۸ نقطه حیاتی بدن که از اهمیت آن‌ها خبر نداریم

بدن
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.26K

بدن انسان یک جهان کامل است و قوانین و اسرار خود را دارد، که بسیاری از آن ها هنوز باید موشکافی شوند. به همین دلیل است که ما در رسانه دکتر سلامت تصمیم گرفتیم تا ۸ قسمت حیاتی بدنمان را به بگوئیم که اغلب اوقات توجهی به آنها نمی کنیم.

۸ نقطه حیاتی بدن

۱- snuffbox آناتومیک

آناتومی بدن

اگر انگشت شست خود را کمی بکشید، یک گودال مثلثی کوچک در پایه آن خواهید دید. این چیزی است که پزشکان به آن snuffbox  آناتومیک می نامند: در گذشته، مردم از آن برای خاموش کردن تنباکو استفاده می کردند.
این همچنین جایی است که همیشه می توانید ضربان شریان شعاعی را احساس کنید حتی اگر ضربان آن ضعیف باشد – شریان در اینجا تنها توسط پوست و بافت همبند محافظت می شود.

۲- پنجه ی پای بزرگ

بدن انسان

همه ما می دانیم کجاست، اما به ندرت دوباره به این واقعیت فکر میکنیم که این قسمت بدن یکی از مهم ترین وظایف بدن ما را انجام میدهد.
بخاطر شکل خاص پنجه ی  بزرگ ، می توانیم در یک حالت ایستاده به مدت زیادی تعادل خود را حفظ کنیم ، که یکی از تفاوت های اصلی بین انسان ها و دیگر پستانداران است.

۳- برآمدگی پیشانی میان دو ابرو

بدن انسان آناتومی

ما شرط می بندیم حتی فکر نمی کنید که قسمت کوچک بین ابروهایتان نام خود را داشته باشند.
و در عین حال نام آن glabella است. این بخش مهمی از بدن شماست که به شما کمک می کند تا به راحتی هر زمان رفلکس خود را بررسی کنید. انگشت خود را چند بار بین ابروها ضربه بزنید. اگر رفلکس های شما درست باشد، در چشم تان احساس تنش خفیف می کنید و می خواهید چشمک بزنید.

۴- چین غشایی زبان

اعضای بدن انسان

این چین کم زیر زبان شما دارای یک عملکرد مهم است: چ زبان را در دهان محکم کرده و انعطاف پذیری آن را کمتر می کند.
این توانایی باعث جلوگیری از گلسپوتوز – بلع خودبخودی زبان می شود. این برای نوزادانی که هنوز قادر به کنترل بدن خود نیستند بسیار مهم است.

۵- زبانه گوش و antitragus

تشریح بدن انسان

یک حقیقت عجیب: اسم این برجستگی ها در گوش ما از اسم لاتین tragos –”بزغاله” آمده است.

  • Tragus به ما کمک میکند که صداهایی که از پشت سرمان می آید را بشنویم، آن ها را تقویت کرده و منشا آنها را تشخیص میدهد. Antitragus همین کار را به صداهایی که از جلو می آیند انجام میدهد.

۶- لوزه ها

بدن

بسیاری از ما در دوران کودکی عمل جراحی معمولی را انجام داده ایم تا لوزه ها را از بین ببریم. این توهم را ایجاد می کند که آنها چیزی شبیه آپاندیس هستند: یک ارگانیسم ابتدایی و غیر ضروری. اما این درست نیست.
لوزه ها اولین مانع برای محافظت ما از باکتری ها و ویروس ها با ترشح لنفوسیت ها هستند. وقتی که آنها متورم شده و برداشته می شوند، بدن هنوز مکانیسم های محافظتی خود را دارد، اما با لوزه ها ایمن تر است.

۷- پوشش ناخن

بدن

هر کسی که حداقل یک بار در زندگی خود مانیکور داشته باشد کلمه “کوتیکول” را می داند. پچ پوستی سخت در ناحیه ناخن و انگشت است. مردم اغلب کوتیکول خود را برش می دهند تا دستان خود را زیبا کنند، اما بسیار خطرناک است.
کوتیکول  ها واقعا یک عملکرد مهم دارند: آنها دست ما را از باکتری های مضر محافظت می کنند که به ویژه در شهرهای بزرگ فراوان هستند. اگر باکتری ها از طریق یک زخم کوچک ایجاد شده از برش کوتیکول به بدن شما وارد شوند، شستن دست ها دیگر به شما کمک نمی کند.

۸- فلیترم

بدن انسان

بیشتر متخصصان بر این باورند که philtrum در انسان ها در دوران ماقبل تاریخ توسعه یافته است و نقش تقویت کننده بو را بازی می کند. امروز ما به اینچنین بوی خوبی نیاز نداریم، اما  فیلترم هنوز هم وجود دارد که ریشه های ما را یادآوری کند.
علاوه بر این، پزشکان می توانند وضعیت سلامت نوزاد متولد نشده را توسط شکل این قسمت بدن تشخیص دهند. گاهی اوقات فیلترم اشتباه شکل گرفته شده به ما  اوتیسم یا سایر شرایط را نشان میدهد.

۸ نقطه حیاتی بدن که از اهمیت آن‌ها خبر نداریم
3.4 (68%) 5 vote[s]
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید