بیست عادت بسیار خطرناک روزمره

تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 320

استفاده از خیلی چیزها در طول روز برای ما تبدیل به عادت شده است، و حتی شاید به خطرناک بودن آن‌ها شک هم نکنیم. دانشمندان به تازگی دریافتند که مواد شیمیایی موجود در بیشتر وسایل خانه از آنچه که تصور می‌شد سمی‌تر هستند. لازمه سلامتی فقط ورزش و رژیم غذایی سالم نیست، سعی کنید در مورد عادات مخاطره‌آمیز تجدیدنظر کنید.

فهرستی از ۲۰ عادت خطرناک روزانه برایتان تهیه کردیم و توضیح می‌دهد که چرا این عادات خطرناک هستند.

۱. استفاده از عطرها

طی تحقیقی در آژانس حفاظت از محیط‌زیست ایالات متحده آمریکا مشخص شد که مواد شیمیایی خطرناکی در عطرها وجود دارد. استنشاق مواد شیمیایی سمی نظیر بنزآلدهید، کافور، اتیل استات، بنزیل استات، لینانول، استون و دی‌کلرومتان موجب سرگیجه، حالت‌تهوع، خواب‌آلودگی، سوزش گلو، چشم‌ها، پوست و ریه‌ها؛ آسیب به کلیه‌ها و سردرد می‌شود.

۲. استفاده از تشک‌های نامرغوب

در بسیاری از تشک‌ها مقدار زیادی از ترکیب مضری به نام پلی‌برومیت‌دی‌فنیل‌اتر وجود دارد. آسیب‌های ناشی از قرار گرفتن در معرض این ماده عبارت اند از: آسیب به مغز و اندام‌های تناسلی، کاهش کیفیت اسپرم و مشکلات تیروئیدی. این موضوع به شدت نگران‌کننده است زیرا ما یک سوم عمر خود را در رخت‌خواب می‌گذرانیم. پلی‌برومیت‌دی‌فنیل‌اترها در کانادا و چند ایالت در آمریکا ممنوع شده‌اند. اگر در تشک‌تان این ماده به کار رفته، خرید تشکی استاندارد تصمیم هوشمندانه‌ای است.

۳. مصرف مواد شوینده

شاید بدانید که بیشتر مواد شوینده‌ای که هر روز استفاده می‌کنید حاوی مواد شیمیایی مضر هستند. اما احتمالاً فکر می‌کنید راه‌حلی وجود ندارد. با این حال محصولات طبیعی مانند جوش‌شیرین، پودر صابون یا لیموترش و آب گرم معمولاً به خوبی مواد شیمیایی عمل کرده و لازم نیست منزلتان را با مواد شیمیایی سمی پر کنید. اگر مواد شوینده موردنظرتان حاوی سورفکتانت و فتالات هستند از خرید آن‌ها خودداری کرده و از شوینده‌های طبیعی استفاده کنید.

۴. استفاده از خوش‌بوکننده هوا

خوشبوکننده‌های هوا نیز مانند مواد شوینده به دلپذیر بودن فضای خانه کمک می‌کنند. اما طی تحقیقی که در دانشگاه برکلی کالیفرنیا انجام شد؛ اگر خوش‌بوکننده‌های هوا بیش‌ازاندازه یا در محیط‌های بدون تهویه مناسب استفاده شوند، مقدار زیادی آلوده‌کننده سمی آزاد می‌کنند. برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی در محیط‌های بسته از خوش‌بوکننده‌های هوا استفاده نکنید تا مواد شیمیایی سمی متساطع‌ شده مثل اتیلن‌ مبتنی‌شده ‌بر گلیکول‌اتر و دی‌کلروبنزن سلامتی‌تان را به خطر نیندازد.

۵. استفاده از ظروف پلاستیکی

بسیاری از ظروف پلاستیکی از فتالات ساخته شده‌اند. این ماده می‌تواند موجب تداخل در سیستم غدد درون‌ریز و در نتیجه افزایش تاثیرات مخرب در رشد، باروری و عصب‌ها شود. با تجزیه پلاستیک در طول زمان این ماده ممکن است وارد غذایتان شود. در صورت امکان از ظروف شیشه‌ای استفاده کنید.

۶. استفاده از بطری‌های پلاستیکی

همه می‌دانیم که بطری‌های پلاستیکی با محیط‌زیست سازگار نیستند. اما آیا می‌دانستید این بطری‌ها می‌توانند مواد شیمیایی سمی وارد نوشیدنی‌تان کنند؟ خوشبختانه بطری‌های جدید بدون بیسفنول‌اِی تولید می‌شوند؛ اما بیسفنول‌اِی تنها ماده سمی موجود در بطری‌ها نیست و استفاده از بطری‌های شیشه‌ای مطمئن‌تر می‌باشد.

۷. استفاده از لوازم آرایشی

مردم هر روزه به طور متوسط ۶ تا ۱۲ نوع از محصولات آرایشی استفاده می‌کنند که بیشتر آن‌ها حاوی مواد شیمیایی سمی بوده و بسیار مضر می‌باشند. توصیه می‌شود لوازم آرایشی استفاده کنید که عاری از رایحه‌های مصنوعی بوده و حاوی مواد معدنی و روغن‌های طبیعی باشند. با خرید محصولات طبیعی کمتر در معرض مواد شیمیایی سمی قرار می‌گیرید.

۸. استفاده از دئودورانت (ضدعرق)

افراد زیادی برای از بین بردن بوی نامطبوع عرق از دئودورانت استفاده می‌کنند. آلومینیوم یکی از عناصر موجود در این محصولات است و در سال‌های اخیر این سوال پیش آمد که آیا آلومینیوم در پیشرفت سرطان سینه نقش دارد؟ با اینکه مطالعات به طور قطعی این موضوع را ثابت نمی‌کنند اما سازمان غذا و دارو آمریکا وجود برچسب هشدار روی تمام محصولات ضدعرق را ضروری می‌داند.

۹. استفاده از نرم‌کننده‌ لباس

وقتی از نرم‌کننده استفاده می‌کنید لایه نازکی از مواد شیمیایی سمی مثل نمک‌های چهارتایی آمونیوم روی لباس‌هایتان قرار می‌گیرد؛ این مواد موجب سوزش پوست، مشکلات تنفسی و سردرد می‌شوند.

می‌توانید با روش‌های پیشنهادی لباس‌هایتان را طوری بشویید که همواره نو به‌نظر برسند.

۱۰. استفاده از ظروف نچسب

با اینکه ظروف نچسب زمان شست‌وشو را کاهش می‌دهند اما مضراتی هم دارند. پلی‌تترافلوئورواتیلن که عامل نچسب بودن تفلن می‌باشد در دمای بالا گازی سمی تولید می‌کند. این گاز موجب بروز مشکلاتی در سلامتی و تولیدمثل می‌شود. ظروفی از جنس آهن یا فولاد ضدزنگ بهترین انتخاب برای پخت‌پز هستند.

۱۱. استفاده از لوازم کودک

در وسایل ساخته شده برای کودکان مثل صندلی‌های بلند، تخت‌خواب و کالسکه از مواد پیش‌گیرنده‌شعله از جمله برومین و کلر استفاده می‌شود. به طور تعجب‌آوری این مواد موجب بروز اختلالات جنسی و عصب‌شناسی در کودکان می‌شوند.

۱۲. استفاده از پرده حمام

برای نرم کردن پلاستیک به‌کاررفته در پرده حمام از فتالات استفاده می‌شود. فتالات در کودکان تاثیرات زیان‌باری بر کارکردهای مغز از جمله یادگیری و حافظه می‌گذارد.

۱۳. استفاده از حشره‌کش‌ها

در داخل و خارج خانه از حشره‌کش‌ها استفاده نکنید زیرا به سیستم اعصاب کودکان آسیب می‌زنند. با تمیز نگه داشتن خانه و نگهداری باقی‌مانده غذاها در ظروف در بسته از ورود این موجودات به داخل پیشگیری کنید. همچنین با یادگیری راه‌کارهای ساده خیلی راحت می‌توانید از شر این موجودات خلاص شوید.

۱۴. خوردن غذاهای کنسروشده

بیسفنول‌اِی موجود در ظروف غذاهای کنسرو شده از جمله مواد شیمیایی است که موجب بهم ریختن هورمون‌ها شده و با عقیمی مردان، بیماری‌های قلبی و دیابت ارتباط مسقیم دارد.

با اینکه برخی تولیدکنندگان دیگر برای ساخت قوطی از این ماده شیمیایی استفاده نمی‌کنند اما سالم بودن جایگزین قوطی‌های پیشین هنوز تایید نشده است. تا حد امکان از غذاهای تازه یا منجمد استفاده کنید.

۱۵. مصرف ذرت و سویا

محصولاتی مانند ذرت و سویا به وسیله مهندسی ژنتیک دستخوش تغییر می‌شوند. دی‌ان‌ای این محصولات که بعد از اعمال تغییرات ژنتیکی تراریخته خوانده می‌شوند، طوری تغییر می‌کند تا در برابر سموم ضدآفت مقاوم بماند. توصیه می‌شود محصولات طبیعی مصرف کرده و از محصولاتی که با استفاده از مواد صنعتی پرورش یافته‌اند پرهیز کنیم؛ زیرا آن‌ها روی آنزیم‌های دفاعی بدن تاثیر می‌گذارند؛ و همانطور که می‌دانید بدن ما برای سالم ماندن به این آنزیم‌ها احتیاج دارد.

۱۶. فرستادن لباس‌ها به خشک‌شویی

لباس‌ها بعد از رفتن به خشک‌شویی خیلی خوب به‌نظر می‌رسند. اما در خشک‌شویی‌ها از پرکلرواتیلن (PCE) استفاده می‌شود که ماده مولد سرطان بوده و به کبد، کلیه و مرکز سیستم اعصاب آسیب می‌زند. با اینکه در برخی شهرها و ایالت‌های آمریکا استفاده از این ماده ممنوع شده است، اما در بقیه شهرها همچنان به طور گسترده استفاده می‌شود.

۱۷. استفاده از تلویزیون و کنسول بازی

در سیم‌های برق دستگاه و سیم دسته‌های بازی فتالات به کار می‌رود. برای ساخت روکش بُردِ مدار و لوله‌های محافظ نیز از پیش‌گیرنده‌شعله (BFR) استفاده می‌شود که قرار گرفتن در معرض این ماده با رشد ناقص مغز ارتباط مستقیم دارد.

۱۸. استفاده از کامپیوتر و لپ‌تاپ

مواد سمی مشابه آنچه گفته شد در لپ‌تاپ‌هایی با مارک معروف وجود دارد. اما بسیاری از مردم نگران میدان‌الکترومغناطیسی خطرناک مانیتور و دستگاه هستند زیرا می‌تواند به شدت به سلامتی آسیب بزند. تا کنون هیچ بیماری با دلیل علمی قطعی به استفاده از کامپیوتر و لپ‌تاپ نسبت داده نشده است. اما برای احتیاط بیشتر بعد از چند دقیقه استفاده از این وسایل، دقایقی از آن‌ها فاصله بگیرید.

۱۹. استفاده از تلفن همراه

در ده سال اخیر به علت افزایش قرار گرفتن مردم در معرض فرکانس‌رادیویی، گزارشات پزشکی حاکی از افزایش بیش‌ازحد بیماری‌های مرتبط با میدان الکترومغناطیسی و فرکانس رادیویی بوده‌اند. قرار گرفتن در معرض فرکانس رادیویی موجب بروز طیف وسیعی از بیماری‌ها مثل سرطان، عملکرد ناقص سیستم ایمنی، بیماری‌های مرتبط با سیستم اعصاب و بیماری‌های دستگاه تناسلی می‌شود. با اینکه سازمان سلامت جهانی هیچ دلیل علمی مبنی بر ارتباط استفاده از گوشی‌های هوشمند و این بیماری‌ها نیافته است، اما در موبایل شما سرب، جیوه، آرسنیک و کادمیم وجود دارد که مقدار زیاد این مواد خطرناک می‌باشند. در صورت امکان از شر موبایل‌های قدیمی خود خلاص شوید.

۲۰. به کار بردن کلمات مسموم

احتمالاً انتظار دیدن این مورد را نداشتید، اما مطمئنم که تقریباً هر روز در مکالمات خود کلمات مسموم به کار می‌برید. یاد بگیرید از کلمات مسموم و همچنین افراد و افکار مسموم دوری کنید. بعدها به‌خاطر حذف آن‌ها از زندگی‌تان از خود تشکر خواهید کرد.

با حذف عادات خطرناک کیفیت زندگی خود را افزایش دهید.

بیست عادت بسیار خطرناک روزمره
1 (20%) 1 vote
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

۱ دیدگاه

  • بازتاب: علی شفقی

دیدگاهتان را بنویسید