چگونگی درمانHIV

تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 601

چگونگی درمانHIV

ویروس نقص سیستم ایمنی(HIV)نام عفونت مسبب بیماری ایدز(سندروم نقص سیستم ایمنی)می باشد.
ویروسHIV بیمارییست مزمن که در صورت ابتلا در تمام طول زندگی با شما همراه خواهد بود ، هرچند تاکنون پیشرفت هایی در درمان این بیماری صورت گرفته و زندگی کردن با چنین شرایطی را بسیار آسان کرده است.

.تلاش برای درمان.

۱-روش های پزشکی در درمان HIV بهبود چشمگیری داشته:
tr1

با این حال که در گذشته از این بیماری به عنوان یک بیماری کشنده یاد می شد با گذشت سال ها حال به عنوان بیماریی مثل دیگر بیماری های مزمن مانند دیابت و یا فشار خون بالا شناخته می شود.
و زمانی که به صورت اصولی و از ابتدا با شیوه های نوین پزشکی در دسترس درمان می شود و بیمار قادر است تا سال ها با وجود بیماری زندگی کند به همین دلیل آینده ی بهتری برای بیماران نسبت به گذشته بوجود آورده است.

.همیشه بهترین راه تشخیص ویروسHIV انجام آزمایش خون است پس اگر نسبت به این مسئله مشکوک هستید بهتر است که هر چه زودتر از این امر مطلع شوید چرا که با درمان سریع تر روند حال بیمار قابل پیشبینی خواهد بود و همینطور با مطلع شدن از بیماری احتمال آلوده کردن دیگران نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

.اگر مبتلا به HIV هستید سریعا تحت نظر پزشک متخصص که دارای دانش کامل درباره ی آخرین نظریه ها و شیوه های درمانی HIV قرار خواهید گرفت.

۲-درمان ضد ویروس را امتحان کنید:
tr2

این روشی است که به تمامی بیماران مبتلا به HIV پیشنهاد می شود.
با بکارگیری این روش زمانی که بدن خود در حال تلاش برای جلوگیری از انتشار ویروس می باشد از تکثیر و رشد ویروس نیز جلوگیری می شود.
پس زمانی که کار با این روش را شروع کردید هرگز آن را متوقف نکنید چرا که به شدت در روند درمان تاثیر گذار خواهد بود.

.به یاد داشته باشید که مهم پیروی از دستورات درمانی می باشد و اگر چیزی را در این روند از دست بدهید ویروس در برابر داروها از خود مقاومت نشان داده و این به آن معناست که اگر داروها را به صورت منظم مصرف نکنید در آینده کارساز نخواهند بود چرا که ویروس راه قلبه بر آن را خواهد یافت.

.شیوه ی درمانی بیماران بستگی به شدت بیماری دارد و به صورت رایج بین ۱تا۴ قرص در روز مصرف خواهید کرد.

.نه تنها مصرف دارو طبق دستور پزشک حائز اهمیت است بلکه مصرف به موقع و سروقت آن نیز اهمیت زیادی دارد.

.پس از شروع درمان HIV شما باید مابقی عمر خود را یا حداقل تا زمانی که دستورات پزشک ایجاب می کند تحت درمان بمانید.

۳-نسبت به داروهای مصرفی خود آگاه باشید:
tr3

طیف گسترده ای از داروهای ضد ویروس که در حال حاضر برای درمان HIV مصرف می شوند وجود دارد و نوع داروی مصرفی شما بنا به تشخیص پزشک و همینطور وابسته عوامل گوناگونی از جمله سن و هرگونه عملکرد بیماری و یا شدت بیماری شما مشخص می شود.
اما برخی از دارو ها عموما برای ویروسHIV تجویز می شوند از جمله:
.NNRTLs
.NRTLs
.INSTTs
.PLs
.درمان های HIV با تاثیر گذاری بر روی ژنتیک مواد ویروس و سلول ها مانع از تکثیر آن می شوند.

۴-درک هدف از درمان:
tr4

دلایل زیادی برای دریافت درمان های ضد ویروسHIV وجود دارد که برخی از بزرگترین آن ها به شرح زیر هستند:

.به تاخیر انداختن روند بیماری.
.کاهش ریسک مبتلا شدن شریک جنسی در صورت انجام فعالیت جنسی.
.حفظ سلامت کلی: بزرگترین ریسکHIV خود بیماری نیست بلکه حمله ی ویروس به سیستم ایمنی بدن شماست به طوری که شما را در معرض خطر ابتلا به دیگر عفونت هایی که دیگران در برابر آن ها ایمنند (ولی سیستم ایمنی فرد بیمار به اندازه ای ضعیف شده که توانایی مقابله با آن را ندارد)
به این حالات عفونت انتخابی می گویند چرا که قابلیت این را دارند که فرد بیمار را انتخاب کرده و آلوده سازند.

.برخی از شایع ترین انواع عفونت انتخابی در مبتلایان به HIV در حالت شدید ابتلا به ذات الریه و یا نوع غیر معمول عفونت قارچی و هپاتیت BوC و دیگر مشکلات می باشند.

.اگر دچار عفونت انتخابی شدید حالت تشخیص داده در شما از HIV به ایدز تغییر خواهد کرد و دچار شدن به این عفونت ها(که غیر معمول در بین دیگر افراد و فقط شایع در بین مبتلایان به نقص سیستم ایمنی تلقی می شود)نشانه ی شدت بیماری و آسیب وارده به بدن می باشد.

.تلاش برای اقدامات پیشگیرنده.

۱-درک HIV :
tr5

ویروسHIV بیماری مربوط به سیستم ایمنی می باشد این به آن معناست که بدن دگر قادر به مقابله و مبارزه در برابر دیگر بیماری ها نیست.
مشکل مسئله ی ابتلا به HIV نیست بلکه به دلیل مبتلا بودن به HIVمثبت و ضعف سیستم ایمنی بدن در معرض دچار شدن به دیگر بیماری ها قرار می گیرد.

.به همین دلیل اقدام برای جلوگیری از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که با مراقبت از سلامت کلی بدن احتمال ابتلا به دیگر بیماری های کاهش خواهد یافت.

.برای بهبود بخشیدن به سلامت کلی بدن با وجود HIV تغذیه ی مناسب و انجام یک تمرین ورزشی به صورت مداوم و ترک سیگار همگی گزینه هایی هستند که یک سبک زندگی سالم را همراه خواهد داشت.

۲-واکسینه بشید:

 

انجام واکسیناسیون هر ساله ی مربوط به انفلانزا امکان ابتلا به هر گونه ای از انفلانزا را کاهش می دهد.
یکبار تزریق شما را از ابتلا به انواع مختلف ویروس انفلانزا حفظ خواهد کرد.

.بسته به شدت شما قادر هستید دیگر واکسیناسیون ها را نیز با توجه به نظر پزشک متخصص و جمع بندی جزئیات شرایط انجام دهید.

.از آنجایی که HIV به طور قطع بر روی سیستم ایمنی تاثیر خواهد گذاشت پس بالا بردن سطح ایمنی از طریق واکسیناسیون راه بسیار خوبی برای جلوگیری از دیگر عفونت ها می باشد.

۳-رابطه ی جنسی امن:
tr6

اگر مبتلا به HIV هستید و داروهای ضد ویروس خود را به صورت منظم مصرف می کنید ممکن است ویروس با آزمایش خون قابل مشاهده نباشد اما این به آن معنا نیست که درصد وجود ویروس در بدن شما صفر می باشد بلکه تنها به معنای پایین بودن درصد ویروس می باشد به گونه ای که با آزمایش خون قابل مشاهده نیست.
اگر این شرایط را دارید احتمال انتقال ویروس به شریک جنسی شما به شدت پایین می باشد اما غیر ممکن نیست.

.برای ایمنی بیشتر استفاده از کاندوم در حین رابطه ی جنسی توصیه می شود.

.توصیه برای شریک شما این است که برای جلوگیری از داروهای ضد ویروس استفاده کنند ، در نتیجه حتی اگر ویروس به بدن فرد انتقال پیدا کند بدن قادر به مقابله در برابر آن می باشد.

.اگر با فرد مبتلا به HIV(یا حتی مشکوک به HIV) رابطه ی جنسی داشته اید برای اطمینان آزمایش خون انجام بدهید تا در صورت ابتلا به ویروس مطلع باشید و به یاد داشته باشید هر چه سریع تر از نتیجه اطلاع پیدا کردن تاثیر بهتری در درمان دارد.

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید