درباره بیماری مالاریا به مناسبت روز جهانی مالاریا

بیماری مالاریا
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 684

درباره بیماری مالاریا به مناسبت روز جهانی مالاریا (۲۵ آوریل – ۵ اردیبهشت). مالاریا یک بیماری رایج و تهدید کننده زندگی در مناطق گرمسیری و نواحی وابسته به گرمسیری است در حال حاضر بیش از ۱۰۰ کشور و اراضی که در آن ها خطر انتقال مالاریا هست، وجود دارد و توسط بیش از ۱۲۵ میلیون توریست هر ساله از این مکان ها دیده می شود. مالاریا توسط انگل  porotozoam parasitr plasmodium بوجود می آید و مالاریای انسانی بوسیله انواع متفاوت این انگل بوجود می آیند.

مالاریا که مرض تب گونه حاد و بحرانی است که دوره کمون یا نهفتگی آن ۷ روز یا بیشتر طول می کشد در نتیجه تبی که کمتر از یک هفته پس از اولین در معرض بودن بوجود بیاید نمی تواند مالاریا باشد.

مراکز بزرگ شهر ها در خیلی از کشور ها و مناطق با خطر مالاریا (البته حاشیه آن ها) از خطر انتقال بیماری مالاریا مصون هستند هر چند مالاریا می توان از مناطق شهری بزرگ آفریقا تا هندوستان انتقال یابد.

مسافرین به این مناطق بایستی به حفاظت شخصی از خود در برابر نیش مگس و پشه مالاریا بین ساعاتی گرگ و میش صبح تا طلوع خورشید آگاه باشند چرا که اولین محافظت در برابر مالاریا این خواهد بود. پیشگیری های دارویی علیه مالاریا برای مقاصد سفر می بایستی در دوز و مقدار مناسب دارو تجویز شود.

تشخیص زود و درمان مناسب می تواند زندگی فرد را نجات دهد. نمونه خون ها از تمامی مسافرین که مشکوک به مبتلا شدن هستند می بایستی گرفته شود و بدون تاخیر در یک آزمایشگاه مجرب و قابل اطمینان برای تشخیص انگل مالاریا آزمایش شود. برخی از گروه های مسافرین مانند کودکان- زنان باردار افراد با نقص بیماری های ایمنی فرونشانی در معرض صدمه دیدن بیشتر از این بیماری هستند.

رسانه دکتر سلامت خانواده

درباره بیماری مالاریا به مناسبت روز جهانی مالاریا
5 (100%) 1 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید