راه های بهبود گردش خون در بدن

بهبود گردش خون در بدن
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 2.56K

آیا شما اغلب درد قفسه سینه یا تنگی نفس یا سردرد دارید؟ آیا شما احتمالا در معرض خطر حمله قلبی هستید؟ این نکات را دنبال کرده تا گردش خون در سراسر بدن تان را بهتر کرده و خطر حمله قلبی را کاهش دهید.

بهبود گردش خون با فعالیت فیزیکی

۱- به طور منظم پیاده روی کنید

فشار خون

بعد از وعده های غذایی پیاده روی کردن می تواند به افزایش گردش خون کمک کرده و به سیستم گوارشی تان در انجام وظیفه اش یاری دهد. روزی حداقل ۳۰ دقیقه پیاده روی توصیه می شود.

۲- هر زمان که تونستید ورزش کنید

باسن بزرگ

هر چیزی که به طور کلی به تناسب اندام کمک کند، گردش خون را افزایش می دهد. هنگامی که تمرین می کنید، هر دو موارد زیر را امتحان کنید:

  • تمرین های هوازی: شنا، دوچرخه سواری، دو، ورزش های رقابتی و غیره. فعالیت های هوازی باعث بهبود عملکرد قلب و رگ های خونی می شود.
  • تمرین های استقامتی: تمرین های استقامتی (وزنه برداری) به شما کمک خواهد کرد تا عضله بسازید، که به نوبه خود اثر بخشی قلب و عروق و گردش لنف تان را افزایش می دهد.
  • هر ساعت بلند شده و سعی کنید ۳ تا ۵ دقیقه تمرین های کششی و جزئی انجام دهید: این کار بخصوص برای زمانی که شما کل روز پشت میز نشسته، به سختی فرصت راه رفتن را پیدا می کنید، بسیار مفید خواهد بود. سعی کنید حرکت چرخش دست ملایم زده، دست هایتان را به انگشت های پایتان بزنید، یا پاهایتان را بکشید، یا آهسته و ملایم حرکت پروانه را انجام دهید (تا جایی که ضربان قلب تان بالا رود کافی است).

۳- ماساژ دریافت کنید

فشار خون

ماساژ، مانند ورزش، با تحریک جریان خون در بافت های نرم، باعث افزایش گردش خون محلی می شود. مطالعات بسیاری اثر بخشی کلی ماساژ در تحریک بهبودی را نشان داده اند.

۴- پاهایتان را بالا بگیرید

خون

بالا بردن پاهایتان راهی بسیار عالی برای افزایش گردش خون و ریلکس کردن به طور همزمان است. این کار احتمال رگ های واریسی را نیز کاهش می دهد، که بخاطر فشار خون بالا یا به مدت زیاد سرپا ایستادن ایجاد می شود.

بهبود گردش خون با تغییر سبک زندگی

۱- غذاهای سالم خورده و از غذاهای ناسالم دوری کنید

فشار خون

میوه، سبزیجات، دانه های کامل، پروتئین کم چرب و چربی های سالم (که در روغن ماهی، روغن زیتون، آجیل و دانه ها یافت می شود) بخورید. از غذاهایی که بیش از حد پخته شده اند، غذاهای با شکر یا نمک زیاد، و غذاهای با چربی های ناسالم (چربی های اشباع شده و ترانس) دوری کنید.

۲- صحیح بنوشید

خون

در طی روز به اندازه ی کافی آب بنوشید تا اعضایتان برای تولید انرژی و انجام کارهای روزمره خود، مجبور به مبارزه کردن نباشند. مجبور نیستید روزی لیتر به لیتر آب بنوشید، اما زمانی که تشنه هستید باید آب بنوشید. سعی کنید آب ولرم بنوشید، چرا که آب سرد رگ هایتان را می بندد.

  • مصرف کافئین را متوقف کنید. اگر نمی توانید بدون آن زندگی کنید، حداقل میزان مصرفی تان را کاهش دهید. برای مثال، اگر معمولا صبح ها دو فنجان قهوه مصرف می کنید، یک فنجانش کنید. یا اگر از جایی قهوه تان را می خرید، سعی کنید قهوه بدون کافئین خریده یا اندازه قهوه تان را یک سایز کوچک تر کنید.
  • الکل یا نوشیدنی های شکر دار دیگر را از رژیم غذایی تان حذف کنید. نوشابه و نوشیدنی های بیش از حد شیرین گردش خون تان را افزایش نمی دهند و اثرات شدید خاصی بر سلامتی تان می گذارند.

۳- سعی کنید حمام آب گرم بگیرید یا درمان های گرمایی دیگر را انجام دهید

یک حمام آب گرم خوب (یا با نمک اپسوم یا بدون آن، که نمک های معدنی درمانی هستند) آماده کرده و به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در آن ریلکس کنید. بطری هایی را با آب داغ پر کرده، در صورت نیاز برای جلوگیری از سوختگی آن ها را بپوشانید، و برای افزایش جریان خون آن را روی اندام تان بگذارید.

۴- اگر می توانید، سیگار را ترک کنید

گردش خون

سیگار کشیدن نه تنها برای سلامتی تان مضر است، بلکه روی گردش خون تان نیز تاثیر می گذارد. استفاده از نیکوتین یکی از دلایل اصلی مشکلات گردش خون است.

۵- روزنه سالمی برای استرس تان پیدا کنید

فشار خون بالا

با گذشت زمان، استرس می تواند اثرات منفی بر گردش خون بدن داشته باشد. راه حل های قابل کنترل و سالم را برای از بین بردن استرس پیدا کنید، مانند ورزش منظم، تکنیک های مدیتیشن، و روان درمانی در میان بقیه روش ها.

بدانید که چه وقت باید به پزشک مراجعه کنید

۱- اگر بد است، آگاه شوید

فشار خون

اگر بدن تان در پمپاژ خون مشکل دارد، قادر به تشخیص آن باشید. نشانه هایی که می گوید گردش خون تان کمتر از حالت ایده آل است عبارت اند از:

  • گز گز شدن دست و پاها
  • سرد شدن اندام ها (انگشت های دست و پا)
  • پوست مایل به آبی رنگ
  • آهسته درمان شدن زخم ها

۲- با دکترتان در مورد احتمال افزایش گردش خون از طریق مکمل صحبت کنید

بهبود گردش خون در بدن

دکترتان ممکن است قادر به تجویز باشد یا شما را در جهت مکملی خاص، در دوزهای سالم راهنمایی کند که باعث بهبود گردش خون تان شود.

  • مطالعه ای نشان می دهد که ترکیبی از مکمل های چای سبز، گون، عصاره گوجی بری، لاکتوباسیلوس فرمنتوم، اسید الاژیک آنتی اکسیدان و ویتامین های دیگر، OTC موجود، به افزایش میزان کلی سلول های بنیادی خون ساز کمک می کند.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید