درمان های خانگی برای آکنه

درمان خانگی آکنه
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 3.12K

آکنه یا جوش غرور جوانی یک بیماری طولانی مدت پوستی است و زمانی رخ می دهد که فولیکول های مو توسط سلول های مرده پوست و نیز چربی حاصل از پوست احاطه شوند. آکنه می تواند بصورت جوش های سر سیاه یا سر سفید ظاهر شود؛ آکنه جاهایی از پوست را تحت تاثیر قرار می دهد که تراکم غدد چربی در آنجا بالاست از جمله صورت، قسمت فوقانی قفسه سینه و پشت بدن. آکنه در صورت شدید بودن می تواند به کاهش اعتماد به نفس و افسردگی منجر شود.

درمان خانگی آکنه و جوش

۱- چگونگی شکل گیری آکنه را بدانید

درمان آکنه

چربی پوست (sedum) به طور طبیعی روغن تولید می کند و زمانی که این تولید زیادی شود، منافذ پوست را مسدود می کند و باعث جوش های سر سیاه و سر سفید می گردد. زمانی که پوست به آکنه باکتریایی Propionibacterium دچار می شود، جوش، جوش های چرکی، کیست، و آبسه (ورم) تشکیل می شود.

۲- با اصول مقابله های طبیعی با آکنه آشنا شوید

جوش صورت

چربی پوست، بیشترین علت مستقیم آکنه، یک روغن است. بر اساس اصول شیمی، بهترین راه برای حل کردن روغن (و چرک، بقایای سلولی، باکتری ها و غیره..) استفاده از روغن دیگر است. ما اینجور بزرگ شدیم که همیشه فکر می کنیم روغن به پوست بد است، بنابراین از پاک کننده اغلب به همراه مواد شیمیایی تحریک کننده استفاده می کنیم. ما فراموش کرده ایم که روغن طبیعی در پوست برای محافظت، مرطوب کردن و سالم نگه داشتن پوست است. روغن قابلیتی دارد که نه تنها چرک و روغن های نا خواسته را تجزیه می کند، بلکه برای جلوگیری از کنده شدن پوست که در صابون می بینیم نیز هست.

۳- روغن اولیه خود را انتخاب کنید

جوش

روغن را خردمندانه انتخاب کنید، یادتان باشد که از حساسیت و آلرژی جلوگیری کند. برای مثال اگر به آجیل حساسیت دارید، از روغن فندق استفاده نمی کنید. لیستی که در ادامه گفته شده است در گونه های مختلف است. بعضی از آنها گران تر از بعضی دیگر هستند، بعضی ها نسبت به بعضی دیگر راحت تر یافت می شوند. البته همه آنها ضد جوش زا و منافذ پوست را مسدود نمی کنند و مشکل آکنه را بدتر نمی کنند:

 • روغن ارجا
 • روغن دانه کنف
 • روغن گردو
 • روغن آفتابگردان
 • روغن های جایگزین که شما می توانید استفاده کنید ( که برای بیشتر افراد ضد جوش زا هستند) شامل روغن زیتون و روغن کرچک هستند. روغن کرچک برای بعضی از افراد می تواند خشک کننده و برای بعضی دیگر مرطوب کننده باشد.
 • روغن نارگیل بدلیل دارا بودن سلسله اسیدهای چرب با روغن های دیگر فرق دارد. باکتری ها را از جمله باکتری آکنه Propionibacterium می کشد که برخلاف (ضد) سلسله اسید های چرب در چربی پوست sebum است که منافذ پوست را مسدود می کند.

۴- برای یک لحظه تصمیم بگیرید، ضد باکتری/ضد عفونی

جوش صورت

عصاره روغن گیاهی که در این لیست وجود دارد معروف است که خواصی را دارد که حضور باکتری های P آکنه را به حداقل می رساند. بسیاری از این روغن ها رایحه دلپذیری دارند، بنابراین شما می توانید بر حسب سلیقه شخصی یک روغن را انتخاب کنید. با تمام روغنی که شما به صورت تان می گذارید، همیشه به خاطر داشته باشید که ابتدا به قسمت کوچکی از پوست تان بمالید تا از حساسیت نداشتن به آن آگاه شوید.

 • پونه کوهی: ضد باکتری، ضد التهاب
 • درخت چای: ضد باکتری، ضد قارچ
 • اسطوخودوس: ضد باکتری، آرامش بخش و تسکین دهنده است.
 • رزماری: به طور خاص ضد باکتری در برابر p. acnes
 • کندر: ضد التهاب، ضد باکتری

۵- روغن پاک کننده خود را مخلوط کنید

جوش

می توانید به همان مقدار زیاد و یا کمتر مانند پاک کننده خود همانطور که می پسندید درست کنید. ممکن است درست کردن دسته های بزرگتر و انبار کردن آن جایی سرد و دور از نور کارآمدتر باشد. نسبتی که باید برای تمام پیمانه ها حفظ شود:

 • برای هر اونس مایع روغن اولیه، ۵-۳ قطره از دومین عصاره روغن گیاهی اضافه کنید.

۶- از پاک کننده طبیعی خود استفاده کنید

جوش

یک مقدار کمی از مخلوط روغن را در داخل کف دست خود بریزید و روی صورت بگذارید. هرگز از لیف حمام و یا اسفنج استفاده نکنید، که ممکن است آکنه ها را بیشتر تحریک کند. مقدار کمی را به حالت چرخشی حرکت دهید و آرام روغن را به مدت ۲ دقیقه بر صورت خود ماساژ دهید.

۷- صورت خود را بشویید

جوش صورت

شستشو با آب به صورت معمول مؤثر نیست، زیرا روغن را حل نمی کند. برای تمیز کردن روغن پاک کننده از صورت خود، یک لیف حمام خیس شده با آب ولرم را به مدت ۲۰ ثانیه روی صورت خود قرار دهید. با مالش آرام و آهسته روغن را بر دارید، سپس لیف را با آب گرم بشویید. آنقدر این روند را تکرار کنید که تمام روغن از صورت شما پاک گردد.

 • از حوله کتان برای نوازش صورت خود برای خشک کردن استفاده کنید.
 • این روش را دوبار در روز و بعد از عرق کردن انجام دهید.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید