۶ راه برای اجتناب از خارش و سوزش دهان در آلرژی فصلی

آلرژی فصلی
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 11.1K

آلرژی فصلی برای یک فرد مبتلا به آن باعث خارش بینی و خارش چشم می شود. اما ممکن است ً تعجب آور به نظر بیاید  که برخی از افراد مبتلا به تب یونجه نیز احساس خارش در دهان، گلو و لب خود دارند البته زمانی که شروع به خوردن غذاهای خاصی می کنند.

این وضعیت به عنوان سندرم آلرژی دهانی ( (OAS یا سندرم آلرژی غذایی مرتبط با گرده شناخته شده است، و رایج ترین آنها آلرژی غذایی در بزرگسالان است. چرا این اتفاق می افتد؟ پروتئین موجود در بعضی از میوه ها و سبزیجات تازه مشابه پروتئین های ایجاد کننده آلرژی در گرده ها هستند،مانند نوعی ابروسیا، توس، برنجاسف و علف است.

درمان آلرژی

برخی از افراد با آلرژی فصلی میوه نپخته و سبزیجات خام میخورند و یا برخی از آجیل ها و ادویه جات و یا ترشی جات ، سیستم ایمنی این افراد شباهت بین مواد غذایی و پروتئین گرده را تشخیص میدهد. این واکنش یک عمل متقاطع نامیده می شود.

“طرز فکر در این زمینه این چنین است که گرده های آلرژی زا همانند یک راننده پشت فرمان هستند و پاسخ ایمنی به مواد غذایی را سبب میشوند ، ” دکتر وین مدیر مرکز آلرژی غذایی در بیمارستان MassGeneral که برای کودکان در بوستون است گفت :

در اینجا راهنمایی هایی نیز برای افراد مبتلا به تب یونجه که ممکن است سندرم آلرژی فصلی و دهانی نیز داشته باشد آورده شده است.

۱- بدترین غذاها را بشناسید

آلرژی بینی

Shreffler گفت : سیب، هلو، آلو، گیلاس، شلیل، فندق، بادام و هویج رایج ترین مجرمان مواد غذایی هستند که سبب ایجاد علائم آلرژی دهانی که او در کلینیک آلرژی بوستون می بیند ،میشود. سیب یک مجرم مشترک برای افرادی است که به گرده درخت غان آلرژی دارند ، و همچنین مواد غذایی مانند کرفس، گلابی و دیگر میوه های خام که دارای حفرات هستند، چرا که این میوه ها و سبزیجات از نظر گیاه شناسی مشابه درخت غان هستند. اغلب موارد ، یک یا دو ماده غذایی در لیست است که ممکن است علائم دهانی در برخی از افراد مبتلا به آلرژی گرده درخت غان را سبب شود.

  • خربزه – طالبی، عسلک یا هندوانه – همراه با خیار، کدو سبز، کیوی و موز، ممکن است سبب واکنش های متقابل در افراد حساس به گرده بوته شود . افراد مبتلا به آلرژی گرده علف ممکن است توسط گوجه فرنگی، خربزه و پرتقال اذیت شوند.

۲- از نشانه های معمول آن آگاه شوید

آلرژی پوستی

علائم دهانی، شامل خارش و سوزش در دهان و گلو، و تورم در لب ها، است که می توانید در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه بعد از قرار دادن غذا در دهان رخ دهد. Shreffler گفت: “این واکنش کاملا فوری است.” او گفت: برخی از افراد ممکن است تورم خیلی زیادی در دهان، زبان و لب داشته باشند که بلع را دشوارکرده و بسیار ناراحت کننده است.

۳- برخی از افراد مبتلا به تب یونجه تحت تاثیر قرار نمیگیرند

آلرژی چیست

در افراد مبتلا به آلرژی فصلی OAS “بسیار رایج” است ، Shrefflerگفت : “ما واقعا نمی دانیم چرا گرده ها سبب آلرژی در برخی از افراد میشوند و همه را تحت تاثیر قرارنمیدهند،”.

وی هم چنین خاطر نشان کرد که برای برخی افراد، ممکن است فقط در طول فصل گرده ها به آلرژی مبتلا شوند ، و ممکن است قادر به خوردن غذا در زمان های دیگر سال بدون هیچ گونه واکنشی باشند. اما برای دیگران، مصرف مواد غذایی مختلف می تواند ، همانند فصل گرده افشانی آزاردهنده باشد.

۴- علائم را نادیده نگیرید

آلرژی فصلی

“معمولا، علائم کوتاه مدت هستند” Shreffler گفت، ممکن است پس از چند دقیقه علائم  ازبین بروند، و یا برای یک ساعت باقی بماند. او گفت: “اگر شما در دهان خود پس از خوردن یک غذای خاص احساس خارش داشتید، به آن توجه کنید”. خوردن غذا را کنار بگذارید و برای از بین بردن خارش یک آنتی هیستامین مصرف کنید.

۵- انواع دیگر از مواد غذایی را امتحان کنید

آلرژی فصلی

Shreffler گفت: کسی که مبتلا به آلرژی گرده ی درخت غان است ، ممکن است علائم آلرژی دهانی را از یک سیب تازه بگیرد، اما به احتمال زیاد واکنشی نسبت به پوره سیب یا آب سیب ندارد. دلیلش این است که پروتئین های ایجاد کننده آلرژی به راحتی توسط پخت و پز و یا فرآوری شکسته میشوند. پوست کندن میوه یا سبزی نیزمی تواند مفید باشد، زیرا مواد حساسیت زا در زیر پوست متمرکز می شوند. خوردن کنسرو و یا مواد غذایی یخ زده نیز میتواند مفید باشد. Shreffler گفت: “این یکی واقعا فرق میکند ،”.

۶- مراجعه به یک پزشک متخصص آلرژی

آلرژی پوستی

سندرم آلرژی دهانی میتواند در کودکان کمتر از ۳ یا ۴ سال نیز رخ دهد، اما حساسیت برای اولین بار در زمان جوانی تجربه میشود. “اگر فکر می کنید شما در حال تجربه علائم دهانی هستید،به پزشک خود مراجعه کنید، پزشکی که بتواند به شما برای مرتب کردن اوضاع  کمک کند،” Shreffler توصیه میکند. ” آزمون های خاصی که برای تشخیص سندرم آلرژی دهانی یا انواع دیگر آلرژی های غذایی موجود است را انجام دهید .”

رسانه دکتر سلامت خانواده

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید