علائم ترک کافئین

کافئین
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.9K

کافئین یک ماده محرک است که سیستم عصبی مرکزی شما را تحریک می کند. کافئین پرطرفدارترین داروی محرک در سراسر دنیا است.این ماده به طور طبیعی در فرآورده هایی چون قهوه، چای، شکلات و نوشابه های غیرالکلی یافت می شود. انواع گوناگونی از داروهایی که با نسخه و یا بدون نسخه پزشک به فروش می رسند، مانند داروهای سرفه، سرماخوردگی و درد حاوی کافئین هستند. کافئین باعث کاهش خستگی شده، هوشیاری و بیداری را افزایش می دهد و تمرکز را نیز بهبود می بخشد اما همان طور که مصرف کافی آن فوایدی در بر دارد، افراط در مصرف آن می تواند مشکلاتی را نیز ایجاد کند. کافئین بعد از گذشت ۴۵ دقیقه از مصرف به سرعت جذب خون و بافت های بدن شده اما زمان بسیار طولانی تری باید سپری شود تا بدن بتواند آن را تجزیه نموده و از بافت های خود دفع کند. زمانی که طول می کشد تا این فرایند طی شود و نیمی از کافئین مصرف شده دفع شود چیزی نزدیک به ۴ ساعت بوده اما این به معنای از میان رفتن تمام کافئین مصرفی ظرف مدت ۸ ساعت نیست. بنابر تحقیقات انجام شده چیزی نزدیک به ۱۲ ساعت طول می کشد تا فنجان قهوه مصرف شده در صبحانه به طور کامل تجزیه شده و از بدن دفع شود. برای ترک کافئین مقاله کافئین چیست و چگونه آن را ترک کنیم؟ را مطالعه کنید. دراین مقاله ما به علائم ترک کافئین و افزایش انرژی بدون کافئین اشاره خواهیم کرد.

بعد از ترک کافئین به حالت عادی برگردید

۱- زیاد استراحت کنید

علائم ترک کافئین

برای اغلب ما خواب خوب میتواند جبران کننده ی کمبود انرژی و یا بدخوابی در طول روزباشد. بعداز ترک کافئین حالا نوبت آن است که خواب شبانه خود را بازیابی کنید اینکار سبب تنظیم سیستم بدنتان با زندگی بدون کافئین خواهد شد.

۲- مصرف الکل را محدود کنید

کافئین در چیست؟

در اولین روز تنظیم ، استفاده از آب فراوان و الکل کم توصیه میشود.الکل یک عامل دهیدراته کردن بدن است و سبب کسلی میشود و این خود سبب افزایش اشتیاق به مصرف کافئین میگردد.

۳- برای نادیده گرفتن نشانه های آن آماده شوید

ترک اعتیاد به کافئین

بسته به میزان کافئین مصرفی بدن شما بعد از ترک آن ممکن است دچار شوک شود.در زیر لیستی از علائم و نشانه های ترک کافئین آورده شده که ممکن است تا چند روز پس از ترک ادامه داشته باشد:

  • خستگی و خواب آلودگی
  • افسردگی
  • سر درد
  • حساسیت
  • مشک در هنگام کار و ناهماهنگی
  • درد عضلانی یا سفت شدن آنها
  • علایمی همانند آنفولانزا
  • بی خوابی
  • یبوست
  • اضطراب و عصبانیت

۴- سرگرمی های بهتری پیدا کنید

روش ترک کافئین

هنگامی که بدنتان در حال ترک کافئین است . با مغزتان برای فراموشی کافئین کنار بیایید به زمانی فکر کنید که بسیار ضعیف هستید مثل اول صبح که میخواهید به سمت قهوه ی مورد علاقه تان بروید در این زمان به موضع امن خود بروید و از فکر کردن راجع به کافئین بپرهیزید.موضع امن میتواند یک اسباب بازی و یا کلی بازی های ویدیویی باشد و یا میتوانید با دوستانتان تماس بگیرید و یا یک پازل شلوغ را حل کنید .شما میتوانید سرگرمی های بیشتری بیابید ولی همیشه تعدادی را در دسترس داشته باشید.

افزایش انرژی بدون کافئین

۱- به آهنگ انرژی بخش مورد علاقه تان گوش بدهید

ترک کافئین

اگر شما قادرید در محل کار به موسیقی گوش دهید پس چرا از یک هدست یا هندزفری استفاده نمیکنید با این کار ضربان قلبتان بالا میرود و احساس رقص میکنید.این کار سبب میشود که ظهر دچار خستگی و رکود نشوید.

۲- برق را خاموش و یا روشن کنید

کافئین چیست

بدن شما به طور طبیعی به نور پاسخ می دهد، مثلا زمانی که خانه یا محل کارتان به طور غیرعادی تاریک است سبب میشود که کار بدن برای بیدار ماندن سخت تر شود.برعکس زمانی که چراغ های زیادی روشن است بدن زمانی که خسته است قادر به بیان خستگی خود نخواهد بود. مخصوصا زمانی که کافئین را ترک کرده اید. و بدنتان به خواب بیشتری نیاز دارد.شما میتوانید کمی از پرده هایتان را کنار بزنید و یا تعدادی لامپ کم نور به محیط کارتان اضافه کنید تا از خواب آلوده شدنتان جلوگیری کند.

۳- خمودگی را کنار بگذارید

کافئین در چیست؟

خم شدن روی میزتان سبب هوشیار ماندن شما نخواهد شد .به روش ارگونومیک و کاملا دوستانه بنشینید  این کار سبب هوشیاری و آمادگی شما برای کار خواهد شد.برخی اوقات برخیزید و چندین تمرین پشت میزی انجام دهید.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید