۱۲ مورد از علائم قند خون بالا

قند خون بالا
تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 60.8K

اکثر مردم فکر می کنند تنها افراد مبتلا به دیابت دارای میزان قند خون بالا هستند. در حالی که اینطور نیست. هر کسی ممکن است از این مشکل رنج ببرد و دچار آسیب عصبی، رگ های خونی و اندام ها در قند خون بالا شود. ما در رسانه دکتر سلامت برای جلوگیری از عوارض، تشخیص به موقع علائم نگران کننده و اقدامات لازم در مورد قند خون بالا راه کارهای مناسبی را پیشنهاد می کنیم.

علائم قند خون بالا

۱- گرسنگی دائمی

علائم قند خون

قند خون بالا مانع از ورود گلوکز به سلول ها می شود. در نتیجه، بدن انرژی لازم را دریافت نمی کند و دوباره درخواست غذا می دهد: این چرخه نادرست دائما ادامه می یابد.

۲- خستگی زیاد(شدید)

قند خون

هنگامی که سطح قند خون بالاست، بدن قادر به ذخیره و جذب گلوکز نیست. این انرژی دریافتی ناکارآمد می شود و سلولهای بدن سوختی را که نیاز دارند دریافت نمی کنند. این امر منجر به این می شود که فرد بدون هیچ دلیلی احساس خستگی کند.

۳- تکرر ادرار

علائم قند خون

اگر قند خون بدن شما بیش از حد بالا باشد، کلیه ها نمیتوانند مایعات را جذب کنند. بنابراین بدن، تلاش می کند تا میزان غلظت گلوکز را در خون و سلول ها همسطح کند، بدن خون را با مایع داخل سلولی حل می کند، بنابراین غلظت گلوکز را در درون سلول ها به حالت طبیعی نگه میدارد. این امر باعث تکرر ادرار می شود.

۴- دهان خشک، تشنگی بیش از حد

قند خون بالا

دهان خشک و تشنگی بیش از حد، باعث خوردن مایعات بیشتر می شود. هیپوتالاموس، که میزان کم آبی بدن را ارزیابی می کند و سبب تشنگی می شود، سیگنال مربوطه را به مغز ما ارسال می کند. البته، شما نمی توانید از نوشیدن امتناع ورزید، اما بهتر است آب و چای بدون شکر را انتخاب کنید.

۵- کاهش وزن

قند خون

زمانی که سطح قند خون بالاست، این امر سبب می شود، وزن شما در عرض یک دوره کوتاه مدت کاهش یابد، حتی اگر غذاهای حاوی مقدار زیادی کالری مصرف کنید. چند دلیل برای این امر وجود دارد:

  • از دست دادن مایعات به دلیل ادرار مکرر منجر به کاهش سطح آب در کل بدن می شود و باعث کاهش وزن می شود.
  • اگر سطح انسولین برای متابولیسم گلوکز کافی نباشد، بدن شروع به سوزاندن چربی می کند.
  • تکرر ادرار در سطوح بالای گلوکز بدن موجب می شود که بدن بیشتر کالری مصرف کند. به این ترتیب، بدن سعی می کند که گلوکز اضافی را تخلیه کند.

۶- بیماری های عفونی

فشار خون بالا

عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) و عفونت های مخمر ممکن است در مردان و زنان رخ دهد. با این حال این بیماری در زنان با سطوح بالای قند و دیابت بیشتر یافت می شوند. مقدار زیاد قند در خون باعث ایجاد محیط مناسب برای تولید مثل مخمرها و باکتری ها می شود.

۷- پوست خشک

قند خون

به دلایل مختلفی ممکن است پوست خشک، با قند خون بالا ارتباط داشته باشد:

  • ادرار بیش از حد، اب بدن را دفع میکند، این باعث می شود تا پوست خشک شود.
  • مشکلات پوستی پا نشانه ای از آترواسکلروز، که سبب سخت شدن و تنگ شدن سرخرگ ها و کاهش همزمان گردش خون می شود، این بیماری اغلب در مبتلایان به دیابت وجود دارد.
  • اعصاب آسیب دیده می تواند عملکرد طبیعی غدد عرق را مختل کند و بر تعادل آب برروی پوست تاثیر بگذارد.

۸- نداشتن تمرکز

قند خون

سطح بالای قند خون باعث جلوگیری از ورود گلوکز به سلول های مغز می شود، بنابراین مغز توانایی تولید انرژی را نخواهد داشت. این عامل بر سرعت تفکر و تصمیم گیری تاثیر می گذارد.

۹- تاری دید

فشار خون

تار دیدن همچنین نتیجه خشک بودن سلول های چشم، ناشی از قند خون بالا است، همچنین بر روی سلول های چشم تأثیر می گذارد. در نتیجه، سلول های چشم تغییر شکل می یابند و چشم توانایی خود را برای تمرکز و درست دیدن از دست می دهد.

۱۰- کاهش سرعت بهبودی زخم ها و بریدگی ها

فشار

این به دلیل آسیب دیدگی عروق، در نتیجه سطح بالای قند خون اتفاق می افتد. این منجر به بدتر شدن گردش خون، به ویژه در اندام ها و نرسیدن تغذیه کافی به بافت ها می شود.

۱۱- ناتوانی جنسی

علائم فشار خون

مشکلات ناشی از نعوظ ممکن است بدلیل قند خون بالا باشد. نعوظ سالم نیاز به اعصاب سالم، جریان خون خوب و تعادل مناسب هورمون ها دارد. با این حال، قند خون بالا می تواند بر روی هر یک از این سیستم ها تاثیر بگذارد.

۱۲- تحریک پذیری

قند خون بالا

با توجه به تحقیقات، افرادی که قند خون بالا دارند بیشتر در معرض اضطراب، تحریک پذیری و افسردگی قرار دارند.عملکرد مغز تحت تاثیر رسیدن میزان متعادلی از گلوکز است و جهش های شدید در مغز اثرهای منفی را به دنبال خواهد داشت. در نتیجه، خلق و خوی ما ناگهان بد می شود.

  • قند خون همچنین بر جذب مواد مغذی دیگر که روی خلق و خو موثر است: مثل کروم(کرومیوم) تاثیر می گذارد. این ماده معدنی برای حفظ سطح پایدار قند خون مورد نیاز است زیرا انسولین، که گلوکز را در خون متعادل می کند، بدون آن نمی تواند کار کند.
: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید