فواید و خواص جوش شیرین

خواص جوش شیرین
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.21K

جوش ‌شیرین ترکیبی شیمیایی است که علاوه بر استفاده از آن در شیرینی‌ پزی دارای مصارف فراوان دیگری نیز است. این ترکیب شیمیایی علاوه بر استفاده در موارد شیرینی‌ پزی مانند عمل کردن به عنوان خمیر مایه و نیز نرم کردن و پف دادن به کیک‌ ها دارای خواص بسیار دیگری نیز است. ما در ادامه این مطلب، کاربردهای متنوع و خواص جوش شیرین برای زیبایی و خانه‌ داری را نوشته ایم که امیدواریم مورد توجه شما قرار بگیرد.

خواص جوش شیرین

۱- دئودورانت طبیعی

خواص جوش شیرین

اگر به دئودورانت دسترسی نداشتید، می توانید جوش شیرین را در آب حل کرده و آن را زیر بغل خود بمالید. از این روش برای از بین بردن بوی بد پا هم می توانید استفاده کنید.

۲- درمان خارش محل گزیدگی پشه

خواص جوش شیرین

آب و جوش شیرین را با یکدیگر مخلوط کنید تا یک خمیر لطیف به دست بیاید، سپس آن را روی محل گزیدگی پشه یا جوش های چرکین بمالید.

۳- از بین بردن سوزش معده

خواص جوش شیرین

برای درمان و از بین بردن سوزش معده، می توانید مخلوطی از نصف لیوان آب و یک قاشق چای خوری جوش شیرین را بنوشید. یا می توانید مقداری شیر را با نوک انگشت جوش شیرین مخلوط کرده و مصرف کنید.

  • برای تهیه محلول مناسب برای رفع سوزش معده همچنین می توانید ۱۰۰ میلی لیتر آب، ۱/۴ قاشق چای خوری جوش شیرین، ۱/۴ قاشق چای خوری اسید سیتریک (یا مقدار کمی لیمو ترش) و نصف قاشق چای خوری شکر را با هم مخلوط کنید.

۴- اسکراب طبیعی

خواص جوش شیرین

  1. برای داشتن پوستی شفاف: ۱ قاشق غذاخوری جوش شیرین، ۱ قاشق چای خوری آب لیمو ترش و ۴ تا ۵ قطره روغن درخت چای را با یکدیگر مخلوط کرده و آن را روی پوست خود بمالید. سپس آن را به خوبی ماساژ دهید. برای این منظور بهتر است از فرچه مخصوص ماساژ صورت بهره بگیرید.
  2. برای از بین بردن جوش های سر سیاه: یک قاشق چای خوری جوش شیرین و نصف قاشق چای خوری عسل را با یکدیگر مخلوط کنید. همچنین می توانید مقداری روغن گیاهی به آن افزوده و سپس به مدت ۵ دقیقه آن را روی جوش های سر سیاه قرار دهید. در آخر کمی خمیر را روی محل جوش ماساژ داده و بشویید.
  3. برای از بین بردن چین و چروک ها: دو قاشق چای خوری جوش شیرین را با یک قاشق چای خوری روغن نارگیل مخلوط کنید. با این محلول، به مدت ۵ تا ۷ دقیقه صورت خود را ماساژ دهید. در آخر با آب گرم بشویید. این کار را ۱ تا ۲ بار در هفته انجام دهید.

۵- مراقبت از مو

خواص جوش شیرین

برای تقویت رشد موها، ۹ قاشق غذاخوری آب را با ۳ قاشق غذاخوری جوش شیرین مخلوط کنید. آن را روی ریشه موها مالیده و ماساژ دهید. برای این کار می توانید از لوله های اپلیکاتور استفاده کنید. سپس، محلولی از آب و سرکه سیب را تهیه کرده و کاسه سر را با آن ماساژ دهید. در آخر موها را بشویید. موها به این ترتیب، کاملا شفاف و ترمیم خواهند شد.

۶- از بین بردن ترک های پوست در نتیجه چاقی و لاغری

۳ قاشق غذاخوری جوش شیرین را با آب نصف لیمو ترش مخلوط کرده و آن را روی محلی که ترک دارد بمالید و ماساژ دهید. به طور مرتب این کار را تکرار کنید.

۷- از بین بردن جرم دندان و بوی بد دهان

خواص جوش شیرین

دو قاشق چای خوری جوش شیرین را با آب لیمو ترش مخلوط کنید و سپس نصف لیوان آب به آنها بیفزایید. دهان خود را با این محلول آب بکشید تا بوی بد دهان را از بین ببرد. همچنین می توانید از مخلوط آب و ۳ تا ۴ قاشق غذاخوری جوش شیرین هم استفاده کنید.

۸- درمان پینه دست بوی بد

خواص جوش شیرین

وقتی دو بار در هفته دست ها و پاهای خود را با محلول آب گرم و جوش شیرین بشویید، می توانید هرگونه پینه و زبری آنها را از بین ببرید. همچنین برای از بین بردن بوی بد ماهی یا سیر که روی تخته‌ گوشت‌ خردکنی مانده است، بهتر است کمی جوش‌ شیرین روی آن بمالید.

۹- از بین بردن کپک، لکه و قارچ

خواص جوش شیرین

یک واحد آب را با یک واحد سرکه مخلوط کنید و درون اسپری بریزید. سه واحد جوش شیرین و یک واحد آب اکسیژنه را با یکدیگر مخلوط کنید تا شکل خمیری پیدا کند. ابتدا از محلول سرکه روی درزهای کاشی ها بریزید و سپس از خمیر جوش شیرین روی آن بمالید. این ترفند را ابتدا روی منطقه ای که چندان در چشم نیست، امتحان کنید و اگر مشکلی پیش نیامد، سپس روی بقیه کاشی ها به کار بگیرید.

۱۰- جذب کننده بوی یخچال

خواص جوش شیرین

فقط کافی است یک شیشه جوش شیرین را چندین روز در یخچال قرار دهید تا همه بوهای نامطبوع را از بین ببرد.

۱۱- تمیزکننده جواهرات

خواص جوش شیرین

۳ قاشق چای خوری جوش شیرین را با یک قاشق چای خوری آب مخلوط کرده و با استفاده از مسواک، آن را روی سطح جواهرات بمالید. در آخر با آب سرد آبکشی کنید.

۱۲- درمان دمل های دور ناخن

خواص جوش شیرین

دست های خود را هر روز دوبار به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در مخلوط جوش شیرین، نمک و آب گرم قرار دهید. برای این منظور، جوش شیرین، ۱ قاشق چای خوری نمک و یک لیوان آب را با هم مخلوط کنید.

۱۳- درمان آفتاب‌ سوختگی

یک پیمانه جوش‌ شیرین را در آب سرد مخلوط کنید. آن را به محل سوختگی بمالید، این محلول موجب کاهش درد می شود. ترکیب آب گرم و نمک هم برای کاهش درد موضعی موثر است.

۱۴- نرم کننده لوبیا و نخود

خواص جوش شیرین

اندازه نوک انگشت جوش شیرین را درون حبوبات در حال پخت اضافه کنید، موجب نرم شدن آنها می شود و دیگر زیر دندان نمی آیند. این ترفند به ویژه برای لوبیا و نخودهای مانده و کهنه بسیار موثر است.

۱۵- سفید کننده دندان

خواص جوش شیرین

جوش شیرین یک پاک کننده بسیار قوی به شمار می رود و نباید خیلی زیاد از آن استفاده کنید. اما می توانید مقداری از این ماده را روی خمیر دندان خود ریخته و مثل همیشه دندان هایتان را مسواک بزنید. یا می توانید جوش شیرین را روی مسواک خیس بریزید، دو تا سه قطره آب لیمو ترش روی آن بریزید و دندان هایتان را تمیز کنید.

  • توجه: جوش شیرین یک پاک کننده بسیار قوی به شمار می رود و نباید خیلی زیاد از آن استفاده کنید.

رسانه دکتر سلامت

فواید و خواص جوش شیرین
4 (80%) 4 votes
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید