چگونه با بوی بد پریود مقابله کنیم؟

بوی بد پریود
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 18.4K

هر بویی که بدن دارد برای کسی که می خواهد در کنار آن شخص باشد می تواند مسئله ایجاد کند. و بوی بد پریود می تواند بسیار زننده باشد، و همچنین می تواند شرم آور هم باشد، این مسئله ی بسیاری از مردم است. حال آنکه بعضی از بوها کاملا عادی هستند (خون اثر خفیفی از رنگ آهن دارد)، شما می توانید بویی که بدلیل اختلال در تعادل pH، یا محیط زیست باکتریایی واژن ایجاد گردیده را کاهش دهید. با انتخاب مناسب محصولات قاعدگی برای بدن، رعایت بهداشت، و آماده کردن برای پریود خود، می توانید بوی بد پریود را کاهش دهید.

انتخاب محصولات قاعدگی برای دوری از بوی بد پریود

۱- از یک فنجان قاعدگی (menstrual cup) استفاده کنید.

پریود شدن

اگر شما از تامپون یا پد استفاده می کنید، ممکن است یک ذره آن را با فنجان قاعدگی تغییر دهید، اما آنها به بو کمتر از تامپون و یا پد مرتبط است. فنجان قاعدگی اغلب در داروخانه های محلی یا سوپرمارکت ها موجود است. علاوه بر حسن بوی کم آن، فنجان قاعدگی از نظر اقتصادی بهتر است و از  تامپون و پد یکبار مصرف بیشتر با محیط سازگار است.

  • اگر از وسیله پیشگیری IUD استفاده می کنید قبل از استفاده از فنجان قاعدگی با دکتر خود چک کنید، از آنجایی که می تواند رشته ها را از مکانشان خارج کند.
  • هر دوازده ساعت، یا هنگامی که ریزش پیش آمد فنجان قاعدگی را تغییر دهید.

۲- پد یا تامپون را به طور پی در پی تغییر دهید.

بوی بد پریود

علت بوی بد پریود از رشد باکتری های پاتوژن و یا زمانی است که خون برای مدت زمان طولانی راکد بماند. یادتان باشد که پد و پنبه قاعدگی (تامپون) را هر چهار تا شش ساعت عوض کنید تا از ماندگاری پرهیز گردد. برای روزهای سبکتر، ممکن است تنها یک تا دو پد یا تامپون نیاز داشته باشید، در صورتیکه در روزهای سنگین، ممکن است ۸ تا ۱۰ عدد لازم داشته باشید.

۳- از پدها و تامپون های عطر زده پرهیز کنید.

پریود

بوی تامپون ممکن است تعادل pH مهبل را بهم بزند، که منجر به افزایش باکتری های بد می شود و سبب بازگشت بوی بد پریود می گردد. محصولات معطر همچنین می تواند خطر ابتلا به عفونت واژن را افزایش دهد.

  • تعداد زیادی از محصولات بدون بو موجود هستند، و بعضی از آنها، مانند پد کتان قابل استفاده مجدد، اغلب از داشتن مواد شیمیایی سمی عادی در پد و تامپون اجتناب می کنند، گرچه تعدادی از پدها و تامپون های یک بار مصرف که مواد شیمیایی مضر ندارند وجود دارند و ممکن است در فروشگاه محلی محصولات سالم شما پیدا گردد.

رعایت مناسب بهداشت

۱- روزانه دوش بگیرید.

بوی بد پریود

از صابون های بودار یا خشن اجتناب کنید، زیرا می تواند مهبل را تحریک کند. از یک صابون ملایم و دست خود، برای تمیز کردن ناحیه واژن استفاده کنید. این کار عرق آن ناحیه را، که باعث افزایش بوی بد پریود می شود را نیز کاهش می دهد. در روز های سخت ممکن است بخواهید روزانه بیش از یک بار دوش بگیرید.

  • داخل مهبل خود را نشویید. تنها منطقه مادگی را که بخش برونی مهبل است بشویید.

۲- از دوش زنانه (برای شستشوی عضوی از بدن (به ویژه آلت تناسلی زن)-douche استفاده نکنید.

بوی بد پریود

شستن با دوش تعادل باکتریایی طبیعی در واژن را مختل می کند. همچنین به مشکلات سلامتی متعددی از جمله عفونت های قارچی، بیماری التهابی لگن، و مشکلات دوران بارداری مرتبط می شود. دوش گرفتن عادی و تغییر پد، استفاده از تامپون یا فنجان می تواند به کاهش بوی بد پریود کمک کند.

۳- از محصولات معطر اجتناب کنید.

بوی بد پریود

محصولات معطر می تواند باعث التهاب واژن شده و به عدم تعادل در باکتریهای آن منجر شود. این محصولات  شامل دستمال مرطوب زنانه و اسپری های رفع کننده بوی بد پریود هستند. آنها همچنین می توانند از حفاظت طبیعی خود واژن در برابر عفونت نیز جلو گیری کنند. از آنجا که باکتری معمولا علت بوی بد پریود است، پرهیز از این محصولات اهمیت دارد.

  • اگر می خواهید عطر و بوی خوش به خود بزنید، آنهایی را امتحان کنید که بر مچ دست و گردن می زنند، آنها دیگر نگرانی که برای مهبل وجود داشت را ندارند.

۴- با دکتر خود چک کنید.

بوی قاعدگی

اگر بوی بد پریود مداوم یا همراه با ترشحات (خاکستری/ مایل به سبز) غیر معمول بود، باید به دکتر مراجعه کنید. حضور بوی مداوم یا غیر معمول یا ترشحات می تواند نمایانگر بیماری مقاربتی یا دیگر عفونتها باشد که نیاز به توصیه های پزشکی دارد.

  • توجه کنید که بویی در واژن وجود دارد که عادی است، و نیاز به مراقبت های پزشکی ندارد. به طور معمول، زمانی که بوی واژن بوی ماهی یا متفاوت از حالت عادی بود باید بدنبال مراقبت های پزشکی بود.
  • خارش نیز می تواند نشان دهد که ممکن است شما عفونت داشته باشید. اگر همراه با بو، واژن شما خارش داشت به دکتر مراجعه کنید.

برای پریود خود از پیش برنامه ریزی کنید

۱- لباس زیر اضافی همراه داشته باشید.

پریود

در حالی که ما امیدواریم که خود را برای هر شرایط اورژانسی آماده کرده باشیم، گاهی فراموش می کنیم که حتی محصولات قاعدگی در لباسمان می تواند باعث ترشحات و آمدن خون گردد. در طول روز های سنگین، بهتر است چند جفت لباس زیر و شلوار اضافی تهیه کنیم.

۲- لباس زیر کتان بپوشید.

پوشیدن لباس زیر کتان سبب می گردد که هوای بیشتری به واژن شما برسد. این کمک می کند که در طول پریود واژن خشک تر باقی بماند. به عبارت دیگر مواد مصنوعی رطوبت را نگه می دارد و منجر به رشد باکتری می گردد.

۳- لباس های گشاد بپوشید.

بوی بد پریود

با این کار به واژن خود اجازه می دهید که تنفس کند. همچنین اینکار سبب می گردد که کمتر عرق کند. پوشیدن لباس های گشاد به راحت بودن شما اگر گرفتگی های قاعدگی دارید خوب است.

  • به عنوان مثال با پوشیدن دامن، شورت یا شلوار گشاد، به جای شلوار جین تنگ یا شلوار تنگ، می توانید ناحیه تناسلی خود را تهویه کنید.

۴- مراقب خوردن خود باشید.

بوی پریود

برخی غذاها مانند سیر، کلم بروکلی، و یا پنیر آبی، می تواند بوی واژن را افزایش دهد. در صورتی که ممکن است افزایش بو به صورت مستقیم مربوط به قاعدگی نباشد. غذاهایی که آسیب می زنند را قطع کنید و به تدریج دوباره مصرف کنید، تا اینکه متوجه شوید چه غذاهایی ممکن است بو را افزایش دهند.

رسانه دکتر سلامت

چگونه با بوی بد پریود مقابله کنیم؟
4.5 (89.63%) 27 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید