تشخیص و نشانه های سرطان سینه

نشانه های سرطان سینه
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 2.17K

سرطان سینه زمانی اتفاق می افتد که سلول های سینه شما غیرقابل کنترل رشد کنند و یک تومور بدخیم ایجاد کنند. این نوع خاصی از سرطان، بسیاری از زنان را تحت تاثیر قرار می دهد، گرچه گاهی اوقات نیز مردان را تحت تاثیر قرار می دهد. خود تشخیصی برای جلوگیری از گسترش سرطان سینه بسیار مهم است. تکمیل خودآزمایی های منظم پستان (BSE) می تواند به شما در تشخیص سرطان سینه قبل از گسترش آن کمک کند. ماموگرافی منظم نیز کلید اصلی است.

انجام دادن یک خودآزمایی سینه ها

۱- خودآزمایی سینه هایتان را برنامه ریزی کنید

علائم سرطان سینه

زمانی که BSE های خود را انجام می دهید بر روی یک تقویم علامت گذاری کنید.BSE را یک بار در ماه، ترجیحا پنج تا هفت روز پس از پایان پریودتان انجام دهید. انجام BSE به طور منظم به شما کمک می کند تا احساس “طبیعی” سینه های خود را بدانید. یک یادآور برای یادآوری BSE را در حمام یا اتاق خواب آویزان کنید تا فراموش نکنید. همچنین در نظر بگیرید که یک دفتر برای ثبت مشاهدات خود داشته باشید.

  • برای انجام دادن BSE در یک اتاق با روشنایی خوب این کار را انجام دهید.

BSE: خود آزمایی پستان برای پیشگیری از سرطان پستان

 ۲- یک معاینه بصری انجام دهید

دستانتان را در طرفین قرار دهید و به آینه نگاه کنید. به اینکه آیا سینه های شما در اندازه، رنگ و شکل طبیعی آنها است. اگر علائم زیر را دارید، به پزشک خود بگویید:

  • تورم قابل توجه در حالی که پریود نیستید
  • ضخیم شدن، چروک خوردن و یا برآمده بودن پوست سینه
  • سینه های معکوس
  • نوک پستانی که جا به جا شده است
  • قرمزی، بثورات یا حساسیت

۳- بازوهایتان را بالا ببرید و معاینه بصری قبلی را تکرار کنید

به دنبال ترشح از نوک سینه بگردید. اگر ترشح دارید، این که رنگ آن (زرد، روشن) یا قوام (خونین و شیری) را بررسی کنید. به ترشحات نوک پستان که وقتی نوک پستان خود را می فشارید اتفاق می افتد توجه کنید. همچنین اگر ترشح روشن یا خونین دارید یا تنها از یک سینه ترشح دارید، به پزشکتان بگویید.

۴- سینه هایتان را لمس کنید

دراز بکشید. انگشت اشاره، وسط و انگشت حلقه دست راستتان را در کنار هم بیاورید. سینه چپ خود را با لبه های سه انگشت در یک الگوی دایره ای کوچک، احساس کنید. حلقه های شما باید محیط ۲ سانتی متری داشته باشند. سینه خود را از ترقوه تا شکمتان احساس کنید. سپس از ناحیه زیر بغل شروع کنید و از گوشه به وسط  حرکت کنید. این روند را با دست مخالف خود با سینه مخالف خود تکرار کنید. برای اطمینان از اینکه کل منطقه را احساس می کنید، از یک الگو مانند ردیف های عمودی استفاده کنید. بعد، بایستید و بشینید و این مراحل را تکرار کنید. سینه خود را دوباره بپوشانید، بسیاری از زنان ترجیح می دهند این آخرین مرحله را در حمام انجام دهند.

  • احساس تجمع یا تغییرات دیگر را احساس کنید. شما باید هر گونه تکه های قابل تشخیص را به دکتر خود گزارش کنید.
  • شما باید سینه خود را با فشار سبک، متوسط و سفت در هر دایره پوشش دهید. به عبارت دیگر، یک دایره با فشارکم ایجاد کنید و سپس همان منطقه را با فشار متوسط و محکم تکرار کنید. شما باید فشار کمتری را برای آگاهی از بافت نزدیکترین سطح پوست اعمال کنید. فشار متوسط به شما اجازه می دهد تا عمیق تر احساس کنید و فشار قوی تر به شما کمک می کند تا بافت های عمیق در نزدیکی دنده های خود را به دست آورید.

۵- از جنجال آگاه باشید

برخی مطالعات نشان می دهد که تشخیص سرطان از طریق خودآزمائی افزایش نیافته است، اما نگرانی و بیوپسی ها  افزایش یافته است. با پزشک خود درباره BSE صحبت کنید. ممکن است به شما توصیه کنید به سادگی با سینه های خود آشنا شوید، بنابراین اگر تغییراتی رخ دهد، شما خواهید دانست.

شناختن عوامل خطر

۱- اهمیت عوامل خطر را بشناسید

تشخیص سرطان سینه

تشخیص زودهنگام سرطان پستان حیاتی است. اگر شما دارای عوامل خطر بالا هستید، حتما بایستی BSE های معمول را انجام دهید. در صورتی که احساس داشتن یک غده را در سینه تان داشتید یا اینکه عوامل خطر بالا دارید و بالای چهل سال هستید، یک ماموگرافی انجام دهید.

۲- ازاستعداد ژنتیکی آگاهی داشته باشید

سرطان پستان

زنان احتمال ابتلا به سرطان سینه بیشتری را به نسبت مرد ها دارند. علاوه بر این، اگر شما دارای بستگان نزدیک (مثلا مادر، خواهر) با سرطان سینه هستید، احتمال شانس ابتلا به سرطان پستان افزایش می یابد. جهش های ژنتیکی مستعد می توانند شخصی را در معرض خطر سرطان سینه قرار دهند. پنج تا ده درصد از موارد سرطان سینه ناشی از جهش های ژنی است.

۳- اهمیت تاریخچه پزشکیتان را بدانید

سرطان سینه

جنبه های زیادی از تاریخچه سلامتی شما وجود دارد که می تواند بر روی مشخصات ریسک شما برای سرطان سینه تاثیر بگذارد. زنانی که  مبتلا به سرطان سینه در یک سینه بودند، احتمال بیشتری وجود دارد که دوباره به آن مبتلا شوند. افرادی که در معرض تابش در ناحیه قفسه سینه خود در هنگام کودکی قرار گرفته اند نیز دارای خطر بیشتری برای ابتلا هستند. علاوه بر این، سایر حقایق پزشکی، مانند اولین پریودی که در سن ۱۱ سالگی یا کمتر اتفاق می افتد، می تواند خطر را افزایش دهد. شروع یائسگی دیرتر از زمان متوسط نیز یک پرچم قرمز است. هورمون درمانی بعد از شروع یائسگی باعث افزایش خطر ابتلا می شود به گونه ای که انگار هیچ وقت حامله نبوده اید.

۴- آگاه باشید که روش زندگیتان چگونه ریسک ابتلا شدن را مورد تاثیر قرار می دهد

سرطان سینه چیست

افراد چاق احتمال ابتلا به سرطان سینه بالاتری دارند. زنانی که سه بار در هفته الکل مصرف می کنند، پانزده درصد احتمال ابتلا به سرطان سینه در آن ها بیشتر است. افراد سیگاری و به ویژه زنانی که سیگار کشیدن را قبل از تولد اولین فرزند خود شروع کرده اند نیز بیشتر در خطر ابتلا به سرطان سینه هستند.

پیشگیری از سرطان سینه

۱- با متخصص زنان به طور مرتب ملاقات داشته باشید

نشانه سرطان سینه

در حین معاینه سالیانه توسط پزشک زنان شما، پزشک شما سینه هایتان را برای غده یا ناهنجاری ها بررسی می کند. اگر او چیزی غیرمرتبط پیدا کند، ممکن است توصیه کند که شما یک ماموگرافی انجام دهید.

  •  اگر بیمه درمانی یا بودجه ای برای ملاقات یک پزشک ندارید، احتمالا منابعی در منطقه شما برای کمک به مراقبت پیشگیرانه شما وجود دارد.

۲- به طور منظم ماموگرافی انجام دهید

وقتی که یک زن ۴۰ ساله شد، او باید هر دو سال یک بار ماموگرافی را تا ۷۴ سالگی انجام بدهد. هر چه زودتر سرطان سینه را تشخیص دهید، شانس زیادتری برای شکست دادن سرطان دارید. ممکن است شنیده باشید که یک ماموگرافی دردناک است، اما درد یک لحظه ادامه خواهد داشت و بدتر از این که به شما شلیک بشود نیست. به علاوه، می تواند زندگی شما را نجات دهد.

  •  اگر شما در معرض خطر هستید، با پزشک خود درمورد اینکه چگونه باید ماموگرافی را انجام بدهید صحبت بکنید. اگر در معرض خطر بالا هستید و زیر ۴۰ سال سن دارید، ممکن است دکتر شما انجام دادن یک ماموگرافی را سریعا دستور دهد.

۳- هوشیار باشید و سریعا از یک پزشک کمک بخواهید

سرطان پستان

توجه کردن و دانستن فرم سینه هایتان به خوبی بهترین کاری است که می توانید برای تشخیص علائم سرطان سینه انجام دهید. در صورت بروز هرگونه نگرانی در مورد آنچه که در BSE های خود پیدا می کنید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

رسانه دکتر سلامت

تشخیص و نشانه های سرطان سینه
3.7 (73.33%) 3 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید