پرهیز از نگهدارنده ها و افزودنی های خوراکی

خوراکی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 996

تا به حال بحث های زیادی در زمینه مواد افزودنی در فضای اینترنت شکل می گیرد. جای تعجب است که بسیاری از افراد برای کسب اطلاعات درباره انواع غذاها و خوراکی ها مشتاق هستند. شاید اطلاعات درباره مواد خوراکی لازم باشد اما کافی نیست. در روزگار ما استفاده از مواد نگهدارنده و افزودنی در خوراکی ها بسیار رایج شده و لازم است در این باره هم اطلاعات داشته باشید چون ممکن است در طولانی مدت مشکلاتی را برای شما و خانواده شما به وجود بیاورد.

افزودنی های خوراکی

۱- مکمل های غذایی معمول

مواد نگهدارنده

قند و شکر مصنوعی: استفاده از شکر برای مدت زمان طولانی می تواند شرایط را در برابر انواع بیماری از سرماخوردگی گرفته تا سرطان مهیا کند. قند مصنوعی انواع مختلف دارد و از مهمترین انواع آن عبارت است از: آسپارتام، ساخارین، سوکرالوز

۲- شربت ذرت

 این ماده فروکتوز بالایی دارد. آزمایش هایی که روی حیوانات انجام شده نشان می دهد دیابت و کلسترول بالا با فروکتوز مرتبط است و کارشناسان معتقدند که افزایش وزن در کودکان به دلیل همین ماده افزودنی در خوراکی ها است.

 ۳- چربی ترانس

 نام دیگر آن چربی های غیر اشباع است که بخشی از چربی های هیدروژنه شناخته شده. آنها چربی های مصنوعی هستند که سبب جامد شدن روغن می شود و در نتیجه باعث افزایش عمر مفید محصول می گردد. چربی ترانس به طور مستقیم با بیماری های قلبی و بالا رفتن سطح کلسترول ارتباط دارد.

  • از روغن کانولا، روغن سویا و یا روغن پنبه دانه دوری کنید.

۴- رنگ خوراکی مجاز

نگهدارنده

واقعیت این است که بر خلاف نام غلط اندازش این ها نه خوراکی هستند و نه مجاز. آزمایش ها روی رنگ های خوراکی آبی، سبز، زرد و ۵ نوع رنگ قرمز آنها را خطرناک نشان داده، این رنگ های شیمیایی، سمی شناخته شده اند و احتمال ابتلا به انواع سرطان، ناباروری و بسیاری از مسائل دیگر را به شدت بالا می برد.

۵- نیتریت سدیم

خوراکی ها

 این ماده برای نگهداری گوشت و فرآوری کردن محصولات خوراکی مثل سوسیس، ژامبون، کالباس و … استفاده می شود. این ماده شیمیایی باعث ابتلا به سرطان و فشار خون می شود.

۶- مونوسدیم گلوتامات

یک ماده خطرناک که در تولید بیشتر مواد غذایی یافت می شود. طعم و مزه آن خیلی مشخص است بنابراین به کارخانه های تولید مواد غذایی اجازه نمیدهند بیش از مقدار کمی از آن استفاده کنند.

  • منوسدیم گلوتامات باعث سر دردهای طولانی و ضعف بدن می شود. همین موضوع ضربان قلب را تغییر می دهد و مشکلات بعدی را به وجود می آورد. عطر و طعم آن اعتیاد آور است و مصرف کننده را همواره به خوردن بیش از اندازه آن جذب می کند. اگر روی برچسب محصولات عبارات: منوسدیم گلوتامات یا MSG یا پروتئین هیدرولیز شده نوشته شده بود سعی کنید از آن دوری کنید.

۷- محصولات پرورشی

خوراکی ها

 از خوراکی هایی که اصلاح شده اند و از نظر ژنتیکی مهندسی شده اند دوری کنید. خیلی از کشاورزان برای مقاومت بیشتر محصولات در برابر آفات از آفت کش های قوی استفاده می کنند و آزمایش ها روی این محصولات نشان داده یکی از اصلی ترین عوامل آلرژی به مواد غذایی همین مواد سمی شیمیایی است.

رسانه دکتر سلامت 

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید