علائم و علت کولیک نوزاد چیست؟

کولیک نوزاد
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 640

کولیک نوزاد، موجب گریه غیر قابل کنترل در نوزاد سالم می شود. نوزاد شما در سن زیر 5 ماه دچار کولیک می شود که بیش از 3 ساعت پشت سر هم در 3 روز یا بیشتر در هفته و برای حداقل 3 هفته گریه می کند. کولیک نوزاد یک بیماری نیست و آسیبی را در طولانی مدت برای نوزاد به دنبال ندارد، اما یک ناراحتی است که شرایط را برای نوزاد و والدین او دشوار می سازد. در ادامه به بررسی نکاتی می پردازیم که به کنترل کولیک در نوزادان کمک می کند.

شما همچنین می توانید به مقاله های علائم، درمان و پیشگیری از فلج اطفال، علت و درمان استفراغ کودکان و ریفلاکس ادراری در کودکان چیست؟ که توسط سایت رسانه دکتر سلامت تهیه شده است، مراجعه کنید.

علائم کولیک نوزاد

کولیک نوزاد

کولیک نوزاد، اغلب در نوزادانی که سن آن ها 2 تا 3 هفته است یا در مورد نوزادانی که نارس هستند 2 تا 3 هفته از زمان صحیح تولد آن ها می گذرد، بروز می کند. به طور طبیعی نوزادان زمانی که پوشک خود را خیس کرده اند، گرسنه هستند، ترسیده اند و یا خسته هستند گریه می کنند، اما در صورت بروز کولیک، نوزاد اغلب در موقع مشخصی از روز (معمولا در عصر) شدیدا گریه می کند. اگر نوزاد به کولیک دچار باشد، شما متوجه خواهید شد که گریه او در یک زمان خاص بلندتر و طولانی تر از حالت نرمال است و این حالت به طور ناگهانی آغاز شده و پایان می یابد.

 • کولیک در نوزادان ممکن است با علائمی همچون گاز روده همراه باشد. گاز روده موجب کولیک در نوزادان نمی شود، اما نوزاد ممکن است گاز روده ای زیادی داشته باشد، زیرا نوزاد مبتلا به کولیک اغلب حین گریه کردن مقدار زیادی هوا می بلعد.

شما ممکن است، متوجه حالات زیر در نوزاد مبتلا به کولیک شوید:

 1. انگشتان خود را به یکدیگر گره می کند.
 2. در پشت خود احساس درد دارد.
 3. سرخ می شود.
 4. به طور متناوب پاهای خود را بالا و پایین می برد.
 5. حین گریه دفع گاز دارد.

نکته مهم:

 • کولیک در نوزادان، ممکن است بعد از دفع گاز یا دفع مدفوع، وضعیت بهتری داشته باشد.

کولیک در نوزادان تا چه زمانی ادامه دارد؟

کولیک نوزاد در 6 هفتگی به اوج خود می رسد و سپس بین 3 تا 4 ماهگی به طور چشمگیری بهبود می یابد. در 80 تا 90 درصد موارد، کولیک نوزاد در 4 ماهگی رفع می شود. در 20 تا 10 درصد باقی مانده کولیک در نوزاد، در ماه بعدی از بین می رود. در این میان، شما می توانید راهکاری هایی را برای احساس بهتر در نوزاد به کار گیرید و در مورد کولیک در نوزادان با متخصص اطفال مشورت کنید.

 • مراقبت از نوزاد مبتلا به کولیک روده با استرس همراه است. شما باید توانایی کافی برای این دوره را داشته باشید.

علت کولیک نوزاد

کولیک نوزاد

طبق گزارش متخصصین، بین 8 تا 40 درصد از نوزادان به کولیک روده دچار می شوند. کولیک به یک اندازه بین نوزادان اول و نوزادانی که بعدا متولد می شوند، بین دختران و پسران و میان نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند و نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می کنند، شیوع دارد.

 • علت این که برخی نوزادان برای ابتلا به کولیک آمادگی بیشتری دارند، مشخص نیست. آن چه مشخص است این است که احتمال کولیک در نوزادانی، که از مادرانی متولد شده اند که در دوران بارداری یا پس از زایمان سیگار می کشند، بیشتر است. این خطر با تغذیه نوزاد با شیر مادر کاهش می یابد.
 • برخی متخصصین اطفال معتقدند که گریه طولانی مدت ناشی از کولیک، یک تخلیه فیزیکی برای نوزادان حساس است. آن ها اظهار می دارند هنگام شب با تاریک شدن هوا نوزاد نمی تواند بسیاری از چیزها را ببیند، بشنود و یا احساس کند، بدین ترتیب پریشان شده و گریه می کند.
 • تئوری دیگر در مورد علت کولیک نوزاد، این است که در برخی مواقع کولیک در نوزادان در اثر عدم تعادل میان باکتری های مفید روده ایجاد می شود. مطالعات نشان داده اند که نوزادان مبتلا به کولیک روده، فلور باکتریایی روده متفاوتی در مقایسه با نوزادانی که به کولیک روده دچار نیستند، دارند. مصرف پروبیوتیک برای نوزادان می تواند در رفع علائم کولیک نوزاد موثر باشد. در مورد مصرف پروبیوتیک برای نوزاد با متخصص اطفال مشورت کنید.

آیا برای گریه زیاد نوزاد، باید به متخصص اطفال مراجعه کرد؟

شما می توانید در مورد علت گریه زیاد نوزاد با متخصص اطفال مشورت کنید. پزشک می تواند سایر علل احتمالی گریه نوزاد برای مثال مشکلات گوارشی یا عفونت های ادراری را کنار بگذارد و طبیعی بودن رشد و تغذیه نوزاد را بررسی کند. پزشک همچنین بهترین راه درمان کولیک نوزاد را به شما توصیه می کند.

نکته مهم:

 • اگر نوزاد به علائم دیگری همچون تب، استفراغ یا مدفوع خونی دچار است، فورا به متخصص اطفال مراجعه نمایید. این علائم در اثر کولیک در نوزادان، ایجاد نمی شوند.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید