عوارض رابطه جنسی مقعدی

رابطه جنسی مقعدی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 28.5K

رابطه جنسی مقعدی که اغلب به سادگی به عنوان آنال اشاره می شود، فعالیت جنسی است که شامل قرار دادن آلت تناسلی به داخل مقعد است. افراد ممکن است رابطه مقعدی انجام دهند، که دارای خطرات بهداشتی است، زیرا مقعد پر از پایانه های عصبی است، که آن را بسیار حساس می کند. برای برخی از دریافت کنندگان رابطه جنسی مقعدی مقعد می تواند یک ناحیه تحریک آمیز باشد که به تحریک جنسی پاسخ می دهد. برای شریکی که این عمل را انجام می دهد ممکن است انقباض خفیف و ملایمی در اطراف آلت تناسلی را فراهم کند. در حالی که برخی افراد رابطه جنسی مقعدی را لذت بخش می بینند، این عمل ناخوشایند است و نیاز به اقدامات احتیاطی ویژه دارد. حدود ۹۰% از مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند و ۵ تا ۱۰٪ از زنان فعال در رابطه جنسی مقاربت مقعدی را انجام می دهند.

عوارض رابطه جنسی مقعدی

رابطه جنسی

آیا رابطه جنسی مقعدی امن است؟

تعدادی از خطرات بهداشتی در رابطه با رابطه جنسی مقعدی وجود دارد و مقاربت مقعدی دارای بیشترین خطر فعالیت جنسی به دلایل مختلف از جمله موارد زیر است:

 • مقعد فاقد روانکاری طبیعی است که واژن دارد. نفوذ می تواند بافت داخل مقعد را تجزیه کند، اجازه می دهد باکتری ها و ویروس ها وارد جریان خون شوند. این می تواند منجر به گسترش عفونت های منتقله از طریق رابطه جنسی مانند HIV شود. مطالعات نشان داده اند که قرار گرفتن در معرض اچ آی وی از طریق رابطه مقعدی ۳۰ برابر بیشتر از رابطه واژینال است. قرار گرفتن در معرض ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نیز ممکن است به ایجاد زگیل های مقعد و سرطان مقعد منجر شود. استفاده از روان کننده ها می تواند به برخی کمک کند، اما به طور کامل از پارگی جلوگیری نمی کند.
 • بافت داخل مقعد به اندازه پوست خارج از مقعد محافظت نشده است. بافت خارجی مقعد دارای لایه هایی از سلول های مرده است که به عنوان مانع محافظت در برابر عفونت عمل می کنند. بافت داخل مقعد این حفاظت طبیعی را ندارد، که باعث می شود آن را در برابر پاره شدن و گسترش عفونت آسیب پذیر سازد.
 • مقعد برای نگهداری مدفوع طراحی شده است. مقعد با یک عضله حلقوی احاطه شده است، که اسفنکتر مقعد نامیده می شود، که بعد از اینکه مدفوع دفع می شود، تنگ تر می شود. هنگامی که عضله تنگ است، نفوذ مقعدی می تواند دردناک و دشوار باشد. رابطه جنسی مقعدی مکرر ممکن است منجر به تضعیف اسفنکتر مقعدی شود، و ممکن است در نگه داشتن مدفوع تا زمانی که بتوانید به توالت برسید مشکل ایجاد کند. با این حال، تمرینات کگل برای تقویت اسفنکتر ممکن است به جلوگیری از این مشکل و یا اصلاح آن کمک کند.
 • مقعد پر از باکتری است. حتی اگر هر دو شریک هیچ عفونت یا بیماری منتقل شده از راه رابطه جنسی را ندارند، باکتری ها در مقعد می توانند به طور بالقوه شریک دیگر را آلوده کنند. داشتن رابطه جنسی واژینال پس از رابطه جنسی مقعدی می تواند منجر به عفونت واژن و عفونت دستگاه ادراری شود.

خطرات رابطه جنسی مقعدی

رابطه مقعدی

رابطه جنسی مقعدی می تواند خطرات دیگری نیز داشته باشد. تماس دهانی با مقعد می تواند هر دو طرف را در خطر ابتلا به هپاتیت، هرپس، HPV و دیگر عفونت ها قرار دهد. برای زوجین در صورتی که اسپرم در نزدیکی دهانه واژن قرار گیرد حاملگی می تواند رخ دهد.

 • اگر چه آسیب جدی از رابطه جنسی مقعدی معمول نیست، اما می تواند رخ دهد. خونریزی پس از رابطه جنسی مقعدی ممکن است به علت هموروئید یا پارگی و یا چیزی جدی تر از قبیل وجود سوراخ در روده بزرگ باشد. این یک مشکل خطرناک است که نیازمند توجه فوری پزشکی است. درمان شامل بستری در بیمارستان، جراحی و آنتی بیوتیک ها برای جلوگیری از عفونت است.

جلوگیری از مشکلات رابطه جنسی مقعدی

تنها راه از بین بردن خطرات رابطه جنسی مقعدی این است که از داشتن رابطه جنسی مقعدی کاملا اجتناب کنید. اگر شما مشتاق به داشتن رابطه جنسی مقعدی هستید، همیشه از کاندوم برای محافظت در برابر گسترش عفونت ها و بیماری ها استفاده کنید. در زیر نکات مهم برای افزایش ایمنی رابطه جنسی مقعدی آورده شده است:

 • قبل از قرار دادن آلت تناسلی به داخل دهان یا واژن، بعد از رابطه جنسی مقعدی مطمئن شوید که از یک کاندوم جدید استفاده می کنید و از مقدار زیادی روان کننده برای کاهش خطر پارگی بافت ها استفاده کنید. در صورت استفاده از کاندوم لاتکس، همیشه از روان کننده های بر پایه آب استفاده کنید.
 • قبل از فرو کردن آلت تناسلی تان، برای کاهش خطر پارگی، آرام باشید. گرفتن دوش آب گرم قبل از رابطه جنسی مقعدی و یا دراز کشیدن بر روی شکمتان ممکن است فرو رفتن آلت را آسان تر کند.
 • اگر رابطه جنسی مقعدی دردناک است آن را متوقف کنید.
 • اگر بعد از رابطه جنسی مقعدی خونریزی داشتید یا متوجه زخم یا برآمدگی اطراف مقعد یا خروج ترشحات از آن شدید در اسرع وقت با پزشک خود مشورت کنید.

سوالات متداول مربوط به رابطه جنسی مقعدی

آیا رابطه جنسی مقعدی باعث بی اختیاری مدفوع می شود؟

من می خواهم با شریکم یک بار در ماه رابطه جنسی مقعدی داشته باشم، او نمی خواهد این کار را انجام دهد چون فکر می کند این کار می تواند بی اختیاری ایجاد کند. آیا او درست می گوید؟

پاسخ: رابطه جنسی مقعدی در میان زوجین در اوایل قرن ۲۱ بسیار رایج شده است. اما اغلب اوقات این مردی است که علاقه مند به انجام آن است و زن واقعا مشتاق نیست. لطفا توجه داشته باشید که این کار برای زن بسیار دشوار و دردناک است، مخصوصا در اولین روزهایی که او به آن عادت نکرده است. مقاربت منظم مقعدی باعث می شود که شکاف بیشتری در دهانه مقعد ایجاد شود. این تغییر به وضوح در هر کسی (مرد یا زن) که رابطه مکرر مقعدی داشته باشد قابل مشاهده است. این امر می تواند روده های یک فرد را بی اختیار کند به خصوص در روز هایی که حرکات روده شل هستند.

به نظر من، سوال واقعی این است که آیا شریک شما واقعا مقاربت مقعدی را می خواهد؟

به نظر من شریک شما واقعا علاقه مند به این نوع از مقاربت نیست. و اگر این مورد است، من فکر می کنم که بهتر است این نوع مقاربت را قطع کنید. درست است که بعضی از زنان به آن علاقه دارند، اما بسیاری از زن ها  فقط آن را خشن و دردناک می بینند.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۵ دیدگاه

 • با سلام و تشکر از راهنماییها و مشاوره. بیشتر نظرها و مطالب وبسایتهای ایرانی همراه با تعصب و محدود به چهارچوب فرهنگ و مذهب محدود ما هستند. کاش کمی به مسایل با دید بازتری بنگریم.
  در کنار عوارض سکس مقعدی که لطف کردید و شرح دادید لازمه که به فوایدش هم اشاره کنیم. لطفا له وبسایتهای خارجی مراجعه کنید و با در نظر گرفتن مضرات و هم فوایدش مطلبتون رو اصلاح نمایید که خدا دروغگویان و کسانی که حقیقت را به هر دلیلی مخفی میکنن دوست ندارد.
  یکی از فواید سکس مقعدی که مخصوصا برای خانمهای ایرانی که دچار بی حالی و سستی هستند دریافت تستسترون و مقداری مواد بسیار مفید از طریق روده بزرگ است.
  جلوگیری از بارداری در دوره نامزدی یا عقد یا پر دوران آشنایی که دو طرف به هر حال میل به نزدیکی دارند(بنده خودم از کاندوم متنفرم. مخصوصا برای کسانی که آلت بزرگی ندارند کاندوم زجر آور است. با اون روغن مسخره ای که توش میریزن در واقع انگار با لاستیک نزدیکی میکنیم). در صورتی که سکس مقعدی بسیار احساس برانگیز است.
  حدث میزنم با توجه به وجود نرونهای زیاد در مقعد، سکس مقعدی اگر صحیح و بدون درد انجام شود روی خانم تاثیر روانی بسیار مفیدی میگذارد و به عبارتی بهترین نوع ماساژ روی بدن خانمها میتواند باشد. کسالت و بی حالی مهمترین عامل بیماری در جامعه ماست مخصوصا در خانمها. بررسی بالینی کنید تا عینا ببینید.
  حتی در مورد آقایون. لطفا در مورد فواید ماساژ پروستات در وبسایتهای خارجی مراجعه کنید. البته این موردو شاید بهتر باشه مطرح نکنیم چون با فرهنگ ما خیلی تضاد داره. ولی شاید اگر خانم این کارو برای شوهرش انجام بده به لحاظ اخلاقی هم مشکلی نداشته باشه.
  البته همه اینها به شرط رعایت اصولی است که شما لطف کردید و توضیح دادید.
  سپاسگزارم

  • در جواب شما خانم یا اقای محترم باید عرض کنم خدمتتون که لزوما کاری که ضرر داره که نمیشه گفت خوبی نداره اصلن،
   پس لطفا دقت کنید که در کنار خوبی هایی که ممکنه داشت باشه، ضررهایی هم داره که طبیعتا این کار یعنی سکس مقعدی ضررش بیشتر از منفعتش هست پس نباید این کار رو انجام داد،

 • من نمیدونم این چه مرضی هست که تو جامعه افتاده ولی کاش هرکی اینکارو میکرد سرطان بگیره بمیره آخه جایی که محل خروج مدفوعه چه لذتی میتونه داشته باشه غیراز کثیفی ونجا ست آره شوهرها همیشه فشار میارند به زن بیچاره آخه مگر زن آچار فرانسه است که از هرجا بخوای وارد کنی یکم عزت نفس هم خوبه اصلا هم موافق حرف این کاربر هم نیستم شوهر آدم بازنش خوب باشه زن شاده دیگه یعنی چی اگه رابطه مقعدی داشته باشه تستوترون آزاد میکنه شاد میشه

دیدگاهتان را بنویسید