درک چگونگی مبتلا شدن و انتشار ویروسHIV

تعداد بازدید ها : تعداد بازدید ها : 1.05K

چگونه از ویروس HIV اجتناب کنیم:

ویروس واگیردار HIV از زمان شیوع یعنی اوایل سال۱۹۸۰ تاکنون جان بیش از ۱۵میلیون نفر را گرفته است.
و در حال حاضر بیش از ۳۳.۴میلیون نفر در جهان مبتلا به ایدز هستند یعنی در مراحل پیشرفت بیماری به سر می برند.
درمان قطعی برای ایدز وجود ندارد این به آن معناست جلوگیری از ابتلا مهم ترین راه محافظت از خود در برابر بیماری است.
با مطالعه ی این مقاله آگاهی لازم برای جلوگیری از مبتلا شدن به این بیماری را کسب کنید.

1-طریقه ی عملکرد HIV را بدانید:

hivi1

ویروس پس از ورود به بدن سلول هایTو CD4 را که وظیفه شان مقابله در برابر ویروس ها و باکتری هاست را تسخیر و نابود می کنند و بدن را نسبت به دیگر بیماری ها آسیب پذیر می کند.
ویروس برای بازسازی و باز تولید خود نیاز به سلول های خونی دارد در نتیجه در بخش های بدون این سلول ها مثل پوست و مو زنده نمی مانند.

.فرد مبتلا به HIV به HIVمثبت یا +HIV شناخته می شود.

فرد مبتلا به ایدز مقادیر بسیار زیادی از سلول هایCD4 را از دست داده و یا به بیانی دیگر سیستم ایمنی بدن این افراد به اندازه ای آسیب دیده که به شدت در معرض ابتلا به عفونت های انگلی و یا عفونت های منجر به سرطان هستند.

2-بدانید که ویروس HIV از طریق اعمال ساده ی ارتباط اجتماعی منتقل نمی شود:

hivi2

صحبت کردن و یا حتی دست دادن با فرد مبتلا به HIV کاملا بی خطر است و نیازی به نگرانی در مواجهه با فرد مبتلا نیست.
این ویروس در آب ، مواد و دیگر شرایط بیرون از بدن انسان قادر به ادامه ی حیات نیست پس در نتیجه شریک شدن غذا و یا شنا کردن در یک استخر یا استفاده ی شریکی از یک حمام با فرد مبتلا هیچ گونه عفونتی را انتقال نمی دهد و بی خطر است.

3-چگونگی انتقال عفونت را بدانید:

hivi3

ویروس HIV از طریق مایعات بدن انتقال پیدا می کند ولی نه تمامی آن ها.
گروه ها مایعات انتقال دهنده عبارتند از: خون ، اسپرم ، ترشحات جنسی ، شیر مادر و یا ترشحات واژن.
تماس با هر کدام از این مایعات می تواند راهی برای انتقال ویروس باشد.
در ادامه این بخش چند راه حل همه جانبه برای اجتناب از تماس با هرگونه از این قبیل مایعات به شما معرفی خواهند شد.

.به یاد داشته باشید که بزاق دهان یا مخاط بینی و گلو نقشی در انتقال ویروس ندارند.

روش دو: کاهش خطر ابتلا از طریق ارتباط جنسی.

1-ریسک ابتلا از طریق مسائل جنسی:

hivi4

شما می توانید با در نظر گرفتن مواردی مانند کاهش تعداد شریک های جنسی و اجبار انجام آزمایش HIV برای طرفین رابطه یا انتخاب فرد سالم به عنوان شریک که رابطه ی جنسی خارج از محدوده ی ارتباط دو نفره نداشته باشد.

انتخاب یی یا دو مورد از راه کارهای ارائه شده می تواند راه حل مناسبی برای کاهش ابتلا به ویروس HIV باشند به خصوص استفاده از کاندوم به روش توصیف شده در بخش بعد:
.پیش از رابطه ی جنسی بدون کاندوم از انجان آزمایشات لازم اطمینان حاصل کنید زیرا درصد بالایی از مبتلایان به HIV از بیماری خود بی اطلاع هستند.

2-از تبادل مایعات و ترشحات جنسی در هنگام رابطه ی جنسی جلوگیری کنید:

hivi5

ویروسHIV قادر است از فرد مبتلا به دیگری از طریق ارتباط جنسی دهانی ، مقعدی و یا واژنی انتقال پیدا کند.
راه هایی برای کاهش احتمال انتقال ویروس وجود دارد اما امکان حذف کلی آن هنوز وجود ندارد.

همیشه زمان رابطه با شریک جنسی جدید و یا هر شریک جنسیی که به تازگی در مورد ویروسHIV آزمایش نشده یا رابطه ی جنسی با چند نفر حتما از کاندوم های لاستیکی یا کاندوم های لاستیکی زنانه استفاده کنید یا در حین رابطه ی جنسی به صورت دهانی ، واژنی و یا مقعدی از پلاک ها و یا مسدود کننده های غیر چرب مخصوص دهان برای جلوگیری از ارتباط مستقیم دهانی استفاده کنید.

.هشدار: کاندوم های ساخته شده از پوست بره به دلیل داشتن حفره های مکروسکوپی در این زمینه ناکار آمدند چرا که ویروس به راحتی می تواند از آن عبور کند و همچنین کاندوم های ساخته شده از پلی اورتان نیز به اندازه ی کاندوم های لاستیکی قادر به جلوگیری از انتقال عفونت نیستند.

3-روش استفاده درست از کاندوم را یاد بگیرید:

hivi6

پیش از رابطه ی جنسی طریقه ی گذاشتن و برداشتن و روش استفاده از کاندوم های زنانه را انجام داده و یاد بگیرید.
پیش از شروع هرگونه تماس نواحی تناسلی مسئله ی استفاده از کاندوم را با شریک خود درمیان بگذارید و از نحوه ی درست قرار گرفتن آن اطمینان حاصل کنید.
در روش استفاده از کاندوم های مردانه انتهای آن را بین دو انگشت گرفته در نتیجه فضای کافی برای جمع شدن اسپرم های خارج شده ایجاد می شود.

هنگام خاج کردن کاندوم جوانب احتیاط را رعایت کرده و از عدم برخورد مایعات جنسی شریک خود با دست یا بدن خود اطمینان حاصل کنید مخصوصا اگر زخم یا بریدگی پوستی دارید.

این توضیحات را دنبال کنید تا نسبت به استفاده ی درست و مطمئن کاندوم آگاهی لازم را پیدا کنید:

.کاندوم یا پلاک مخصوص دهان هرگز نباید آسیب دیده و یا پاره شده باشد و نباید آن را پس از تاریخ انقضاء آن یا بیش از ۲۰دقیقه یا دوباره استفاده کرد.

.اگر برای جلوگیری از خشکی و تخریب کاندوم نیازی به چرب کردن آن دارید از روغن های مبتنی بر آب استفاده کنید اما هرگز از روغن های تمام چرب و با لوسین ها یا کرم های مرطوب کننده استفاده نکنید چرا که موجب تخریب و تحلیل کاندوم می شود.

.کاندوم را در داخل پوشش مخصوص خود و در محیط تارک و خشک نگهداری کنید .

.اگر در داخل کیف پول و یا اتومبیل خود آن ها را حمل می کنید هر یک یا دو هفته کاندوم های تازه را جاگزینشان کنید.

4-نسبت به شایعات در مورد جلوگیری از HVI آگاهی پیدا کنید:

hivi7

شایعات و سوتفاهمات زیادی درباره ی جلوگیری از انتقال ویروسHIV در زمینه ی مسائل جنسی وجود دارد پس با یادگرفتن حقایق دیگر نیازی به استفاده از روش های اشتباه نیست.

.بدانید که هرگونه از حالت های رابطه ی جنسی با فرد مبتلا به HIV با خطرات و احتمالات ابتلا به عفونت همراه است ولی استفاده از کاندوم یکی از مطمئن ترین راه ها برای کم کردن ریسک ابتلا به ویروس می باشد.

.استفاده از روش های دیگر جلوگیری از بارداری تاثیری در پیشگیری از ابتلا به عفونت ندارد.

.تحقیقات نشان داده اند که ختنه شدن تنها تا اندازه ی خیلی کمی احتمال مبتلا شدن یک مرد از رابطه با یک زن مبتلا به ویروس را کاهش داده اما به تنهایی تاثیری ندارد و همچنین کمکی به کاهش احتمال ابتلا در رابطه ی جنسی یک مرد با مرد و یک زن در چنین شرایطی نمی کند.

.چیزی به نامه روغن و مایع ضدعفونی کننده ی پزشکی در برابر ویروسHIV وجود ندارد و تنها نقش اینگونه مواد در محافظت از کاندوم در برابر فرسایش و پاره شدن می باشد.

5-در مورد نکات کاهش دهنده ی ریسک ابتلا در روابط جنسی اطلاعات کسب کنید:

زمانی که فعالیت جنسیی صورت نگرفته آلت تناسلی و مقعد و دیگر نواحی جنسی در وظعیت امن و محافظت شده قرار دارند.
بعضی برخوردها ریسک کمتری نسبت به دیگر موارد دارند و شاید مرجح تر باشند.
رابطه ی جنسی دهانی ، به خصوص دهان و واژن ریسک کمتری نسبت به دیگر حالات دارد اما تحقیقات صورت گرفته در ای زمینه هنوز نا معلوم است.
استفاده از انگشتان یا اسباب بازی ها و اشیاء مورد استفاده در روابط جنسی واژن و مقعد ریسک بسیار کمی در رابطه با انتقال ویروس دارند البته تا زمانی که انگشتان زخم باز نداشته باشند و وسایل مورد استفاده در طول رابطه هربار بین دفعات استفاده شسته شوند.

روش سه: کاهش خطر ابتلا از طریق استفاده از سرنگ یا دیگر لوازم تزریقات.

1-در صورت هز تزریق خودداری کنید:
hivi8

استفاده کردن از سرنگ یا سوزنی که پیش از این توسط فرد مبتلا استفاده شده حتی اگر سوزن آن تمیز شده باشد قادر است به راحتی شما را در معرض ابتلا قرار بدهد.
به دلیل اعتیاد آور بودن بسیاری از مواد تزریقی اجتناب کردن از استفاده از سرنگ می تواند امری سخت و پیچیده باشد به همین جهت شرکت در جلسات بازپروری و بازیابی به شدت توصیه می شود.

2-هرگز بیش از یکبار و به صورت شریکی از سوزن برای استفاده ی مواد مخدر یا پرسینگ های تزئینی یا خالکوبی استفاده نکنید:

hivi9

هربار از سرنگ جدید و استریل شده استفاده کنید و همچنین اطمینان حاصل کنید که شخصی که برای شما خالکوبی می کند سوزنی پیش استفاده شده را دوباره استفاده نمی کند.

سوزن و سرنگ مصرفی خود را هربار از منابع معتبر دریافت کرده و هیچگاه مجددا یا به صورت شریکی ویا حتی زمانی که با آب تماس داشته استفاده نکنید زیرا ریسک بالایی از انتقال ویروسHIV دارد.
پس از مصرف سوزن را با احتیاط جدا کرده و درون ظرف در دار و ترجیحان غیر پلاستیکی و غیر قابل بازیافت قرار داده و سپس دور بیاندازید.

.برخی مناطق طرح و برنامه ی تعویض سوزن دارند که می توانید با مراجعه و تحویل سوزن استفاده شده سوزن جدید و استریل و به صورت کاملا رایگان دریافت کنید.

با جستجوی اینترنتی مراکز منطقه ی خود را شناسایی کنید.

3-اگر دسترسی به سوزن تمیز پس از هر بار استفاده سوزن مصرفی خود را ضدعفونی کنید:
hivi10

اگر پیدا کردن سوزن جدید تمیز امکان پذیر نیست پیش از استفاده حتما آن را ضدعفونی کنید.
البته این روش به طور قطعی سوزن را قابل اطمینان نمی کند وتنها ریسک ابتلا را کاهش می دهد.

اول سرنگ را با آب پر کرده و تکان دهید و بعد خالی کنید تا خون موجود در داخل سرنگ پاک شود.

این کار را چند بار انجام بدهید تا دیگر خونی داخل سرنگ قابل مشاهده نباشد سپس سرنگ را با مایع سفید کننده و جرم گیر لوازم منزل پر کنید و پس از ۳۰ثانیه خلی کرده و دوباره با آب مایع ضدعفونی کننده را پاک کنید.

.هرگز مواد سفید کننده و جرم گیر را در برابر نور خورشید یا محل گرم نگهداری نکنید زیرا میزان تاثیرگذاری آن را به شدت کاهش می دهد.

روش چهار : کاهش احتمال ابتلا برای پرسنل بهداشت و بیمار.

1-احتمال قرار گرفتن در معرض مایعات بدن را کاهش دهید:
hivi11

متخصصین یا پرسنل مراکز بهداشت یا هر شخص دیگری که با مایعات بدنی مواجهند باید موارد احتیاط بسیاری را در این زمینه رعایت کنند.

هرگز سعی نکنید اشیاء تیز و برنده را پس از مصرف روکش کنید و در عوض پس از استفاده درون ظرف مخصوص قرار دهید تا از هرگونه تماس تصادفی جلوگیری شود و همیشه پیش از تماس با مایعات بدنی پوشش محافظتی مانند دستکش ، روپوش و عینک داشته باشید زیرا همیشه احتمال عفونی بودن خون وجود دارد.

2-اقدامات لازم پس از مواجهه با خطر:

hivi12

اگر در شرایطی مانند پرسنل پزشکیی که با خون تماس داشته و یا در زمان رابطه ی جنسیی که کاندوم آسیب دیده و پاره شده است قرار گرفتید بسیار حائز اهمیت است که سریعا با پزشک مشورت کنید و تمامی جوانب جزئیات مربوطه را در نظر بگیرید.

.اگر باردار شدید حتما با مشاوره گرفتن از پزشک ریسک انتقال بیماری به کودک را کاهش دهید.

3-راهکارهایی را برای رابطه ی جنسی امن تر در نظر بگیرید:

hivi13

اگر از مبتلا بودن شریک خود مطلع هستید می توانید با در نظر گرفتن برخی موارد مانند استفاده از کاندوم در حین رابطه یا انجام روش هایی که موجب تبادل مایعات بدنی نمی شوند مانند استفاده از انگشتان یا اسباب بازی های جنسی ریسک انتقال ویروس را به حداقل برسانید.

4-اگر قصد بچه دار شدن از یک فرد مبتلا بهHIV را دارید حتما تحقیقات جدیی در این باره در نظر بگیرید:

hivi14

برای به حداقل رساندن ریسک انتقال ویروس به مادر و کودک با استفاده از اهدا کننده ی اسپرم مبتلا بهHIV یا استفاده از زن مبتلا به HIV به عنوان رحم توصیه نمی شود اما با نظارت کامل پزشک متخصص پیش از لقاح مصنوعی یا نظارت یافته ممکن است ریسک ابتلا به ویروس را کاهش می دهد ولی راهی قطعی نخواهد بود.
پس قبل از هرگونه تصمیم گیری و محدود کردن فعالیت های جنسی در بارورترین زمان ممکن در چرخه ی تخمک گذاری حتما با پزشک متخصص مشورت کنید زیرا رابطه ی جنسی محافظت نشده بالاترین درصد ریسک انتقال ویروس را دارد.

5- پیش از قرار گرفتن در معرض خطر حتما با پزشک در مورده علم پیشگیری از بیماری مشورت کنید:
hivi15

روش درمانی با دارو که به نام درمانPrEP شناخته می شود نوعی دارو می باشد که به صورت روزانه به افرادی که به دفعات با فرد مبتلا یا در رابطه ای طولانی مدت با فرد مبتلا به ایدز می باشند برای کاهش ریسک انتقال بیماری توصیه می شود.

این راه به طور قطعی تاثیر گذار نیست بهتر است همراه با استفاده از کاندوم مصرف شوند و البته به صورت روزانه زیرا در غیر ای صورت تاثیر بسیار کمتری خواهد داشت.

.اگر به کرات در معرض تماس با خطر نیستید روشPrEP مناسب شما نیست اما اگر در شرایط ریسکی قرار گرفتید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

روش پنج .اگر در معرض ویروسHIV بوده اید سریعا اقدام کنید.

1-با پزشک در مورد پیشگیری از ابتلا پس از تماس مشورت کنید:

hivi16

اگر در معرض تماس با مایعات آلوده قرار گرفتید یا اینطور گمان می کنید یکی از اقدامات مفید استفاده از PEP یا آنتی بیوتیک و یا دارویی جهت از بین بردن ویروس استفاده کنید.
زمانی که تنها مدت زمان کوتاهی پس از مواجهه با خطر (حدود ۷۲ ساعت پس از آن) این دارو را مصرف کنید احتمال ابتلا به عفونت به شدت کاهش می یابد.

.به توصیه ی مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری تنها افرادی که به تازگی با ویروس تماس داشته اند یا به اصطلاح افرادHIVمنفی باید از این دارو استفاده کنند چرا که سوء مصرف این دارو می تواند حامل خطرات جدیی برای سلامتی باشد.
این دارو راه درمانی برایHIV نیست و تنها برای جلوگیری از ابتلای افرادی که در معرض خطر بوده اند استفاده می شود.

2-مواظب نشانه ها باشید:

hivi17

معمولا افراد مبتلا بهHIVمثبت بین ۲ تا ۴ هفته پس از آلوده شدن حالاتی شبیه به انفلانزا تجربه خواهند کرد.
این حالت با نام ARS(سندروم لانه گزینی ویروس)شناخته و به بدترین حالت انفلانزا توصیف می شود.
معمولا فرد به حالاتی مانند تب ، گلو درد، تورم غدد لنفاوی و التهاب پوست دچار شده و حدوده ۴هفته با این علائم سروکار دارند.
اگر متوجه این علائم شدید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید و آزمایش دهید.

3-به طور منظم آزمایشات لازم را انجام دهید:

hivi18

انجام آزمایش تنها راه قطعی برای مشخص کردن وضعیت کنونی شما می باشد و تنها نمونه خون یا ادرار و یا ترشحات بدن برای انجام آزمایشات لازم نیاز است و نتیجه ی آن بعد چند روز یا حتی پس از چند دقیقه ، البته بستگی به زمان و مکان انجام آزمایش دارد ، مشخص خواهد شد.

اگر نتیجه مثبت بود شما مبتلا به ویروسHIV هستید و باید هرچه سریع تر تحت نظر قرار بگیرید.

روش شش:تحت درمان.

hivi19
1-معنا و مفهوم ابتلا بهHIV را بدانید:

اگر چه زمانی که فردی تنها یکبار به ویروسHIV مبتلا می شود هرگز به صورت کامل درمان و پاک نخواهد شد اما باز هم مصرف داورها و کمک های پزشکی برای به تاخیر انداختن شیوع عفونت که منجر به ایدز می شود بسیار حیاتی هستند.
هرچند داروهای جدید قادر بوده اند با کمتر کردن سرعت انتشار ویروس تا حدودی به بیماران مبتلا به HIV کمک کنند اما درمانی وجود ندارد.

اما حتی اگر فرد بیمار سال ها و یا دهه ها با وضعیت سلامتی ثابت زندگی کند انتقال بیماری یا آلوده کردن دیگران بحثی نگران کننده است.

2-با پزشک متخصص ملاقات کنید:
hivi20

به پزشک متخصص بیماری های عفونی مراجعه کنید اما این نکته را در ظر داشته باشید که ممکن است با توجه به وضعیت و شرایطتان به پزشک دیگر معرفی کنند.

اگر از دستورات پزشک پی روی کنید و دسترشی کافی به دارو داشته باشید قادر هستید میزان قابل توجهی از پیشرفت بیماری و ابتلا به ایدز جلوگیری کرده و زندگی تقریبا سالمی داشته باشید.

3-برای ملاقات با پزشک برنامه ریزی کنید:

hivi21

لیستی از نگرانی ها ، سوالات و یا گزارشات سلامتی خود تهیه کنید چرا که کمک به سزایی در روند مشاوره ی پزشک دارد.
شاید برخی از داروها با وضعیت شما سازگاری نداشته باشند در این صورت به نظارت پزشک بر رژیم دارویی درمانی جهت به حداکثر رساندن منافع مصرفی دارو نیاز است.

پس از زمان استفاده کنید و سوالات خود را یادداشت کنید چرا که صحبت با یک متخصص در این مورد نگرانی های شما را کم کرده و اطمینان از معتبر بودن منبع و کسب اطلاعات در مورد اتفاقات و مشکلات پیش رو سطح استرس را کاهش خواهد داد.

.در مورد موقعیت تشخیص داده خود تحقیق کرده و اطلاعات کسب کنید ، هیچ سوالی بی اهمیت نیست.

این بیماری بسیار متحول کننده است و هرچه بیشتر در این باره اطلاعات کسب کنید بهتر قادرید خود را با شرایط وفق دهید.

4-قبول کنید که پیدا کردن داروی مناسب باشرایط شما زمان خواهد برد:

hivi22

مانند بسیاری از دیگر بیماری ها در این مورد نیز نیاز به آزمایش داروها برای پیدا کردن داروهای مناسب شما می باشد پس اطمینان حاصل کنید که در مورد عوارض جانبی که ممکن است تجربه کنید با دکتر خود روراست باشید چرا که شاید برخی از آن ها نشانه ای از بروز یک مشکل جدی باشند.
برخی عوارض جانبی ممکن است ناخوشایند و آزار دهنده باشند اما امید خود را از دست ندهید چرا که طب مدرن تا حده زیادی سلامتی کلی و طول عمی مبتلایان به HIV را افزایش داده است.

5-احتمال مواجهه با دیگر بیماری های عفونی را کاهش دهید:

hivi23

به دلیل تاثیر ویروسHIV به روی سیستم ایمنی بدن احتمال ابتلا به دیگر بیماری های عفونی تشدید پیدا خواهد کرد.
پس از وجود جوانب احتیاط در فصول شیوع انفلانزا و در شرایطی که احتمال وجود ویروس هست اطمینان حاصل کنید.

6-مجموعه ی حمایتی خود را تشکیل بدهید:

hivi24

ایدز می تواند بیماری کشنده ای باشد و بسیاری از افراد نیاز دارند که با استرس و شرایط ناپایدار خود را وفق دهند ، پس کارهایی مانند شرکت کردن در گروه های حمایت اجتماعی یا بحث های باز با خانواده و دوستان و یا صحبت با مشاور می تواند کمک شایانی در قبول تشخیص پزشک و فراز و نشیب های بیماری داشته باشد.

7-میزان احتمال آلوده کردن دیگران را کاهش دهید:

hivi25

اگر آلوده شدن خود را مانند اکثر افراد به عنوان یک راز نگهدارید حفاظت از دیگر افراد سالم که با شما در ارتباطند مسئولیت شما خواهد بود.
پیش از هرگونه فعالیت جنسی به شریک خود در رابطه با شرایط و بیماری خود و همچنین راه های جلوگیری توضیح دهید و به انتخاب نحوه ی پیشگیری را به عهده ی خود شخص بگذارید.

8-طبق دستور پزشک عمل کنید:

hivi26

تمامی داروهای خود را سر وقت و البته به میزان مشخص مصرف کنید.
با این کار می توان اطمینان داشت که سطح تکثیر ویروس در بدن پایین خواهد بود و شما در وضعیتی سالم تر و ریسک ابتلای اطرافیانتان کمتر خواهد بود.

9-اگر باردار هستید با پزشک مشورت کنید:

hivi27

اگر باردار هستید حتما با پزشک در مورده گزینه های موجود صحبت کنید.

با وجود اینکه درمان یا واکسنی برای این بیماری وجود ندارد اما داروهایی هستند که قادرند درصد احتمال انتقال ویروس از مادر به کودک در دوران بارداری و زمان وضع حمل و زایمان و همچنین دوران شیردهی را کاهش می دهند.
این روش به صورت کامل و قطعی تاثیر گذار نیست اما تاثیر چشمگیر و قابل توجهی در کاهش احتمال خطر دارد.

: این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید