علل آلرژی پوستی در کودکان

آلرژی پوستی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.42K

آلرژی پوستی در کودکان زمانی ایجاد می شوند که پوست در اثر تماس مستقیم با یک آلرژن ملتهب شده و یا زمانی که سیستم ایمنی بدن ماده شیمیایی هیستامین را در پاسخ به یک آلرژن آزاد کرده باشد. در این صورت، یک واکنش التهابی شکل می گیرد و اگزما، کهیر و و سایر آلرژی های پوستی کودکان را تشدید می کند. راش پوشک، کلاه گهواره و اگزما از شایع ترین آلرژی های پوستی در کودکان هستند. کودکان و نوزادانی که سابقه آلرژی پوستی مانند حساسیت، اگزما، آسم و… را دارند، پوست تحریک پذیرتری خواهند داشت. این بدین معنی است که مرطوب و خشک شدن مکرر پوست موجب شکل گیری راشی می شود که ظاهری مشابه راش ایجاد شده در اثر آلرژی غذایی دارد. در آلرژی های پوستی کودکان پوست اغلب قرمز شده و برآمدگی های کوچکی ایجاد می شوند.

شما همچنین می توانید برای اطلاعات بیشتر در این مورد به مقاله های حساسیت و آلرژی غذایی در کودکان، علائم آلرژی در فصل بهار و انواع و طریقه انجام تست آلرژی که توسط سایت رسانه دکتر سلامت تهیه شده است، مراجعه کنید.

علل آلرژی پوستی در کودکان

آلرژی پوستی کودکان

در ابتدا باید مشخص شود که آلرژی پوستی در کودکان در اثر یک آلرژن یا یک محرک ساده ایجاد شده است. بزاق کودکان موجب بروز راش پوستی می گردد. در مورد آلرژی های پوستی کودکان که احتمال بروز آن ها وجود دارد، با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید. در این مشاوره، سابقه پزشکی کودک بررسی می شود که شامل مصرف یک مواد غذایی خاص یا قرارگیری در معرض یک آلرژن می باشد. اگر پزشک به آلرژن به عنوان عامل آلرژی پوستی در کودکان مشکوک باشد، انجام تست تحریک پوست را توصیه می کند. در این تست به کمک یک سوزن آغشته به آلرژن احتمالی خراشی را در سطح پوست بازو یا پشت ایجاد می شود.

در ادامه با برخی از علل شایع آلرژی های پوستی در کودکان آشنا می شویم:

1- بزاق:

ریزش آب دهان، می تواند موجب بروز راش در اطراف دهان و چانه شود. در بیشتر موارد تصور والدین این است که این راه به عنوان یکی از آلرژی های پوستی کودکان در اثر آلرژی غذایی ایجاد شده است. علائم این نوع از آلرژی های پوستی قرمزی و ایجاد برآمدگی های کوچک در نواحی است که در تماس با بزاق قرار می گیرند. راش معمولا در اطراف دهان و گاها گردن و سینه ایجاد می شود.

  • برای درمان این نوع از آلرژی پوستی در کودکان می توان از ژل پترولیوم قبل از تغذیه کودک استفاده کرد. بعد از غذا خوردن باید ژل را تمیز کرد و مجددا از آن استفاده کرد.
  • آلرژی های پوستی در کودکان که در اثر بزاق آن ها بروز می کند، می تواند ناخوشایند و آزار دهنده باشد، اما عموما نگران کننده نیستند. در صورتی که ناحیه زرد رنگی در اطراف راش ایجاد شود، می تواند نشانه ای از بروز عفونت باشد. در صورت مشاهده این علامت در آلرژی پوستی کودکان سریعا به پزشک مراجعه کنید. در نظر داشته باشید که با اتمام دندان در آوردن کودک ریزش آب دهان نیز متوقف می شود.

آلرژی پوستی در کودکان

2- آلرژن های غذایی:

اگر با حذف عوامل محرک همچنان شاهد علائم آلرژی پوستی در کودکان بودید، در این صورت یک آلرژی غذایی عامل بروز علائم بوده است. تخم مرغ و شیر عوامل اصلی آلرژی پوستی در کودکان کوچک تر هستند، اما آلرژی های گندم، سویا و بادام زمینی نیز شایع هستند. همچنان که کودکان بزرگ تر می شوند، مغزیجات و غذاهای دریایی نیز به همراه آلرژی های محیطی مانند گیاهان، ذرات گرد و غبار می توانند عامل آلرژی های پوستی در کودکان باشند.

  • علائم این نوع از آلرژی پوستی در کودکان به صورت پوست گر گرفته، کهیر، تاول و تورم صورت، زبان و لب ها ظاهر می شوند. اگر شما علائم تورم را مشاهده کردید، کودک شما دچار آنافیلاکسی شده است، یک واکنش آلرژیک شدید که معمولا بلافاصله بعد از خوردن غذایی خاص ایجاد می شود. اگر در اثر این نوع از آلرژی های پوستی کودکان، آن ها دچار مشکل در تنفس شوند، باید سریعا به مراقبت های اورژانس مراجعه کرد.
  • آزمایش خون و تست تحریک پوست، موثرترین راه ها برای تست آلرژی های غذایی هستند، اما امکان نتیجه مثبت کاذب وجود دارد. در همه موارد مثبت بودن تست نشان دهنده آلرژی های پوستی در کودکان نیست. آلرژی یک واکنش غیر عادی به غذا یا محرک محیطی به همراه یک تست غیر عادی است. اگر شما نگرانی هایی پیرامون وضعیت پوستی کودک خود دارید، در این باره با پزشک متخصص کودکان مشورت کنید.

آلرژی پوستی

3- صابون، لوسیون و شوینده ها:

از دیگر عوامل آلرژی پوستی در کودکان با پوست حساس پاک کننده ها، مرطوب کننده ها و شوینده های لباس هستند که عموما دارای مواد شیمیایی محرک هستند. علائم این نوع از آلرژی های پوستی به صورت راش قرمز یا تحریک پوستی خصوصا بعد از حمام کردن کودک، استفاده از لوسیون یا تماس با لباس های شسته شده ظاهر می شوند.

  • برای رفع این نوع از آلرژی پوستی در کودکان می توانید از لوسیون یا ماده شوینده دیگری خصوصا محصولاتی که بدون رایحه هستند، استفاده کنید. هنگامی که از لوسیون های جدید استفاده می کنید، مقدار کمی از آن را بر روی پوست کودک بزنید و چند دقیقه صبر کنید تا بروز واکنش احتمالی را بررسی نمایید. برای پیشگیری از این نوع از آلرژی پوستی در کودکان باید از شوینده های ملایم برای شستشوی لباس ها و سایر پارچه هایی که در تماس با آن ها قرار می گیرند، استفاده کنید. در برخی مواقع، ممکن است آلرژی پوستی در کودکان مدتی بعد ظاهر شود، بنابراین حتی اگر شاهد واکنشی به لوسیون یا شوینده نبودید، در روز های بعد علائم آلرژی پوستی در کودکان را بررسی کنید.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید