فواید و خواص میوه ها برای بدن

میوه ها
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.95K

میوه ها باید با معده خالی مصرف شوند به این دلیل که بدن برای دریافت مقدار زیادی از آب، فیبر و قند طبیعی میوه ها را زود جذب می کند. بر خلاف کربوهیدرات های پیچیده و پروتئین که برای هضم و جذب به زمان زیادی احتیاج دارند. این در حالی است که میوه ها ظرف چند دقیقه با توجه به نیاز بدن در معده جذب می شوند.

فواید و خواص میوه ها

خواص میوه

به همین خاطر برخی معتقدند مصرف میوه درهنگام غذا یا بعد از غذا بیشتر در معده می ماند و سخت هضم می شود. همچنین تخمیر میوه سبب میشود غذاهای غیر میوه ای دیرتر در معده حل شوند. با این همه اگر میل زیادی به خوردن میوه بعد از غذا دارید کافی است ۵ یا ۱۰ دقیقه بعد از غذا میوه بخورید. اما در زمان غذا خوردن سعی کنید از سبزیجات استفاده کنید.

چند دلیل مهم برای اینکه میوه ها در بخشی از رژیم غذایی باید قرار بگیرند:

 1. میوه بهترین منبع قند طبیعی برای تأمین انرژی بدن است.
 2. میوه حاوی مواد مغذی است.
 3. میوه سرشار از آنتی اکسیدان است.
 4. میوه مقدار فراوانی آب خالص دارد.
 5. میوه حاوی فیبر است که به هضم غذا کمک می کند.

انواع میوه

برخی از افراد ممکن است نگران قند بالای میوه ها باشند. در ادامه یک توضیح ساده به درک درست شما از قند میوه و قند و شکر تصفیه شده کمک می کند:

“بدن به قند طبیعی نیاز دارد زیرا یک منبع خوب انرژی محسوب می شود. وقتی غذاهای نشاسته دار مانند سیب زمینی و نان مصرف می کنید آنزیم های گوارشی نشاسته (قند پیچیده) را به قندهای ساده تبدیل می کنند. وقتی میوه می خورید بدن با قندهای ساده(فروکتوز و مانند آن) رو به رو است و نیازی به تجزیه آنها ندارد. با این حال قند طبیعی مانند قند تصفیه شده نیست. قند تصفیه شده خالی از مواد مغذی و فیبر است. بنابراین، قند به سرعت وارد خون می شود و به آرامی فیبر هضم نمی شود. به علاوه کالری موجود در شکر “پوچ” است زیرا هیچ مواد معدنی یا ویتامینی ندارد. از سویی دیگر، میوه یک خوراکی مغذی است یعنی در ازای هر کالری آن بسیاری از مواد مغذی، ویتامین ها و مواد معدنی وجود دارد.”

هفت میوه خاص که می تواند یک زندگی سالم را برای شما به وجود بیاورد:

 1. سیب موز
 2. گریپ فروت
 3. انبه
 4. پرتقال
 5. توت فرنگی
 6. گوجه فرنگی

میوه

به یاد داشته باشید:

میوه “فست فود” طبیعت است. آن را تمیز بشویید و سعی کنید که طبیعی ترین میوه ها را تهیه کنید. میوه سپر بدن و خنک کننده سیستم شما محسوب می شود. اگر میوه ها را با هم مخلوط کنید و از عسل و یخ هم استفاده کنید یک نوشیدنی کاملا سالم خواهید داشت. پوست چند موز را بگیرید و در فریزر بگذارید تا یخ بزند. هر بار یک تکه از آن را در مخلوط کن بریزید و با انواع توت، انبه، آناناس و یا برش های پرتقال و هر میوه دیگری ترکیب کنید. این معجون ها شما را سالم و با طراوت می کند.

رسانه دکتر سلامت

فواید و خواص میوه ها برای بدن
3.8 (75.56%) 9 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید