۹ روش برای فهمیدن سرطان

تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.36K

همه ما بارها و بارها دردهای جزئی را نادیده گرفته‌ایم زیرا خسته، مشغول یا بی‌حوصله بوده‌ایم و آن درد‌ها نیز بدون ایجاد هیچ مشکلی خود به خود رفع شده‌اند. اما اگر احساسی ناخوشایند برای مدتی به طول انجامد یعنی ممکن است مشکلی بزرگ‌تر در پس آن وجود داشته باشد.

علائم معرفی شده در این مطلب را حتماً جدی بگیرید.

۱. خونریزی یا ترشحات غیرعادی از واژن

به گفته دکتر خولیان شینک: «بعد از یائسگی هرگونه خونریزی از واژن غیر عادی است.» شاید این مسئله مانند بهم‌ریختگی هورمونی، کوچک به‌نظر برسد اما می‌تواند یکی از نشانه‌های سرطان مخاط رحم و سرطان رحم نیز باشد. شاید ترشحات نامتعارف در هر سنی نشان از عفونتی قابل درمان باشد اما ترشحات بسیار زیاد یا بدبو می‌تواند به سرطان لوله فالوپ یا سرطان گردن رحم مربوط شود. دکتر شینک توصیه می‌کند اگر هر یک از این علائم را در خود دیدید در اولین فرصت به متخصص زنان مراجعه کرده و در موردشان خیلی واضح و کامل توضیح دهید. البته برای پیشگیری از سرطان گردن رحم می‌توانید از این ۵ ماده غذایی استفاده کنید.

۲. کاهش وزن بی‌دلیل

به‌طور معمول با ورزش منظم و رژیم گرفتن، وزن کم می‌کنیم. اما اگر بدون هیچ تلاشی دو کیلو کم کردید، باید کمی نگران شوید. دکتر شینک می‌گوید: «یکی از علائم رایج سرطان روده بزرگ کاهش وزن بی‌دلیل است.» با کولونوسکوپی سرطان روده بزرگ به‌راحتی قابل پیشگیری است. هر فرد بالای پنجاه سال هر ۱۰ سال چه با تجویز پزشک و چه غیر از آن، باید کولونوسکوپی انجام دهد. کاهش وزن ناگهانی در افراد زیر پنجاه سال به تغییرات هورمونی مثل پرکاری تیروئید یا دیابت می‌تواند نسبت داده شود.

۳. تکرر ادرار شدید

نیمه شب برای ادرار بیدار شدن آزاردهنده اما بی‌خطر است. ولی اگر در طول خوابتان سه بار یا بیشتر این اتفاق می‌افتد حتماً مشکلی وجود دارد. دکتر شینک می‌گوید: «ممکن است یک توده عامل فشار به مثانه باشد.» اما نترسید همه توده‌ها سرطانی نیستند. خیلی از توده‌های خوش‌خیم مانند فیبروم رحم می‌توانند موجب فشار و در نتیجه نیاز به دستشویی رفتن‌های مکرر شوند. دیابت به‌خصوص در زمان تشنگی شدید نیز می‌تواند یکی دیگر از دلایل تکرر ادرار باشد. اگر زودبه‌زود احتیاج به آب نوشیدن و دستشویی رفتن پیدا می‌کنید بدون‌شک این یک زنگ خطر است. حواستان به خستگی هم باشد زیرا از دست دادن آب بدن موجب احساس خستگی و کوفتگی می‌شود.

۴. نفخ شکم

نفخ کردن بعد از خوردن غذای چرب عادی است اما هر روز نفخ کردن عادی نیست. از هر هفتاد نفری که این علامت را دارند یک نفر ممکن است مبتلا به سرطان تخمدان باشد و ناراحتی ایجاد شده به‌خاطر توده بزرگ در تخمدان یا افزایش مایع در شکم می‌باشد. (نشانه‌های سرطان تخمدان را در اینجا بخوانید.) دکتر شینک می‌گوید: «یکی از رایج‌ترین علائم سرطان تخمدان نفخ شکم بوده و این سرطان با انواع دیگر متفاوت می‌باشد؛ شاید درد زیادی احساس نکنید اما ناراحتی ناشی از آن خفیف و دائمی است.»

۵. خستگی مداوم

منظور از این مورد، خستگی است که حتی با استراحت زیاد یا قهوه نیز رفع نمی‌شود. به‌نظر دکتر شینک، خستگی می‌تواند یکی از علائم سرطان رحم یا سرطان دستگاه گوارش باشد که به‌دلیل کم‌خونی به‌وجود آمده است. خستگی مداوم همچنین می‌تواند از جمله علائم کم‌کاری تیروئید، افسردگی یا دیگر اختلالات خلقی باشد.

قاعده سرانگشتی شینک: «اگر ۸ ساعت در طول شب می‌خوابید اما همچنان در طول روز احساس خستگی می‌کنید حتماً به پزشک مراجعه کنید.»

۶. ورم پا

اگر یکی از پاهایتان از حالت نرمال بزرگ‌تر به‌نظر می‌رسد در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید. ورم پا می‌تواند نشانه لخته خون باشد که در صورت عدم درمان فوری به سمت شش‌ها حرکت کرده و می‌تواند کشنده باشد. دکتر شینک می‌گوید: «یکی از دلایل تشکیل این لخته‌های کشنده می‌تواند مقدار زیاد هورمون در بدن یا مصرف قرص‌های ضدبارداری باشد؛ اما سرطان لوزالمعده، روده بزرگ و کارسینوما (رشد بدخیم سلول‌های اپیتلیال) نیز جزو عوامل تشکیل لخته شناخته می‌شوند.»

۷. مشکلات معده‌ای

هیچکس از حالت تهوع و استفراغ خوشش نمی‌آید، اما معمولاً این حالت بیش از یک یا دو روز طول نمی‌کشد. اگر با وجود امتحان راه‌کارهای طبیعی برای رفع درد معده باز هم دل‌درد شدید دارید، دچار دیرهضمی مزمن هستید یا به‌طور عجیبی احساس سیری می‌کنید امکان وجود مشکلی جدی هست. به گفته دکتر شینک این حالت‌ها می‌تواند به‌خاطر توده یا مواد شیمیایی ضداشتهای ناشی از سرطان‌هایی مانند سرطان تخمدان، روده بزرگ و معده باشد.

۸. سوزش، خارش، یا تغییر رنگ واژن

به احتمال زیاد همه شما رنگ طبیعی واژن خود را می‌دانید. زمانی که رنگ صورتی مهبل تغییر می‌کند نباید به سادگی از کنار آن گذشت. دکتر شینک می‌گوید: «اگر علائمی مثل تغییر رنگ و حالت واژن را جدی نگیرید سرطان مهبل پیشرفت می‌کند.» نشانه‌های سرطان مهبل عبارتند از: زخم‌هایی به رنگ سفید یا رنگی متفاوت با رنگ مهبل و ضایعات غیر عادی روی آن.

۹. درد در لگن خاصره

به گفته دکتر شینک هر گونه درد در لگن خاصره زنگ خطر محسوب می‌شود. در صورت بروز هرگونه درد در این ناحیه اعم از شدید و ناگهانی یا خفیف و طولانی خیلی سریع باید به پزشک مراجعه کنید. توده، دیورتیکولیت (التهاب دیورتیکول‌های جدار روده) و آندومتریوز (وجود غدد آندومتریال و استرومای رحم در بیرون از آندومتر و عضله رحم) از جمله علائم بالقوه احساس درد در این قسمت از بدن شناخته می‌شوند.

در ادامه  ۹ راه‌کار ساده برای پیشگیری از سرطان در اختیارتان قرار می‌دهیم:.

۱. ورزش‌های پرتحرک انجام دهید

مقدار توصیه شده حداقل ۵ نوبت در هفته هربار ۳۰ تا ۴۵ دقیقه می‌باشد. اما شما به‌اندازه توانتان ورزش کنید. با پزشک و مربی تناسب اندام هم مشورت کنید.

۲. مراقب وزنتان باشید

پیشنهاد می‌شود شاخص توده بدنی‌تان را بین ۲۰ تا ۲۵ نگه دارید.

۳. قند و چربی برایتان مضر هستند

بنابراین از سودا و نوشیدنی‌های فراوری شده پرهیز کرده یا میزان مصرفتان را کاهش دهید.

۴. گوشت قرمز دوست سلامتی‌تان نیست

خیلی کم گوشت قرمز بخورید یا گوشت سفید را جایگزین کنید. برای مدتی فقط سبزیجات بخورید. بیشتر مردم در کشورهای درحال توسعه گوشت کافی در برنامه غذایی خود ندارند، پس این مورد برای آنها صدق نمی‌کند. این توصیه مختص کسانی است که اگر به حال خود گذاشته شوند یک گاو را به تنهایی می‌خورند.

۵. بدون محدودیت میوه، سبزیجات و مواد فیبردار میل کنید

۶. مصرف نوشیدنی‌های الکلی را کاهش دهید

نوشیدن الکل یکی از عوامل ابتلا به سرطان‌های گردن و دهان است؛ بنابراین کاهش مصرف الکل اقدامی موثر برای کاهش ریسک ابتلا به این سرطان‌ها می‌باشد.

۷. نمک کمتری استفاده کنید

مواظب مقدار نمکی که به غذایتان اضافه می‌کنید و همچنین میزان نمک غذاهای اصلی مثل نان و محصولات گوشتی باشید. منبع اصلی نمک در رژیم غذایی ما پنهان می‌باشد.

۸. از مکمل‌ها پرهیز کنید

اگر غذاهای سالم بخورید به مکمل‌ احتیاجی ندارید؛ مگر اینکه باردار یا بنا به دلایلی تحت درمان باشید.

۹. به فرزندتان شیر دهید

به توصیه سلامت همگانی بیشتر ملت‌ها، بانوان با تغذیه کودک از شیر خودشان می‌توانند ریسک ابتلا به برخی سرطان‌ها را کاهش دهید.

: این مطلب را به اشتراک بگذارید