علائم آلرژی در فصل بهار

آلرژی فصلی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 2.27K

همان طور که می‌ دانید فصل بهار با تغییرات آب و هوایی بسیاری شدیدی همراه است. از این رو موجودات زنده همچون گیاهان نیز خود را برای رویارویی با این رویداد جدید آماده می‌ کنند. یکی از عمده‌ ترین تغییراتی که در گیاهان ایجاد می‌ شود، تولید شکوفه‌ های رنگی برای ازدیاد نسل گیاهان است. از آنجایی که این شکوفه‌ ها گرده‌ های بسیار ریزی تولید می‌ کنند، به طور معمول با کوچکترین نسیمی آن گرده‌ ها در هوا پخش می‌ شوند. پخش شدن گرده‌ ها در هوا باعث می‌ شود تا ما با استنشاق، آن‌ ها را وارد مجاری هوایی خود کنیم، این امر به تنهایی می‌تواند مشکلاتی را برای ما به وجود آورد. البته افرادی که از حساسیت فصلی رنج می‌ برند در فصل بهار با مشکلات بیشتری روبرو می‌ شوند، اما با توجه به اینکه فصل بهار یکی از عوامل اصلی ایجاد حساسیت در بین مردم است، تقریبا تمامی افراد در روی زمین با حساسیت‌ های هر چند کم در حد یک عطسه و یا سرفه رو به‌ رو می‌ شوند، از این رو جای نگرانی نیست که اگر شما هم از آن دست افرادی باشید که در فصل بهار دچار حساسیت فصلی می‌شوید. علائمی چون عطسه و یا سرفه کردن، خارش و یا سوزش در چشم و بینی از و حتی جوش زدن پوست می‌تواند از علائم حساسیت فصلی باشد که معمولا با پایان یافتن اوج گرده افشانی گل‌ ها، درختان و سایر گیاهان این حساسیت به پایان می‌رسد. در ادامه این مطلب شما را ۸ نشانه ابتلا به آلرژی فصل بهار آشنا می‌ کنیم تا با دانستن این موضوع، دیگر نگران چنین آلرژی‌ های فصلی نباشید.

۸ نشانه آلرژی فصلی

حساسیت

شاید ایجاد حساسیت برای اکثر مردم اتفاق بیافتند، اما افرادی هستند که با توجه به پیشنه آلرژیکی که دارند، در فصل بهار دچار مشکلات فراوانی می‌ شوند؛ به صورتی که در این فصل زندگی روزمره و عادی‌ شان تحت تاثیر قرار می‌گیرد. چرا که این گونه افراد حساسیت‌های ظاهر شده در آن‌ ها گا‌هی می‌ تواند باعث بروز نفس تنگی و سرفه‌ های پیاپی و آزار دهنده باشد. چنین افرادی پیش از شروع فصل بهار باید با دکتر خود مشورت کنند تا در برخورد با مواد آلرژی زای فصل بهار که به میزان فراوان در هوا پراکنده هستند، خود را آماده کرده باشند. معمولا متخصصین داروی‌ هایی را به این گونه افراد تجویز می‌ کنند تا درصد حساسیت‌ شان در روز‌های پر آلرژی به حداقل ممکن برسد تا این گونه افراد بتوانند مثل سایر افراد جامعه بدون هیچ مشکل خاص و دست و پا گیری به امورات زندگی خود برسند.

۱- عطسه کردن شایع‌ ترین نشانه بهار

عطسه کردن یک نوع سیستم دفاعی است که بدن در برابر ورود اجسام خارجی به داخلی مجرای هوایی بینی از خود نشان می‌ دهد. همان طور که گفته شد در فصل بهار با توجه به گرده افشانی زیادی که توسط نباتات صورت می‌ گیرد، مواد آلرژی‌ زا به وفور در جریان هوا یافت می‌ شوند. وقتی که ما نفس می‌ کشیم این گرده‌ ها به همراه هوا وارد بینی و حتی ریه‌ های ما می‌شوند. حساسیت ایجاد شده پس از ورود گرده‌ها به بینی و ریه‌ ها باعث تحریک بدن برای عطسه کردن می‌ شود. در چنین شرایطی جای نگرانی نیست، معمولا دفعات عطسه کردن در فصل بهار بیشتر از سایر فصول سال است.

۲- سردرد و چشم درد

حساسیت فصلی

معمولا در فصل بهار ممکن است، شما فشاری جزئی و یا شدید را در پشت چشمان خود حس کنید. این فشار می‌ تواند باعث سردرد شما نیز شود. در چنین شرایطی نباید نگران باشید، یکی از نشانه‌ های آلرژی فصلی چنین سردرد‌هایی است. فقط توجه داشته باشید این درد‌ها نباید باعث تار دیدن و یا مشکلی در بینایی شما شود، در صورت بروز چنین مشکلی حتما به پزشک مراجعه کنید.

۳- سرفه مکرر و علائم سرماخوردگی

همه ما می‌ دانیم یکی از علائم جدی سرماخوردگی سرفه است. اما علائم سرما خوردگی در کمتر از یک الی دو هفته متوقف می‌ شود. حال اگر سرفه زدن شما ادامه دار باشد و این سرفه کردن‌ ها همراه با خارش بینی نیز باشد، احتمال اینکه آلرژی فصلی باشد زیاد است. از این رو اگر تعداد سرفه‌ ها بیش از اندازه باشد به شکلی که روی زندگی عادی شما تاثیرات منفی بگذارد، حتما به یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا در صورت نیاز با تجویر دارو میزان حساسیت شما را نسبت به مواد آلرژی زای فصل بهار کم کند.

۴- آبریزش از بینی و چشم

آلرژی

شاید برای شما جالب باشد که بدن ما برای خارج کردن مواد بسیار ریز از بینی و چشم‌ ها، مخاطی مایع مانند و گاهی شفاف را تولید می‌ کند تا به وسیله آن مواد اضافی همچون گرده‌ هایی که وارد بینی و چشم شده‌ اند به راحتی از آن‌ ها خارج شوند. پس جای هیچ گونه نگرانی نیست، اگر از چشم‌ تان اشک می‌ آید، بدانید که بدن تان به شکلی با چنین مشکل فصلی در حال مبارزه است. از یاد نبرید شاید یکی از مهم‌ترین علائم سرماخوردگی آبریزش بینی باشد، اما فصل بهار با توجه به مواد آلرژی‌ زایی که تولید می‌ کند، می‌ تواند باعث آبریزش شدید بینی شود.

۵- احساس خارش در نواحی چشم و بینی

شاید شایع‌ ترین نشانه آلرژی، احساس خارش در نواحی بینی و چشم‌ ها باشد. این عامل، به خاطر ورود گرده‌ های گیاهان و درختان به داخل چشم و بینی ایجاد می‌ شود، از این رو شخصی که در معرض گرده‌ ها قرار بگیرد، با چنین مشکلاتی روبرو خواهد شد. البته میزان خارش در نواحی چشم و بینی به میزان حساسیت شخص مورد نظر به مواد آلرژی زا بستگی دارد، از این رو نباید نگران این موضوع باشیم که چرا چشم و بینی ما در فصل بهار بیش از دیگر فصل‌ ها با حساسیت رو به‌ رو می‌ شود.

۶- ایجاد جوش و یا کهیر روی پوست

allergy

جالب است که بدانید در موارد حادتر آلرژی فصلی می‌ تواند باعث تحریک پوست شود؛ در نتیجه شخص با جوش‌ ها و کهیر روی پوست رو به‌ رو شود. این مورد در شرایط حادتر می‌تواند باعث بستری شدن شخص برای درمان در بیمارستان و یا کیلنیک نیز بی‌ انجامد. البته این مورد در کودکان زیر هفت سال بیشتر مشاهده می‌ شود. معمولا افرادی که از چنین مشکلاتی در فصل بهار رنج می‌ برند، بهتر است؛ تمام نواحی پوست خود را بپوشانند و در حد امکان با پوشش کامل در محیط باز حاضر شوند. بسته نگه داشتن در و پنجر‌ها نیز کمک می‌ کند تا مواد حساسیت زا وارد خانه نشود، از این رو افراد حساس کمتر به چنین عارضه‌ ای مبتلا خواهند شد. در صورت تشدید اوضاع، شخص مورد نظر باید به یک متخصص مراجعه کند تا بتواند بدون هیچ مشکلی فصل بهار را به پایان برساند. شاید خاراندن پوست آسیب دیده در چنین شرایطی تسکین دهنده باشد، اما همین خاراندن می‌ تواند باعث زخمی شدن پوست و در نهایت آلوده شدن آن به انواع عفونت‌ های میکروبی و باکتریایی شود. با این شرایط اوضاع از قبل نیز بدتر خواهد شد. بهترین گزینه مراجعه به یک متخصص است.

۷- خستگی بیش از حد و اختلال در خواب

اگر احساس می‌ کنید در فصل بهار با مشکل اختلال در خواب رو به‌ رو می‌ شوید، می‌ توان نتیجه گرفت که عوامل آلرژی زا در فصل بهار باعث به وجود آمدن این چنین مشکلاتی در شما شده‌ اند. همان طور که می‌ دانید نخوابیدن کافی باعث ضعیف شدن بدن می‌ شود و در نتیجه بدن تان انرژی کافی برای انجام فعالیت‌ های روزانه را از دست می‌ دهد، از این رو با خستگی زیاد رو به‌ رو می‌ شوید. اگر احساس می‌ کنید که کمبود خواب حاصل از اختلالات خواب توازن زندگی شما را بر هم می‌ زند، حتما به یک متخصص مراجعه کنید تا با ریشه یابی مشکل شما، بهترین تجویز را در اختیارتان قرار دهد.

۸- تنگ شدن نفس

حساسیت فصلی

تنگی نفس در فصل بهار نسبت به دیگر فصول سال بیشتر شایع است. این مورد خاص بیشتر روی افرادی اتفاق می‌ افتد که پیشنه تنفسی دارند. از آن‌ جایی که آلرژی می‌تواند روی نفس کشیدن شما نیز تاثیرات نامطلوب داشته باشد، از این رو برخی افراد که به آلرژی مبتلا هستند؛ در فصل بهار با ایجاد برونشیت ریه به تنگی نفس نیز دچار می‌ شوند. این گونه افراد حتما باید زیر نظر یک متخصص باشند؛ چرا که تنگی نفس می‌ تواند مشکلاتی قلبی و حتی مغزی در دراز مدت ایجاد کند. از این رو اگر شما در فصل بهار با تنگی نفس رو به‌ رو می‌ شوید، سعی کنید به فکر درمان آن باشید؛ چرا که با جمع شدن یک مشکل، مشکلات دیگر نیز به سراغ‌ تان خواهند آمد.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید