علت به وجود آمدن آفت دهان

آفت دهان
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 4.16K

شاید شما هم از جمله افرادی باشید که آفت دهان (canker-sores) را تجربه کرده اید و واقعا برایتان این سوال پیش آمده است که چرا دهان تان آفت زده است. برخی می گویند سولفات لوریل سدیم موجود در خمیر دندان باعث ایجاد آفت می شود اما چرا همه افرادی که مسواک می زنند دچار آفت دهان نمی شوند؟ واقعیت این است که عامل آفت دهان در همه افراد یکسان نیست و عوامل مختلف موجب ایجاد آفت در افراد مختلف می شوند. در اینجا فهرستی از ده عاملی که مشخص شده است در دهان برخی افراد آفت ایجاد می کند، آمده است:

عوامل ایجاد آفت دهان

بهداشت دهان

۱- آلرژی

در کتاب Oral and Maxillofacial Pathology تالیف نویل گفته شده: به نظر می رسد یک محرک آنتی ژنی فاکتور اصلی باشد که تخریب سیتوتوکسیک با واسطه سیستم ایمنی در مخاط دهان بسیاری از بیماران را به راه می اندازد. اصولا در این کتاب گفته شده که فاکتور اصلی که باعث می شود بدن بافت های دهان خود را تخریب کند، واکنش آلرژیک است. مواد آلرژی زای مرتبط با آفت بسیار متعدد و گوناگون هستند. در اینجا به شایع ترین محرک های آفت اشاره می شود:

 • سولفات لوریل سدیم (SLS) که معمولا ترکیب اصلی خمیر دندان ها است.
 • برخی داروها مانند داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (از جمله ایبوپروفن)، داروهای مهار کننده بتا و نیکوراندیل
 • انواع غذاهایی مانند مرکبات، توت فرنگی، گوجه فرنگی، قهوه، گلوتن (پروتئین موجود در محصولات گندم)، مغزهای گیاهی، شکلات، رنگ های خوراکی، طعم دهنده های غذا، نگهدارنده های غذا

به خاطر داشته باشید که بسیاری از غذاهایی که به آنها در بالا اشاره شد، معمولا باعث آفت نمی شوند اما مشخص شده است که در برخی افراد غذاهای محرک آفت به حساب می آیند. اگر فکر می کنید غذای خاصی باعث آفت دهان شما می شود، سعی کنید آن غذا را شناسایی کنید و از رژیم غذایی خود حذف کنید تا تاثیر آن را ارزیابی نمایید. می توانید با پزشک خود صحبت کنید و اطلاعات بیشتری درباره حذف غذاها به دست بیاورید.

۲- استرس

استرس یک عامل مهم در ایجاد آفت در دهان است. تصور می شود از آنجایی که استرس سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند در نتیجه فرد را در مقابل آفت آسیب پذیر می نماید.

۳- جراحات و صدمات

جراحت و صدمات با تشکیل آفت در دهان مرتبط است. هر زمانی که دیواره روی بافت های عمقی تر داخل دهان دچار پارگی شوند، احتمال ایجاد آفت در برخی افراد افزایش می یابد. انواع عواملی مانند غذاهای تیز مانند چیپس و کراکر، براکت، گاز گرفتن و مسواک های سخت می توانند باعث چنین آسیبی شوند.

۴- ژنتیک

سابقه خانوادگی ممکن است نقش مهمی در آفت زدن دهان داشته باشد. در واقع اگر والدین شما از آفت دهان رنج می برند، احتمال ایجاد آفت دهان در شما ۹۰ درصد است.

 • جوزف رگزی در کتاب oral pathology خود می گوید: سابقه خانوادگی یک فاکتور خطر آفت به حساب می آید. بیش از ۴۰ درصد از افرادی که دچار آفت می شوند، یکی از خویشاوندان درجه یکشان نیز آفت می زند. در صورتی که هر دو والدین دچار آفت دهان می شوند، احتمال آن در فرزند ۹۰ درصد افزایش می یابد.

۵- ضعف سیستم ایمنی

برخی افرادی که دچار مشکلاتی در سیستم ایمنی خود هستند، زیاد دچار آفت می شوند. مثلا افراد مبتلا به ایدز غالبا از آفت دهان رنج می برند.

آفت دهان

۶- میکروب ها

برخی ارگانیسم ها در ایجاد آفت در برخی افراد نقش دارند. از جمله این ارگانیسم ها عبارتند از:

 • برخی اشکال استرپتوکوک
 • هلیکوباکتر پیلوری
 • ویروس هرپس سیمپلکس
 • ویروس آبله مرغان (واریسلا زوستر)
 • آدنوویروس
 • سیتومگالو ویروس

۷- کمبود برخی مواد مغذی

مشخص شده است که کمبود برخی مواد مغذی یا سوء تغذیه با آفت دهان ارتباط دارد. کمبود ویتامین ها و مواد معدنی زیر از آن جمله است:

۸- ترک سیگار

هنگامی که سیگار می کشید، بافت های پوشاننده سطح داخلی دهان کمی افزایش ضخامت پیدا می کنند. هنگامی که سیگار را کنار می گذارید، این لایه پوشاننده داخل دهان نازک شده و شما را مستعد آفت می کند. این رویداد به این معنی نیست که باید سیگار بکشید تا از آفت جلوگیری کنید. سیگار کشیدن تاثیرات منفی جدی بر سلامت دهان می گذارد. برای مثال مصرف سیگار با سرطان دهان ارتباط دارد و به طور کلی افراد سیگاری دندان های کمتری نسبت به افراد غیر سیگاری دارند. بنابراین در صورتی که سیگار می کشید، از همین حالا آن را ترک کنید.

۹- هورمون ها

هورمون ها نیز می توانند بر تشکیل آفت در دهان تاثیر بگذارند. در کتاب Oral and Maxillofacial Pathology نوشته نویل آمده است:

 • در زیر مجموعه کوچکی از بیماران زن، ارتباط منفی (بر عکس) بین بروز آفت دهان و فاز لوتئال سیکل قاعدگی (دوره کراتینیزه شدن و افزایش مخاطی) مشاهده شد.
 • فاز لوتئال سیکل قاعدگی بلافاصله پس از تخمک گذاری (تقریبا روز ۱۴ سیکل) آغاز می شود و در روزی که قاعدگی دوره بعد اتفاق می افتد، پایان می یابد. هنگامی که بافت های داخل دهان ضخیم تر می شوند (برای مثال کراتین بیشتری تولید می شود)، فرد کاهش آفت را تجربه می کند.

۱۰- اختلالات و ناهنجاری های خونی

برخی از ناهنجاری های خونی مانند نوتروپنی دوره ای نیز در ایجاد آفت نقش دارند. در کتاب رگزی گفته شده: نوتروپنی دوره ای (یک دیسکرازی خونی نادر) به صورت تقلیل شدید دوره ای نوتروفیل های خون و مغز استخوان بروز می کند که متوسط سیکل آن حدود ۲۱ روز است.

 • تب، آفت، کسالت، لنفوادنوپاتی سرویکال و عفونت در دوره های نوتروپنی ممکن است تجربه شود.

نتیجه:

دلایل گوناگونی باعث بروز آفت در دهان می شود که به آنها اشاره شد. با این حال ممکن است فکر کنید هیچ یک از مواردی که در بالا به آن اشاره شد، شامل حال شما نمی شود اما باز هم آفت می زنید. علت این است که هنوز دقیقا عامل آفت شناخته نشده است. محققان هنوز در تلاش هستند علت دقیق ایجاد آفت در برخی افراد و عدم ایجاد آن در برخی دیگر را شناسایی کنند.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید