راهکارهای مقابله با پوکی استخوان

پوکی استخوان
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 710

هم زنان و هم مردان می توانند به پوکی استخوان دچار شوند، اما این مشکل در زنان مخصوصا بعد از دوره منوپوز یا یائسگی شایع تر است. بیشتر مردم می دانند که کلسیم، استخوان ها را تقویت می کند. با وجودی که راه های متعددی برای مقابله با پوکی استخوان وجود دارد، اما تخریب آرام و بی صدای استخوان ها در طول زمان می تواند منجر به شکستگی، دردهای گردن و کمر و کوتاهی قد شود. استفاده از روش هایی برای اندازه گیری تراکم استخوان، راه حل کلیدی است، اما خیلی از مردم قبل از این که بدانند به این بیماری مبتلا هستند، دچار شکستگی استخوان می شوند.

7 راه برای مقابله با پوکی استخوان

1- شروع زود هنگام

استخوان

سابرینا استریکلند پزشک و جراح ارتوپد از مرکز درمانی، بیمارستان جراحی های خاص نیویورک می گوید: اگر شما می دانید که در خطر ابتلا به پوکی استخوان هستید، می توانید خیلی زود برای مقابله با آن اقدام کنید. او ادامه می دهد اگر مادر شما به این مشکل دچار بوده است، شما باید از سن 20 تا 30 سالگی بسیار مراقب باشید، زیرا ما تا سن 30 سالگی استخوان می سازیم، بنابراین در این زمان نیاز است تا به نحوی تغذیه داشته باشیم که توده استخوانی به حداکثر برسد.

  • افراد سفید پوست و آسیایی همچنین آن هایی که لاغر هستند نسبت به سایر افراد بیشتر در خطر تحلیل استخوان ها قرار دارند.

2- ورزش

ورزش

ورزش، یکی از مهم ترین راه ها برای مقابله با پوکی استخوان است. ورزش های weight-bearing، حرکاتی است که بر خلاف جاذبه ی زمین انجام می شود مانند پیاده روی، دویدن با قدم های آهسته، وزنه برداری و بالا رفتن از پله ها.

  • پروفسور لایز Kenneth Lyles از دانشگاه پزشکی دوک در Durham، به بیمارانش توصیه می کند: 5 تا 6 روز در هفته ورزش های weight-bearing انجام دهید، یا دو تا سه بار در هفته هر بار 30 دقیقه ورزش های آیروبیک و قدرتی انجام دهید .

3- کاهش مصرف نمک

نمک

آیا نمک بر پوکی استخوان اثر دارد یا خیر، هنوز مشخص نیست. اما به نظر می رسد بین افزایش مصرف سدیم و از دست دادن استخوان مخصوصا در افراد مبتلا به فشار خون بالا، ارتباطی وجود دارد. به طور کلی نمک، مقدار کلسیم خروجی را در ادرار و عرق افزایش می دهد که اگر فرد دچار فقر کلسیم باشد منجر به آسیب استخوان ها می گردد. تحقیقات نشان می دهد افراد با فشار خون بالا ،کلسیم زیادی را از طریق ادرار از دست می دهند.

  • دکتر لایز عنوان می کند این مساله مشکل تقریبا 10 درصد افرادی است که دچار اختلال متابولیک ارثی هستند و سبب می شود تا کلیه های آن ها کلسیم زیادی را دفع کند.

4- مصرف نوشابه

نوشابه

تحقیقی که در سال 2006 انجام گرفت، نشان داد که مصرف بیش از حد نوشابه، صرف نظر از این که کافئین داشته باشد یا خیر، احتمال تجزیه استخوان را افزایش می دهد. مشخص نیست که آیا نوشابه می تواند سبب تحلیل استخوان ها شود یا خیر. برخی از متخصصین عنوان می کنند بین مصرف زیاد نوشابه و کاهش مصرف لبنیات ارتباطی وجود دارد. خیلی از نوشیدنی های گازدار، حاوی فسفر است. فسفر، ماده ای معدنی است که بدن ما به آن نیاز دارد، اما مصرف فسفر باید با مصرف کلسیم در تعادل باشد، در غیر این صورت می تواند احتمال تجزیه و تحلیل استخوان را افزایش دهد.

  • علاوه بر این، محققین در سال 2006 عنوان کردند که عناصر موجود در نوشابه می تواند اثر تعیین کننده ای بر سلامت استخوان ها داشته باشد.

5- سیگار نکشید

پوکی استخوان

دکتر استریکلند می گوید: من به همه بیماران توصیه می کنم، به دلیل خطری که استخوان ها را تهدید می کند باید مصرف سیگار را کنار بگذارید. ایشان ادامه می دهند که سیگار، روند بهبود شکستگی را به تاخیر می اندازد و توانایی بدن را در ساخت استخوان کاهش می دهد.

  • وقتی که سیگار کشیدن را کنار می گذارید، قدرت استخوان های شما سریعا افزایش می یابد و توانایی بدن در بهبود آسیب ها نیز افزایش می یابد.

6- بررسی دارو ها

مقابله با پوکی استخوان

برخی از داروها، می تواند احتمال ابتلا به استئوپورز یا پوکی استخوان را افزایش دهد. یکی از مهم ترین داروهایی که می تواند منجر به پوکی استخوان شود، دسته داروهای ضد التهاب کورتیکواستروئیدی مانند پردنیزون، است که استخوان ها را به تحلیل می برد. مهار کننده های پمپ پروتئینی مانند داروهای Prevacid و Prilosec (که معمولا برای درمان رفلاکس اسیدی معده کاربرد دارند)، می توانند PH معده را تغییر دهند، که این اتفاق بر جذب کلسیم تاثیر می گذارد.

  • دکتر استریکلند عنوان می کند: مصرف این داروها در طولانی مدت می تواند از این نظر خطرناک باشد. داروهای ضد افسردگی، مانند دسته مهار کننده های انتخابی در باز جذب سروتونین و همچنین داروی متوتروکسات (methotrexate) می تواند پوکی استخوان را به دنبال داشته باشند.

7- کلسیم

کلسیم

بر اساس نظریه موسسه ملی بهداشت ( NIH)، افراد بالغ باید روزانه 1000 میلی گرم کلسیم مصرف کنند. و برای زنان بالای 50 سال و مردان بالای 70 سال دوز 1200 میلی گرم کلسیم، نیز توصیه شده است. بر اساس گزارش پزشکی در سال 2010، بیشتر افراد به جز دختران نوجوان و سالمندان در رژیم غذایی شان کلسیم کافی مصرف می کنند.

  • بیشتر مکمل های کلسیم، مورد تایید هستند اما باید در دوز توصیه شده و همراه با ویتامین D مصرف شود. مصرف بیش از حد این مکمل ها می تواند منجر به سنگ کلیه و سایر مشکلات شود.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید