آکوتان درمانی برای رفع جوش

آکوتان درمانی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 2.31K

آکوتان (Accutane) یا ایزوترتینیون (Isotretinoin)، یکی از قدرتمندترین و موثرترین درمان ها برای از بین بردن لک و جوش است. برای سبک و سنگین کردن تاثیر این درمان، نیاز به مرتبط ساختن عوارض جانبی با توجه به داروها با نقص های بعد از تولد است. اگر از درمان لک خود خسته شده اید، ممکن است تصمیم به انجام آکوتان (نام تجاری: روآکوتان) بگیرید.

مشورت برای انجام آکوتان

۱- در مورد شدت لک و جوش های خود با دکتر صحبت کنید

روآکوتان

تنها متخصص امراض پوست می تواند تشخیص دهد که آیا آکوتان برای شما مفید است یا نه؟ بیشتر متخصصان امراض پوست بدون تجویز پزشک بیمار نمی پذیرند (بسته به بیمه ای که دارید). پس ابتدا نزد پزشک خود بروید.

۲- جوش های مناسب برای آکوتان را بشناسید

راکوتان

آکوتان، برای جوش های جدی انجام می شود که به آن درمان جوش های سخت و ورم کرده می گویند. و برای تمامی انواع جوش استفاده نمی شود.

 • جوش های ورم کرده (که گاهی جوش های کیستی هستند) یکی از جدی ترین نوع های جوش هستند. چرک، در بدن به صورت سخت و دردناک گسترش می یابد، کیست ها معمولا بزرگ تر از جوش های معمولی هستند.
 • به آن دست نزنید، این جوش ها می توانند به یک زخم جدی تبدیل شوند و همچنین بیماری های روانی جدی ایجاد کنند مانند استرس و از دست دادن عزت نفس.

چند درمان پیشنهادی دیگر:

 1. درمان های موضعیداروهای موضعی شامل رتینوید، بنزویل اکسید، آنتی بیوتیک و حتی سالیسیلیک اسید که بسته به تجویز پزشکتان دارد. اینها برای جوش های ملایم اند.
 2. قرص هاآنتی بیوتیک ها، باکتری ها را می کشند و ورم را کاهش می دهند. داروهای ضدبارداری یا هورمون سازی نیز برای خانم ها مناسب اند.
 3. لیزر درمانیاین روش باکتری های جوش های مدل p را کاهش می دهد. درمان فوتو دینامیک (PDT) یک درمان دیگر برای بیمارانی است که با طب سنتی و درمان های سیستمی موفق نشده اند.
 4. مدل شیمیاییمتخصصان امراض پوست، این نوع درمان را برای دو نوع جوش انجام می دهند: سرسیاه و کورک. مدل شیمیایی همچنین به رنگ پوست و روشنی آن کمک می کند.

۳- درمان های دیگر انجام دهید

اگر جوش های شما ثابت مانده اند اما جدی نیستند، ممکن است نیاز به درمان های دیگری داشته باشند. آکوتان، برای جوش های ملایم و سطحی نیست زیرا خطر و عوارض جانبی زیادی دارد.

 • یک نسخه از آنتی بیوتیک ها برای جوش های سطحی مناسب و موثراند.
 • دیگر درمان ها که شامل عکس درمانی (نوردرمانی) و لیزر درمانی می شوند. معمولا برای جوش های ملایم و سطحی مفید و موثراند.

۴- در مورد خطرات با دکترتان مشورت کنید

قرص راکوتان چیست؟

عوارض جانبی که از مدل های ملایم به دست می آیند، مانند خشکی پوست، می توانند یک مشکل جدی و پیچیده ایجاد کنند. ۸۰% افرادی که آکوتان را تجربه کرده اند،کمی عوارض جانبی داشته اند.

 • FDA یک هشدار برای انجام آکوتان درسال ۱۹۹۸ که عوارضی چون افسردگی، خودکشی فکری و تصمیم به خودکشی دارد، تعبیه دیده است.
 • تحقیقات جدید نشان داده اند که افرادی که آکوتان انجام داده اند با خطراتی چون گسترش اختلال در دستگاه گوارش که شامل زخم و ورم روده بزرگ، بیماری کرون و زخم روده می شوند، مواجهه شده اند.
 • بیشتر وکیل مدافعان با محصولات جعلی این درمان مقابله کرده اند، مخصوصا برای افرادی که بیشترین عوارض را داشته اند.

۵- به دکتر خود در مورد هر دارویی که مصرف می کنید، قبل درمان اطلاع دهید

قرص راکوتان

باید به دکتر خود در مورد هر نوع بیماری جسمی یا روانی ای که دارید اطلاع دهید، علاوه بر آن از داروهایی که مصرف می کنید که شامل ویتامین هایی که تجویز شده اند، به دکتر بگویید. همچنین در مورد این موارد به دکتر خود اطلاع دهید:

 • اگر به ویتامین A آلرژی دارید (مانند رتینوید).
 • دیابت دارید یا در تاریخچه خانوادگی تان وجود داشته است.
 • چربی بالای خون یا در خانواده.
 • شما یا یکی از اعضای خانودتان دارای بیماری روانی (بیماری های حالتی یا افسردگی) هستید.
 • بیماری کبد.
 • چاقی و اضافه وزن.
 • اختلالات در خوردن غذا
 • اعتیاد به الکل
 • مشکلات استخوانی (مانند: پوکی استخوان)

۶- آماده درمان شوید

قرص راکوتان

اگر هم شما و هم متخصص به این نتیجه رسیدید که این راه برایتان مفید است، دکتر از شما در مورد چند شرط قبل از انجام درمان از شما می پرسد.

۷- اگر خانم هستید، برنامه iPEDGE را انجام دهید

قرص راکوتان و پریود

با توجه به خطرات بارداری، انجام این برنامه خطر را کم می کند. در این روش، به طور منظم آزمایشات بارداری انجام می پذیرد و از بارداری هنگام انجام آکوتان درمانی جلوگیری می کند.

 • برای کنترل بارداری معمولا به صورت قرص، تزریق دارو، جای گذاری وسایل، وسایل فیزیکی که شامل کاندوم و دیافراگم، جلوگیری از داشتن هر گونه روابط در طی مدت آکوتان درمانی، استفاده می شوند.

۸- رضایت نامه را امضا کنید

راکوتان چیست

افراد، باید این رضایت نامه را قبل از انجام درمان امضا کنند و باید در مورد انجام مراحل بعد به یقین کامل رسیده باشند.

۹- برای مقدمات ایمنی آماده شوید

قرص راکوتان

در هنگام درمان یا یک ماه بعد از انجام آن، نمی توانید خون اهدا کنید. براین اساس، نباید نسخه های خود را با کسی شریک شوید.

 • دیگران را به انجام اینکار تشویق کنید.

۱۰- داروخانه نزدیک خود را چک کنید

قرص راکوتان

داروهای آکوتان مدت زیادی نیست که تولید شده اند، اما بعضی از کارخانه ها داروهایی یا فرمول ایزوترتینون تولید کرده اند. داروهای آکوتان شامل بیشتر بیمه ها می شوند، پس می توانید ارزان در طول ماه خریداری و مصرف کنید.

انجام آکوتان

۱- دستورات در نسخه خود را سروقت انجام دهید

قرص راکوتان

برای بانوان بیماری که در سن بارداری هستند، نسخه باید حدود ۷ روز بعد از انجام آکوتان، تست بارداری گرفته شود. برای دیگران، باید حدود ۳۰ روز بعد تست گرفته شود.

۲- نسخه های دارویی خود را دقیقا انجام دهید

راکوتان چیست

داروها باید به صورت خوردنی و با غذا و دقیقا در زمان مشخصی که گفته شده اند، مصرف شوند. غذا به دارو کمک می کند تا جذب بدن شود.

۳- به رژیم خود پایبند باشید

قیمت راکوتان

رژیم آکوتان معمولا برای چند ماه است. داروهای خود را فراموش نکنید. گذاشتن یک آلارم در موبایل خود برای یادآوری زمان دارو، مفید خواهد بود.

 • اگر دارو را فراموش کردید، به محض اینکه یادتان آمد، مصرف کنید، البته اگر نزدیک به زمان داروی بعدی نبود. در این مواقع، فقط دارویی که یادتان رفته را حذف کنید. هیچگاه هر دو دارو را با هم مصرف نکنید.

۴- مراحل دیگر آکوتان که باید انجام دهید را بدانید

راکوتان

براساس کنترل بارداری، آزمایش خون در هرماه، مقدار کلسترول خون را اندازه گیری می کند (مخصوصا اگر تریگلیسیرین دارید). آزمایشگاه، آزمایشاتی را مرتب می گیرد تا مطمئن شود که آکوتان سلامت کلیه و کبد شما را به خطر ننداخته باشد.

 • تریگلیسیرین، اسید چرب است که معمولا در خون وجود دارد. ممکن است از غذاهایی که می خورید به دست بیاید مثلا غذاهای سرخ کردنی یا گوشت سرخ کردنی. یک رژیم مناسب، به دارو کمک می کند تا جذب بدن شود و کمک به کاهش چربی بالا بدن که از خوردن غذاها به دست می آید، می کند.

۵- کنترل بارداری مرسوم را انجام دهید

قرص راکوتان

انجام آکوتان در هنگام بارداری، خطر مشکلات بارداری را افزایش می دهد. خانم های بارداری که هنگام بارداری آکوتان انجام می دهند حدود ۳۰% از عوارض زایمان را خواهند داشت این درحالی است که دیگرا ۳-۵% تجربه می کنند.

۶- از دیگر محصولات جوش و لک استفاده نکنید

راکوتان چیست؟

به یاد داشته باشید که آکوتان بر روی غده های چربی کار می کند. استفاده از محصولات دیگر، پوست را بدتر می کند و خشکی را افزایش می دهد. هنگام انجام آکوتان در مورد استفاده از دیگر محصولات با متخصص خود مشورت کنید.

 • از نرم کننده های ملایم پوست مانند: Dove و Aveeno استفاده کنید. هنگام انجام آکوتان نگذارید پوست آسیب ببیند.

۷- با متخصص خود در تماس باشید

قرص راکوتان

براساس گفته ی معروف: دانش، قدرت است. به متخصص خود در مورد هر چیزی که در طی مدت آکوتان تجربه کرده اید، بگویید. درمورد عوارض جانبی ای که دارید مانند مشاهده لک یا درد زیاد، از متخصص خود سوال بپرسید.

شناختن بیشتر آکوتان

۱- اینکه آکوتان چه هست و چه کاری می کند را یاد بگیرید

قرص راکوتان

اسم رایج آکوتان، ایزوترتینوین (isotretinoin) است. دارو مشتقاتی از ویتامین A و درصد پایین رتینوید است. آکوتان به ۴ روش انجام می شود.

 • آکوتان، غده های چربی که باعث چربی می شوند را کنترل می کند. چربی داخل غده را کاهش می دهد. همزمان باکتری هایی که داخل چربی وجود که باعث به وجود آمدن لک و جوش می شوند را از بین می برد. آکوتان همچنین سلول هایی که باعث لک می شوند را مسدود می سازد و آسیب پوست را کاهش می دهد.

۲- قرص های آکوتان را بشناسید

راکوتان

قرص هایی که تجویز می شوند، بسته به وزن بدن و شدت جوش و لک دارند. دوزهای رایج معمولا نیم تا ۱omg/kg برای هر روز است. مثلا اگر وزن کسی ۱۵۰ پوند باشد، دوز دارو ۲۰ تا ۳۵mg برای هر دو روز تجویز می شود.

۳- آگاه باشید که آکوتان درمانی می تواند طولانی مدت باشد

قرص راکوتان

زمان آکوتان درمانی بسته به نوع تجویز دارد. اگر چه نوع معمولی و رایج آن حدود ۴-۵ ماه است. گاهی ۱ بار انجام مفید است. بهترین نتیجه وقتی به دست می آید که دارو را همزمان در زمان مشخص استفاده کنید که بسته به نوع تجویز پزشک شما برای اندازه دوز دارو در حین انجام آکوتان است.

۴- بدانید که آکوتان درمانی چگونه کمک می کند

روآکوتان

حدود ۸۵% افرادی که آکوتان درمانی کرده اند، یک نتیجه عالی با یک بار انجام درطی ۴-۵ ماه دیده اند. بیشتر از یک بار، ممکن است به دلیل نیاز به پاکسازی بیشتر پوست و جلوگیری از اتفاق افتادن دوباره باشد. در نظر بگیرید که هیچ تضمینی برای بهبودی کامل نخواهد بود اما بیشتر افرادی که جوش و لک داشتند آنها را ناپدید دیده اند و در بیشتر موارد دیگر برگشتی وجود نداشته است!

۵- مشکلات لک های نادیده گرفتنی را بدانید

آکوتان

لک، معمولا در سن های میانسالی و بزرگسالی به وجود می آید اما می تواند در هرزمانی به وجود بیاید. اگر آن را نادیده بگیرید، لک های جدی می تواند مشکلاتی چون زشتی فیزیکی و مشکلات روانی ایجاد کند. بر اساس FDA و کارخانه داروهای والدین، لک بیشتر از دیگر بیماری ها احساس ناامنی و کمبود اعتماد به نفس را در بیمار افزایش می دهد.

رسانه دکتر سلامت

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید