچکی روی سطوح جونده دندانها می باشند. در این نوع درمان یک لایه نازک روی دندان قرار میگیرد و از بروز پوسیدگی جلوگیری می کند . این نوع درمان برای بزرگسالان هم میتواند بکار رود ولی هرسال باید چک شود .
وارنیش فلوراید یک محلول قوی فلوراید است که مینا را مقاومت می بخشد . میتواند دو بار در سال روی دندان های شیری و دائمی استفاده شود .

ما را در شبکه های اجتماعی نیز دنبال کنید:
: این مطلب را به اشتراک بگذارید
در صورت مفید بودن مطلب امتیاز دهید :
چگونه از دندان های خود مراقبت کنید

نظر خود را بیان کنید