عوارض و درمان خود ارضایی

درمان خود ارضایی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 3.78K

اونانیسم یا ماستور باسیون یا خود ارضایی عبارت است از رابطه جنسی با خود تا سر حد ارضا شدن که بیشتر توام با خیال بافی صورت می گیرد. خود ارضایی در قبل از ازدواج یک امر طبیعی و به دلیل کمبود رابطه جنسی می‌ باشد و در نزد هر دو جنس شایع است. نوجوان و جوان مدتی بعد از بلوغ کم کم تحت فشار جسمی قرار خواهد گرفت و حتی در صورت عدم اقدام به این مورد در هنگام خواب تخلیه و ارگاسم صورت خواهد گرفت. لازم به ذکر است زمان اولین خود ارضایی در افراد مختلف گوناگون است و حتی خود ارضایی در کودک ۲ ساله نیز گزارش شده است. انسان تنها موجودی نیست که خود ارضایی می کند، و در میمون ها نیز این مورد مشاهده شده است.

همه چیز در مورد خود ارضایی

خود ارضایی

خود ارضایی در بعد از ازدواج:

خود ارضایی در بعد از ازدواج بدلیل عدم رفتار جنسی مناسب زوجین صورت می گیرد و می بایست فرد را با ایجاد رویه درست زناشویی به روال عادی بازگرداند. البته در زمان بارداری و در هفته های آخر بارداری نیز خود ارضایی در مردان دیده می شود.

حالات روحی افراد بعد از خود ارضایی:

فرد پس از خود ارضایی خود را آدم ضعیف النفسی می یابد و تا حدودی خود را مریض و متفاوت از دیگران احساس می‌کند. پس از خود ارضایی بارها به خود قول می دهد که دیگر این کار را نکند ولی مجدداً تکرار می گردد! این امر باعث می شود که فرد فکر کند اراده نداشته و خود را ضعیف احساس کند. بعضی افراد بعد از خودارضایی بستگی به نوع تربیت و اخلاقیات خود دچار عذاب وجدان نیز می گردند.

بررسی خود ارضایی از نظر علمی:

 1. افراط در هر چیز نتیجه ای جز ضرر ندارد. موردی که اشکال خود ارضایی می‌ باشد این است که شما صرفاً از نظر جنسی ارضا می شوید و سایر حواس شما مثل لامسه و غیره همچنان تشنه می باشند. به همین دلیل خود ارضایی شما را مانند یک رابطه واقعی ارضا نمی کند و حالت آرامش روحی بعد از رابطه واقعی را به شما القا نمی کند. پس افراط در آن می تواند باعث بهم ریختگی توازن شما گردد.
 2. قبل از خواب سعی کنید برای عدم تحریک جهاز جنسی خود را با آب سرد بشویید.
 3. خود را تحریک به انجام این کار نکنید. سعی کنید تا زمانی که غدد شما ترشح طبیعی نکرده و امکان برون ریزی طبیعی بوجود نیامده دست به این کار نزنید.
 4. غذاهای سرد در کم کردن التهاب شما موثرند.

آیا خود ارضایی مزایایی هم دارد؟

حداقل سودی که خود ارضایی دارد این است که مانع برقراری یک رابطه پر خطر جنسی از طرف شما می گردد.

معایب خود ارضائی چیست؟

مسائل روانی اگر چه این مسئله بصورت عیب فیزیکی برای این مورد گنجانده نشده است، اما به هر حال خود ارضایی تحت تاثیر مسائل فرهنگی، دینی، اجتماعی و فردی دچار نا بسامانی هایی در این زمینه گردیده است.

 • بطور کلی کودک از ابتدا شدیدا تحت تاثیر فشار مستقیم والدین خود قرار می‌‌‌‌گیرد. چه در زمانی که بطور ساده و از روی حس کنجکاوی خود، برای شناسایی اندام های بدن خود به آنها دست می زند و چه در زمانی که بزرگتر شده و در ضمیر شخصی خود به دنبال حل معمای آفرینش و جنسیت است، و چه در وقتی که بالغ شده و تحت تحریکات جنسی بسر می برد.
 • والدین همانطور که گفتم به هیچ عنوان به این مسائل بصورت ساده نگاه نمی کنند و عادت دارند بی مورد همه چیز را در کثیف ترین وضعیت موجود آن در نظر بگیرند! به هر جهت کودک در خارج از خانه همه چیز را می آموزد و هرگز خود را معطل فیلتر خانواده نمی کند.
 • البته اصلا عنوان نمی کنم که حریم رفتاری خانوادگی شکسته گردد و همه چیز بصورت عریان در آن به تصویر کشیده گردد. بلکه عنوان می کنم حریم فردی هر شخص محترم شناخته شود و بی مورد وارد آن نشوند. از طرف دیگر نگرانی والدین صرفا بخاطر نا آگاهی از میزان و چگونگی عملی است که انجام می گردد. اعتیاد به هر چیزی می تواند اثرات مخرب داشته باشد. اما در حقیقت مسئله شناسایی اعتیاد داشتن به چیزی آن هم توسط والدین باز هم در حریم فردی افراد طبقه بندی می گردد و نباید وارد آن گردید.

درمان خود ارضایی

چرا کودکان خود را تحریم اطلاعاتی کرده ایم؟

کودک در حین بزرگ شدن شدیدا تحت تاثیر تحریم آگاهی های جنسی قرار می گیرد و در نتیجه هر اطلاعاتی را که پیدا می کند جذب می کند و بسته به اقتضای سن خود و همچنین شکل خانواده و علایق و مسائل اعتقادی آنها را باور، جمع بندی و یا مردود و غیر عملی می پندارد. بسته به میزان قدرت و بزرگی منبعی که آنها را در می یابد تاثیر حرف ها در وی تشدید و یا تضعیف می گردد. اطلاعات صحیح به هیچ وجه به وی نمی رسد و حتی اظهار توجه و یا سوال مستقیم آنها نیز به چشم قره یا جواب های پرت و پلا یا کوتاه و مزخرفی که والدین به خاطر پنهان کردن ساده ترین و کلی ترین اصل زیست شناسی از فرزند انجام می دهند، ختم می گردد. کودک ناچارا زیر فیلتر اطلاعاتی چیزهایی را دنبال می کند و می خواند. چیزهایی که مسلما تحت این شرایط می تواند بسیار غیر واقعی تر از حقیقت باشد.

 • از سوی دیگر چون این اعمال غیر معمول همواره بشدت مورد شماتت قرار گرفته کلا این قبیل کارها شکل قابل ارائه ای ندارند. حال با نفوذ تربیت های اخلاقی و چیز های دیگر هیولایی از مشکل برای فرد ترسیم می گردد که حذف آن از مغز غیر ممکن است. همیشه گاهی در بحث ها از افراد می پرسم آیا حاضرید در یک دشت، در شب، در زیر باران و رعد و برق خود ارضایی کنید؟ افراد ترجیحا بخاطر اینکه فکر می کنند، این یک کار کثیف و غیر اخلاقی است، احتمالی از مجازات و اصابت یک صاعقه آسمانی را نیز در ذهن خود بررسی می کنند! در حالی که همه گزینه ها اصلا هیچ ربطی به هم ندارند که بخواهند دلایل هم تلقی گردند! افراد همواره هر چیزی که صورت مشخصی ندارد را با درستی و نادرستی مقایسه می کنند و طبیعتا این مسئله با خوب و بد و عذاب و پاداش نیز جوش می خورد و نتیجه معلوم است!
 • احساس گناه، اینکه من با دیگران فرق دارم، حس این که فرد از خودش بدش بیاید، اینکه خود را ضعیف احساس کند و همه جور حس نامربوط دیگری به وی هجوم خواهد آورد و روحیه نرم آدمیزاد را همچون سیلابی از نابسامانی ها مورد تاخت و تاز قرار می دهد. پس به اعتقاد من اثرات مخرب روانی که اکنون افراد ممکن است در خودارضایی بیابند تنها و تنها به تصاویری که فرد در ذهنش از هستی خود کشیده بر می گردد و کلا موردی فیزیکی نیست. این اشکالات در حقیقت درست است که منطبق بر خود ارضایی می باشد اما قائم به آن نیست و دلیل نمی شود که خود ارضایی را دلیل تشکیل آن بدانیم. اما چه می توان کرد که فعلا فرد تحت تاثیر این افکار دچار چنین تخیلاتی می گردد. به هر جهت گریزی از آن بخاطر نحوه رشد انسان نیست اما حداقل می توان فعلا در اولین قدم چنین احساس های بی مورد و مخربی را از خود دور کرد.

مسائل فیزیکی:

اینکه خود ارضایی شدیدا برای بدن مضر است! و حالا سوال این است که آیا پرخوری برای بدن بیشتر از خود ارضایی ضرر ندارد؟ انواع اقسام دارو های شیمیایی که ورزشکاران و بدنسازان عزیز مصرف می کنند کمتر از خود ارضایی ضرر دارد؟ آیا سرسری گرفتن درمان سرماخوردگی ساده ای که می تواند عفونی گردد و قلب را نابود کند از خودارضایی کمتر صدمه می زند؟ آیا کلا فقط خود ارضایی است که این چنین وحشتناک و نابخشودنی مورد شماتت قرار می گیرد؟ آیا به خاطر تحریم های آگاهی های جنسی ما کمی در موارد مربوط به رابطه جنسی بی رحمانه و عجولانه قضاوت نمی کنیم؟ مسئله اینجاست که هر چیزی که خارج از مسیر طبیعی آن رفتار شود می تواند به شما آسیب برساند. حتما بارها و بارها انگشت خود را بخاطر تیغ صورت تراشی زخمی کرده اید. حال راه بیفتیم کتاب بنویسیم که تیغ چیز بدی است!

 • بدن آقایان بصورت طبیعی بعد از دوران بلوغ شروع به ساختن اسپرم می کند. این اسپرم باید به صورتی از بدن خارج گردد و در بدن باقی نماند. چون اسپرم مناسب برای تولید بچه به اصطلاح باید ناقص نباشد. این مخزن اسپرم در مردان به طور مرتب باید جایگزین گردد تا در لحظه مقتضی بهترین فرآورده را از خود خارج نماید. اسپرم بعد از اینکه به اصطلاح تاریخ مصرفش باطل گردید به رنگ زرد و یا تا حدی قهوه‌ ای در می آید. غلیظ تر می شود و اکنون زمان خارج شدن آن فرا رسیده است.
 • به طور اتوماتیک بدن زمان اینکار را حدس زده و در طول شب و در هنگام خواب آن را خالی می کند.( این که بعضی ها کم این مورد را دارید و یا ندارید به میزان تستسترون تولیدی بدنتان، فعالیت، تغذیه، تحریکات و هزار تا چیز دیگر مرتبط است و بیماری نیست. چرا در خواب؟ جواب قطعی نیست ولی بهترین جواب موجود این است که بخاطر اینکه انرژی کمتری بسوزونید وکالری حروم نکنید)
 • در دختران اسپرمی تولید نمی شود اما در اثر تحریکاتی که ممکن است به هر دلیلی بشوند، خون بطور مداوم به جهاز جنسی آنها هجوم می آورد و در نتیجه بدن آنها مدام تحت آماده شدن برای رابطه جنسی قرار می گیرد و هی ترشحات مربوطه رو انجام می دهد. این میزان تحریک به بالاتر بودن سن، آمادگی بدن برای ازدواج و رابطه جنسی، تحریکات بلوغی (که من بر خلاف همه افراد بلوغ فیزیکی دختران را ۲ مرحله ای می دانم مرحله یک: در ۹ سالگی برای تکمیل پروسه فیزیکی جنسیتی و مرحله دوم و پایانی: در حدود ۱۴ تا ۱۶ سالگی برای شکل گیری جنسیت) ارتباط مستقیم دارد. به هر جهت برای خروج این مواد ترشح شده و بدون استفاده مانده دختران از عروق و عادات ماهیانه کمک می گیرند که در آقایان چنین امکانی ندارند. برای همین دختران نیاز به تخلیه در خواب ندارند. اگر چه این اتفاق بندرت و با فواصل طولانی گاهی بدلایل اختلالاتی که در موارد یاد شده گفته شد نیز، برای آن ها اتفاق می افتد و آن ها هم قابلیت تخلیه در خواب را دارند.

درمان خود ارضایی

اعتیاد به خود ارضایی:

حال اگر خود ارضایی در فرد خارج از کنترل گردد و مثل بعضی افراد مدام مشغول انجام این عمل باشید، مسلما این سیکل محاسبه شده توسط بدن به هم خواهد خورد. آسیب هایی که به شما می زند بخاطر عدم دریافت کالری و از سوی دیگر سوزاندن کالری ذخیره شده بدن، می تواند شدید باشد. عوارض دیگر اعتیاد به خود ارضایی عبارتند از:

 • لاغری و حتی چاقی مزمن
 • اختلال در بدن شما
 • ضربه زدن به اندام های تناسلی
 • انزال زودرس
 • ناراحتی پوستات
 • کمرد درد
 • فاصله بین مهره ها را از ماده لازمه و نرم کننده خالی می کند
 • خروج منی در آقایان و عدم ادرار و در نتیجه باقی ماندن بخشی در لوله خروجی آلت باعث عفونت در دراز مدت می گردد.
 • تخلیه عروقی بدن و شدت گرمایی بالای آن در صورتی که شستشو را رعایت نکنید می تواند باعث ناراحتی های پوستی گردد.

پیامدهای خود ارضایی که بصورت اعتیاد و بیش از حد باشد:

 • خستگی و کوفتگی
 • عدم تمرکز حواس
 • ضعف حافظه
 • استرس و اضطراب
 • حساسیت بیش از حد و زودرنجی
 • کمردرد
 • نازک شدن موها
 • ناتوانی جنسی زودرس در جوانی
 • بی ‏خوابی یا بد خوابی و مشکلات مشابه
 • تار شدن دید چشم ‏ها
 • وز وز گوش
 • درد کشاله ران و ناحیه تناسلی
 • دردهای قولنجی در ناحیه لگن و استخوان دنبالچه

درمان خود ارضایی

درمان خود ارضایی

راه‏ های درمان‏ برای اعتیاد به خود ارضایی بیمار گونه:

۱- نخستین گام برای درمان خود ارضایی بیمار گونه، اعتقاد و ایمان به درمان‏ پذیری آن و دوری از یاس و نا امیدی است.

اما رسیدن به نتیجه و ایجاد هرگونه تغییر و دگرگونی نیازمند گذشت زمان، انتخاب راه صحیح و به کارگیری دقیق دستور ها است. البته ترک اعتیاد و عادتِ نامطلوب، در زمانِ کوتاه بدون راهنمای کار آزموده و دلسوز، امکان ندارد.

 • از همه اینها مهم‏تر، اراده و خواست فرد، نقش کلیدی و محوری را ایفا می‏ کند. درمان و چاره جویی باید منطبق بر خواست فرد باشد؛ زیرا تا وقتی که او نخواهد، می‏ توان با قاطعیت گفت که درمان نخواهد شد.
 • بنابراین بیمار اگر بخواهد، می ‏تواند بر بیماری اش غلبه کند و جمله معروف «خواستن توانستن است»، عین حقیقت است.
 • اراده همچون نهالی است که باید آن را پرورش داد تا به مرحله خود شکوفایی و ثمردهی برسد؛ به عبارت دیگر، اراده تقویت شدنی و پرورش یافتنی است و راه پرورش و تقویت آن این است که برخلاف میل خود، اندک اندک به مقابله با یک اعتیاد برخیزد تا پس از مدتی لذت توانستن را بچشد.

۲- تلاش برای تقویت اراده از گام‏ های مهم در امر بهبود است.

نگویید اراده از ما سلب شده است! ممکن است اراده انسان ضعیف شود؛ ولی هیچ گاه از بین نمی‏ رود. نشانه اینکه هنوز اراده باقی است، این است که شخص این عمل را در حضور دیگران و در هر شرایطی انجام نمی ‏دهد. برای تقویت اراده، راه‏ های زیادی پیشنهاد شده که از جمله آنها تلقین به خود است‏.

 • ویکتور پوشه – روان شناسِ فرانسوی – می ‏گوید: افراد مبتلا به این خود ارضایی بیمار گونه و اعتیادی، هر روز به دفعات مختلف با تمرکز فکر به خود بگویند: «من به خوبی قادرم این اعتیاد را از خود دور کنم، من قادرم». تکرار این عبارت ساده، اثر عجیبی در تقویت اراده و روحیه دارد.
 • پل ژاگو بر آن است که: «تلقین، قبل از خواب نیز موثر است»

پیشنهاد های دیگر برای درمان خود ارضایی:

 1. سعی شود شکم به هنگام خواب، بیش از حد معمول پر نباشد.
 2. از پوشیدن لباس ‏های تنگ و چسبان اجتناب گردد.
 3. از نگاه کردن به مناظر، فیلم‏ ها و تصاویر تحریک کننده، خودداری شود.
 4. از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی‏ های تحریک‏ کننده و فکر کردن در این امور، دوری شود.
 5. از خوردن مواد غذایی محرک، مانند خرما، پیاز، فلفل، تخم‏ مرغ، گوشت قرمز و غذاهای پرچرب – اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا شود.
 6. قبل از خواب مثانه تخلیه شود.
 7. از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات پرهیز شود. (به خصوص شب‏ ها و قبل از خوابیدن)
 8. از دست ‏ورزی با اندام جنسی، باید اجتناب نمود و در هیچ شرایطی، نباید دست‏ ورزی کرد!
 9. هرگز نباید به رو خوابید.
 10. به منظور تخلیه انرژی – زائد بدن، به طور منظم و زیاد باید ورزش کرد.
 11. برای اوقات فراغت خود، برنامه داشته باشد و آن را با مطالعه، ورزش و… پر کنید.
 12. سعی کنید کمتر در مکانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران باشید.
 13. هرگاه مورد هجوم افکار جنسی واقع شدید، باید بلافاصله از مکان خلوت و دور از نظر دیگران خارج شود و خود را به کاری سرگرم کند. در این زمینه گفت و گو با دوستان، مشارکت در برنامه های جمعی بسیار مفید است.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید